Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

Za nami Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem. To właśnie 12 lutego 1884 roku Lewis Waterman opatentował pióro wieczne. Zanim powstały pióra wieczne, pisano stalówkami osadzonymi w obsadkach, które maczano w kałamarzu wypełnionym atramentem. Nasi rodzice uczyli się w ławkach, w których wydrążone były specjalne otwory na kałamarz i zagłębienie na pióro. Obecnie mało kto używa pióra – już dawno wyparły je zwykłe długopisy lub cienkopisy, które są wygodniejsze, bo nie trzeba napełniać ich atramentem. Pióro jednak nadal ma renomę.

Nasi młodzi czytelnicy spróbowali już swoich sił w niełatwej sztuce pisania prawdziwym piórem i jak widać sprawiło im to nieskrywaną przyjemność i dumę. Pisanie piórem jest arcytrudnym wyczynem, z którym nie wszyscy sobie radzą. Tym bardziej dziękujemy naszym młodym czytelnikom, że podjęli się trudnego wyzwania kaligraficznego, pokazując, że nie tylko kochają czytać, ale także potrafią pięknie pisać.

Zachęcamy do spróbowania tej metody. Może w dobie smartfonów i wiadomości SMS wysyłanych do najbliższej osoby warto napisać jej krótki liścik piórem. Wszak już jutro Walentynki.

Zakończyły się ferie w Bibliotece

Choć tegoroczne ferie zimowe zupełnie nie przypominały tych śnieżnych sprzed wielu, wielu lat, to chyba nasi uczestnicy zaliczą je do udanych.  Nudy nie było.

Biblioteka  Publiczna Miasta Gniezna zorganizowała szereg różnorodnych zajęć, popularyzujących w atrakcyjny sposób książkę, a przede wszystkim ukazujących naszą bibliotekę jako miejsce świetnej zabawy oraz alternatywę dla biernego siedzenia przed smartfonem lub komputerem. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci.

W filiach bibliotecznych swoje podwoje otworzyła Pracownia Zaśnieżonej Sowy.

Trzeba przyznać, że pomysłowości i kreatywności naszym uczestnikom nie brakowało. Dzieci stworzyły piękne, zimowe prace. W ruch poszły nożyczki, otworzona została spora ilość klejów i skorzystano z niezliczonej ilości kolorowych papierów  i innych materiałów.

Wypożyczano i czytano wspaniałe opowieści w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Zimowy klimat zagościł w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w Filii nr 2 na ul. Staszica 12a i w Filii nr 9 na os. Orła Białego. Okres ferii zdecydowanie sprzyjał kreatywnej pracy. Czytelnicy niezwykle zaskoczyli swoją twórczością i stworzyli bałwanki, zakładki do książek, prace przestrzenne z wykorzystaniem materiałów dostępnych na miejscu. Cieszymy się, że biblioteka staje się ,,trzecim miejscem”, gdzie w przyjaznej przestrzeni można rozbudzić swoją kreatywność.

Wszystko, co dobre szybko się kończy, jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii w bibliotece nie będzie brakowało. Każdego dnia dzieci przychodziły na zajęcia z uśmiechem na twarzy, co było najlepszym dowodem podziękowania i uznania.

 

KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ – Rozpoczynamy wyzwanie czytelnicze na luty

Będzie romantycznie!
 
– Wypożycz książkę z myślą o ukochanej osobie – ciekawe, czy trafisz w jej gust czytelniczy?
– Odszukaj w Bibliotece najsłynniejsze książki o miłości i przeczytaj po fragmencie. Może wybierzesz coś dla siebie?
– Przeczytaj tomik wierszy i przepisz kilka wersów, które do ciebie trafiły.
 
Zapraszamy do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna po romantyczne książki. Zakochaj się w bibliotece.
 
Wyzwanie KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ przygotowane jest przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0