Podróż do gwiazd z Mikołajem Kopernikiem

    W jaki sposób opowiedzieć dzieciom i młodzieży o postaci, która żyła 500 lat temu? Czy ktoś z tak odległych lat może być interesującą osobą dla współczesnych młodych ludzi?

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych, nauczania początkowego i nastolatków udowodniły, że Mikołaj Kopernik może być idolem. Obalił kilka mitów, dowiódł swoich racji, a do tego zasłynął na całym świecie. Przede wszystkim miał odwagę bronić swoich przekonań.

Rok 2023 jest doskonałą okazją ku temu aby przybliżyć postać genialnego astronoma. Data powiązana jest z  rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Kopernika.

Warsztaty, gry, konkursy prowadzone przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej zostały oparte na książkach z literatury popularnonaukowej i na eksperymentach naukowych.

Na warsztaty organizowane w ramach  projektu „Rozczytana Koalicja” pod auspicjami akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zapraszamy przez cały rok kalendarzowy.

Projekt „Rozczytana Koalicja” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

KSIĄŻKA I RÓŻA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii /Hiszpania/. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami.  Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Dla uczczenia tego święta Filia nr 2  „Pod sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna rozpoczęła obchody od prezentacji  książek, które w tytule mają słowo „róża” lub w ich treści przewija się motyw kwiatu róży.

Przez cały tydzień zapraszamy  czytelników  do udziału w grze bibliotecznej, polegającej na poszukiwaniu książek oznaczonych zakładkami „Książka i róża”. Zachęcamy  do wypożyczenia wskazanych pozycji.

 

 

 

 

TU|mska – spacerując po wystawie

Poniedziałek zaczynamy od zaproszenia na ulicę Tumską, którą znajdziecie… przy Staszica 12a w Gnieźnie. No właśnie, to właśnie w naszej małej galerii w bibliotecznym holu Filii nr 2 przy Staszica możecie obejrzeć niedużą, acz bardzo intrygującą wystawę o ulicy Tumskiej w Gnieźnie.
 
A zapraszamy na nią słowami Pawła Bąkowskiego – trochę kuratora, a trochę współautora wystawy TU|mska”:
 
„Ulicę Tumską znam od dzieciaka, chociaż na własnych zasadach zacząłem ją przechodzić (zwiedzać?) dość późno. Jako dzieciak ze Skiereszewa było tam trochę za daleko, no i zdarzyło mi się tam kiedyś zgubić, popłakać i poprosić o pomoc miłą panią, która zaprowadziła mnie na dwójkę czy siódemkę (wtedy autobusy jeździły jeszcze przez rynek – to było dawno temu, jakby co). Później każda moja wizyta na rowerze „w mieście” wiązała się z przejechaniem tą ulicą, mam więc do niej raczej miły stosunek. Jak to w życiu – czasem z górki, czasem pod górkę. Możliwość pracy nad Tumską z młodymi ludźmi była świetnym wyzwaniem. Okazało się, że niektórzy czuli się z nią całkiem zakumplowani, dla innych (na przykład dojeżdżających do szkoły) było to jedno z pierwszych spotkań. Wspólnie ze super drużyną (bardzo różnorodną) oddaliśmy skromny hołd tej małej ulicy ze sporą historią. Bo skoro stoi na niej piramida, to coś musi być na rzeczy. Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy. Można znaleźć na niej zdjęcia i teksty studentek oraz osób z II LO, a także tekst Jarka Mikołajczyka i mój (tzw. okolicznościowy) wiersz. Anna Kurzeja-Pluta, nauczycielka klasy z którą miałem przyjemność pracować, też podzieliła się swoimi wrażeniami z naszego spaceru. pozdrowienia, TU|mska”.