Blubry: „Gzuby”

Gzuby – to w naszej gwarze oczywiście… dzieci! Jeżeli gwara mówi coś o ludziach, którzy nią mówią – to o nas chyba to, że dzieci były (i są) dla nas ważne – tak wiele jest określeń na dziatwę w dialekcie wielkopolskim. Część z nich znajdziecie w wierszyku Wuja Czecha – czyli Marka Szymańskiego. Ten znawca gwary gościł u nas ubiegłej jesieni i podbił swoimi rymowanymi „blubrami” serca gnieźnieńskich czytelników!

„Nasze rojbry kochane”

Knajdry, szaranki, pągle, trzeszczoki,
szkraby, łatyndy i małe wszoki,
gziki, wylyngi i wytrykusy,
rojbry, łogary, małe dzikusy,
gzuby, tuleje, bymny, nygusy,
szczuny, nadrachy i obdartusy.

Słodkie dzieciary nasze kochane,
małe łobuzy nieusłuchane,
co wyłazicie mamie spod szafy
i wiecznie drzecie małe kalafy,
niech wam w te świynto wasze czerwcowe
spełni sie marzeń chocioż połowe,
bo całom reszte jak sami wiecie,
to se spełnicie jak dorośniecie!

 

 

Inne gwarowe „słówka” z cyklu „Blubry pojedynczo: słownik codziennego użytku” znajdziesz w poprzednich wpisach:

Blubry: „Gzik”

Blubry: „Bamber”

Blubry: „Zrobić łóżko”

Blubry: EKA

Całe Gniezno Czyta Dzieciom wirtualnie

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

Martwimy się obecnie o zdrowie, tęsknimy za rodziną, przyjaciółmi, obawiamy się o przyszłość. Ale jednocześnie przebywając z dziećmi w domu, wbrew wszystkiemu, zadbajmy o nasze wzajemnie relacje i wykorzystajmy ten czas kreatywnie. Rozmowa o uczuciach, o wartościach, o marzeniach może tylko nas zbliżyć do siebie. Początkiem rozmowy może być książka. Wartościowe pozycje Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna od prawie 20 lat poleca w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
Do tej pory spotkania autorskie, działania edukacyjne, bogate programy animacyjne mogliśmy prowadzić w naszych placówkach bibliotecznych lub w przestrzeni miejskiej. Od tego piątku – do odwołania- przechodzimy w świat wirtualny.
W naszej odsłonie akcji Całe Gniezno Czyta Dzieciom będziemy udostępniać informacje i linki do stron z bezpłatnymi e-bookami, audiobookami, informacje o spotkaniach autorskich prowadzonych przez pisarzy online, lektury, propozycje gier i zabaw dla dzieci i dorosłych, propozycje lekcji i zajęć dla dzieci i młodzieży. Podamy propozycje aktywności, z których można korzystać bez konieczności wychodzenia z domu. Zawsze podstawą będzie książka.
Będziemy też wspominać, bo zbliżające się 20-lecie akcji CPCD zobowiązuje!
Z książkowym pozdrowieniem Ewa Jaworska, koordynator akcji CPCD