Spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem i promocja jego nowej książki

Serdecznie zapraszamy 7 grudnia (czwartek) na spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem i promocję jego nowej książki „Oraz. Paniczne zapiski emeryta”.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 17:00 w Czytelni Biblioteki Głównej, przy ul. Mieszka I 16.
*
Oraz. Paniczne zapiski emeryta
Najnowsza książka Krzysztofa Szymoniaka nie jest ani zbiorem wierszy, ani zbiorem opowiadań, ani typowym dziennikiem literacko-intelektualnym. Jest to raczej covidowa i po-covidowa silva rerum, pisana w latach 2020-2023. Jej autor nie skupia się na lękach i obsesjach pandemicznych, ale właśnie na złość opresji pokazuje bogactwo życia duchowego, towarzyskiego, także artystycznego, które dzieje się gdzieś tam i… w zasięgu ręki. Przewodnim poniekąd motywem tej książki jest powracająca miesięcznica urodzin autora. Ów stan zawieszenia na osi czasu staje się okazją, by odnotować przy okazji różnej proweniencji fakty, będące dowodem własnej aktywności, ale i przemijania. Gatunki, jakimi posługuje się autor – od listu i refleksyjnej gawędy, przez rozmowę, po esej i mini reportaże – pozwalają mu wypowiadać się na wiele różnych sposobów, które w tej książce nie potrzebują narracyjnego kleju, bo nie muszą udawać powieści postmodernistycznej. A czego w tej książce nie ma? Nie ma rozszarpywanych blizn, duchowego i fizycznego ekshibicjonizmu, teorii spiskowych, ataków na Kościół, politycznych i erotycznych fajerwerków. Jest za to prosta konstatacja, że „Nie ma lekarstwa na życie” – jak stwierdził w jednym z odcinków kultowej amerykańskiej sagi Tony Soprano, jej główny bohater. I może właśnie dlatego dobrze się to czyta, choć paniczne zapiski emeryta nie są czytadłem ani tym bardziej autobiografią non-fiction. Publikację zamyka relacja z Gali wręczenia Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna „Królik 2023”.

Tomasz Owsiany zabierze nas do wnętrza Gujany Francuskiej

Wraz ze Stowarzyszeniem Twórcze Horyzonty zapraszamy na kolejne spotkanie z podróżnikiem. Tym razem Tomasz Owsiany zabierze nas do wnętrza Gujany Francuskiej.
8 grudnia 2023 / piątek / godz. 18:00
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna / ul. Mieszka I 16
wstęp wolny
Gujana Francuska: dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej – oraz cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, pięciomiesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.
Tomasz Owsiany, pracując piórem i maczetą, zgłębiał gujańską rzeczywistość. U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembé. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki ich postępującej modernizacji. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. U Indian Wayampi, w najbardziej oddalonej wsi w kraju, przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów, w sadach, przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i oswajania obcej, gujańskiej ziemi. Poznawał również ostatnie rodziny hmongijskich animistów. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Przeniknął też do świata garimpeiros: nielegalnych poszukiwaczy złota – najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.
Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii? Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Indian do samobójstw i dlaczego Gujańskie Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków? To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postara się wyjaśnić autor pokazu.
organizatorzy:
Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

To już ostatni! Kiedy to zleciało?

Dopiero zaczynaliśmy Książkowy Niekalendarz, a przed nami właśnie ostatnie wyzwanie. Spędźcie z nami książkowy grudzień:
– Podsumuj rok: które książki były Twoimi ulubionymi?
– Jakie książki pod choinkę przydałyby się Tobie? A jakie Twoim bliskim? Stwórz listę dla Mikołaja.
– To dobry czas na dowiedzenie się więcej o św. Mikołaju. Skąd pochodzi? Co robi latem? Poszukaj książek o nim.

Po dobre samopoczucie do lasu

Po „las” ruszymy wkrótce gotując świąteczne dekoracje. Boże Narodzenie bez choinki to trochę jak wigilijny stół bez śledzia czy karpia. Rzecz zgoła niedopuszczalna. To namacalne wprowadzenie drzewa do naszych domów, oprócz symboliki związanej z życiem, odradzaniem się i trwaniem być może mówi o nas coś jeszcze. Może jest dowodem silnej więzi i nieprzerwanej potrzeby obcowania ludzi i drzew?

Wątpliwości w tej materii nie mają członkowie Klubu Dyskusji o Książce. Świeżo po lekturze i rozmowie na temat książki „Leśna terapia” Agnieszki Antosik rozumieją, że las plus człowiek równa się dobrostan. A debata na temat pozycji gnieźnianki okazała się nie tylko merytoryczna: jedną z rozmówczyń była psycholożka i terapeutka, ale również wielostronna. Poczynając od ziołowych znalezisk (gdzie w okolicy można znaleźć czosnaczek), poprzez medytację (z tą znaną z jogi włącznie), na ciepłej odzieży do lasu skończywszy. Naturalnie pojawiły się także wypowiedzi nieco bardziej związane z lekturą. Uczestnicy jednogłośnie wyznali, że czytając „Leśną terapię” zatęsknili za lasem. I zdaje się, że to najlepsza rekomendacja dla pozycji, która jest swoistym przewodnikiem dla tych, którzy chcą obcować z drzewami nieco bardziej.

A drużyna miłośników literatury z lasem będzie jeszcze dialogować. A to dzięki kolejnej czytelniczej propozycji autorstwa Mikołaja Grynberga. Ostatni reportaż pisarza „Jezus umarł w Polsce” rozgrywa się bowiem w Puszczy Białowieskiej. Zainteresowanych rozmową zapraszamy 19 grudnia (tj. we wtorek) o godz. 18.00 do lokalu przy ul. Staszica 12a.