Świętujemy Dzień Kobiet w Bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała dla Was niespodzianki z okazji Dnia Kobiet! Dziś w naszych placówkach czekają specjalne atrakcje dla kobiet, dziewczyn i dziewczynek.

Biblioteka Główna oddaje w Wasze ręce stół suto zastawiony książkami o tematyce kobiecej. Przy okazji możecie też poznać kilka „kobiecych” ciekawostek.

W Wypożyczalni dla Dzieci czekają piękne, wiosenne zakładki do pokolorowania, które jednocześnie mogą zamienić się w dekoracyjną opaskę na rękę dla małych kobiet. Możecie też wypożyczyć którąś spośród wystawionych książek o dziewczynach.

W Filii nr 2 już kilka dni temu odbyły się zajęcia pod hasłem „Dziewczynki latają wysoko” – w oparciu o pozycje książkowe o dziewczynach, takie jak: „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat”, „O dziewczynce, która chciała ocalić książki”, „Ja, młoda buntowniczka. Czas na moją opowieść”. Oprócz tego czekają na Was „Wspaniałe kobiety”, czyli zakładki do książek biograficznych o słynnych kobietach, oraz prezentacja książek: „Wiosna jest kobietą”.

Filia nr 9 ma dla Was w ten dzień tradycyjny już konkurs literacki pod nazwą „Sławne kobiety” oraz oczywiście polecajki książkowe.

C/Z/YTAT na weekend: „Przerwana lekcja muzyki” Susanny Kaysen

Dziś polecamy książkę, o której najprawdopodobniej słyszeliście. Zapewne wielu z Was zna jej filmową adaptację.

„Szaleństwo przejawia się w dwóch podstawowych wariantach: jako powolne i jako szybkie.
Nie chodzi tu ani o nagłość wybuchu choroby, ani o okres jej trwania. Mam na myśli wyłącznie czystą jakość szaleństwa, najzwyklejszy, codzienny wymiar bycia wariatem.
Jest na to wiele nazw: depresja, mania, katatonia, irytacja, lęk, niepokój. Wszystkie jednak niewiele mówią. Dominującą jakością wariantu powolnego jest lepkość.
Doświadczenia są napuchnięte. Percepcja jest spuchnięta i otępiała. Czas płynie niemrawo, skapuje powoli poprzez zapchany filtr spuchniętej percepcji. Temperatura ciała niska. Puls zwolniony. System odpornościowy w półśnie. Cały organizm drętwy i mdły. Odruchy bezwarunkowe osłabione; nodze uderzonej młoteczkiem w rzepkę kolanową nie chce się nawet ruszyć z miejsca.
Lepkość objawia się już na poziomie komórek. Podobnie jak szybkość.”

Autobiograficzna powieść amerykańskiej pisarki Susanny Kaysen „Przerwana lekcja muzyki” opisuje wspomnienia pisarki z pobytu w latach 1967–1969 w szpitalu psychiatrycznym. Skłania tym samym czytelnika do wielu pytań. Jaka jest granica między chorobą psychiczną a „normanością”? Kto jest chory, a kto wrażliwy i zagubiony? Czy można pomylić emocje z chorobą? Jakie czynniki determinują życie i psychikę. Autorka książki zwraca uwagę na kwestię wolności, różnice między funkcjami umysłu i mózgu, a także skupia się na zaburzeniach nastroju. Tytuł powieści został zaczerpnięty z obrazu Jana Vermeera.