384319266_252405417794728_8308938053173187249_n

Czas, pamięć i prawda, czyli “Poczucie kresu” Juliana Barnesa

Nadzwyczaj szybko. Wydaje się, że to odpowiednie określenieilustrujące przebieg dyskusji poświęconej książce “Poczucie kresu” Juliana Barnesa. Tytuł gościł właśnie na czytelniczym spotkaniu Klubu Dyskusji o Książce, który po wakacjach wraca do comiesięcznych debat literackich. 

Zaczęło się niezwykle emocjonująco, czyli od rozplątania supła nieco zawiłej fabuły. Następnie przeprowadzono szturm na sam sens dzieła i spróbowano odpowiedzieć na pytanie “co autor chciał nam, czytelnikom powiedzieć za pośrednictwem swojego tekstu“. W tym miejscu wysokiego crescendo dyskusja na temat powieści Barnesa pikowała już w stronę piano i dalej pianissimo. Wyłowiono dwa istotne wątkizłudnej pamięci oraz roli jaką odgrywamy w naszych codziennych życiowych historiach, którym zwykliśmy przyznawać (jak interpretujemy na podstawie powieści) zbyt duże znaczenie. 
Było trochę pochwał, bo książka w czytaniu sprawdza się wyśmienicie. Szybka i zajmująca. Było także trochę krytyki, bo zdaniem uczestników rozmowy, angielski powieściopisarz, trochę przestrzelił z formą i treścią. Tym samym prozę Juliana Barnesa zapisujemy po stronie rzeczy poznanych i wartych uwagi (aczkolwiek nienachalnie). 

Za miesiąc członków czytelniczo-dyskusyjnego teamu czeka coś nowego. Tematem kolejnej konwersacji będzie bowiem książka – wywiad: “Matka Polka”. Jej bohaterką jest Anna Applebaum światowej sławy dziennikarka, laureatka Nagrody Pulitzera za książkę “Gułag”autorka “Czerwonego głodu”, “Zmierzchu demokracji” i “Za żelazną kurtyną”. Spotkanie 24 października o godz. 18.00 w lokalu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a. 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content