Włącz ciekawość: „Kapitał ludzki. Osobliwości i osobowości Miasteczka”

W ramach cyklu „Włącz ciekawość” zapraszamy na wykład Jarosława Mikołajczyka „Kapitał ludzki. Osobliwości i osobowości Miasteczka” (w ramach 9. Festiwal Fyrtel).

Każdy z nas doskonale wie, że Jarosław Mikołajczyk łączy wiedzę, charyzmę, poczucie humoru, talenty aktorskie i kawał głosu. Nie mamy zatem wątpliwości, że kolejne spotkanie Fyrtlowe z cyklu „Włącz ciekawość” przyciągnie wszystkich tych, którzy są miłośnikami Miasteczka – jak zwie Gniezno nasz kolejny prelegent-regionalista. „Kapitał Ludzki i Osobowości Miasteczka” poznacie bliżej zjawiając się 10 października, o godzinie 18:00, w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.

Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.

Przedszkolaki odwiedziły Wypożyczalnię dla Dzieci

Grupa sześciolatków z Przedszkola nr 10 przetarła wczoraj szlaki i jako pierwsza w tym sezonie zawitała w progach Wypożyczalni dla Dzieci. Była to okazja, by nie tylko przypomnieć sobie o tym, dlaczego warto zapisać się do biblioteki i jak to zrobić, ale również do spotkania z pierwszą z baśni indiańskich – to one bowiem w październiku zagoszczą w Pracowni Opowieści – szczegóły niebawem! Tymczasem w Wypożyczalni dla Dzieci zagęszcza się kalendarz wizyt związanych ze Światowym Dniem Drzewa. Mamy informację, że zostało jeszcze siedem wolnych terminów – spieszcie więc z zapisami! Przypominamy: umawiać możecie się pod adresem: dzieci@biblioteka.gniezno.pl lub telefonicznie: 61 426 18 42.

Jesteś wyjątkowy – o różnorodności talentów. O tym, że wiara we własne możliwości pomaga w pokonywaniu trudności

Za nami pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu ,,Bajkopomagajki” Książki dla Dzieci i Rodziców.  Rozwijaliśmy swoje talenty, a nawet odkryliśmy nowe. Efektem naszej twórczości było ,,bajkopomagajkowe” klubowe drzewko w barwach jesieni. Tak krótka zabawa pokazała, jak ważna jest współpraca i że każdy ma inny pomysł na swoją pracę. Nie obyło się jednak bez porównań do kolegi/ koleżanki. Padały stwierdzenia: ,,moja koleżanka lepiej potrafi rysować itp.” Temat zajęć nasuwał się zatem sam: rozmawialiśmy o tym, że każdy z Nns jest wyjątkowy i nie musi być idealny w swoim działaniu.

,,Bajki terapeutyczne…na dobry dzień i lepsze jutro” Barbary Stańczyk to książka obowiązkowa dla każdego. To zbiór opowiadań, które wskaże nam wyjście z niejednej sytuacji. Losy niejednego z bohaterów tej książki z pewnością są podobne do historii, sytuacji z którą mierzymy się w danej chwili. Tak też było i w tym przypadku. Historia jednej bohaterki- wiewiórki o imieniu Pinia, która stale porównuje się do swojego brata. Uważa, że to, że nie jest w stanie pojąć matematyki sprawia, iż jest gorsza. Spotyka jednak na swojej drodze nauczycielkę, która zmienia jej nastawienie do nauki. Ta historia udowadnia, że spokój, prawidłowe nastawienie, chęć działania i wiara we własne możliwości pomaga w pokonywaniu wszelkich trudności. Potwierdza, że każdy z nas jest wyjątkowy i nie musi być dobry we wszystkim.

Zwieńczeniem zajęć był eksperyment: lampa talentów obrazujący jak różnorodne umiejętności sprawiają, że świat jest wspaniały i kolorowy.

Spotkanie odbyło się w ramach modułu „Królewskie Gniezno Czyta… bajkopomagajki”. Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Na następne spotkanie zapraszamy w poniedziałek 9 października na godz. 17:00 do Filii nr 9 na os. Orła Białego na Winiarach.

Czekamy na Was!

Czas, pamięć i prawda, czyli „Poczucie kresu” Juliana Barnesa

Nadzwyczaj szybko. Wydaje się, że to odpowiednie określenieilustrujące przebieg dyskusji poświęconej książce „Poczucie kresu” Juliana Barnesa. Tytuł gościł właśnie na czytelniczym spotkaniu Klubu Dyskusji o Książce, który po wakacjach wraca do comiesięcznych debat literackich. 

Zaczęło się niezwykle emocjonująco, czyli od rozplątania supła nieco zawiłej fabuły. Następnie przeprowadzono szturm na sam sens dzieła i spróbowano odpowiedzieć na pytanie „co autor chciał nam, czytelnikom powiedzieć za pośrednictwem swojego tekstu„. W tym miejscu wysokiego crescendo dyskusja na temat powieści Barnesa pikowała już w stronę piano i dalej pianissimo. Wyłowiono dwa istotne wątkizłudnej pamięci oraz roli jaką odgrywamy w naszych codziennych życiowych historiach, którym zwykliśmy przyznawać (jak interpretujemy na podstawie powieści) zbyt duże znaczenie. 
Było trochę pochwał, bo książka w czytaniu sprawdza się wyśmienicie. Szybka i zajmująca. Było także trochę krytyki, bo zdaniem uczestników rozmowy, angielski powieściopisarz, trochę przestrzelił z formą i treścią. Tym samym prozę Juliana Barnesa zapisujemy po stronie rzeczy poznanych i wartych uwagi (aczkolwiek nienachalnie). 

Za miesiąc członków czytelniczo-dyskusyjnego teamu czeka coś nowego. Tematem kolejnej konwersacji będzie bowiem książka – wywiad: „Matka Polka”. Jej bohaterką jest Anna Applebaum światowej sławy dziennikarka, laureatka Nagrody Pulitzera za książkę „Gułag”autorka „Czerwonego głodu”, „Zmierzchu demokracji” i „Za żelazną kurtyną”. Spotkanie 24 października o godz. 18.00 w lokalu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a.