Rozczytana Koalicja 2023 – zgłoś swój pomysł i zrealizuj go razem z Biblioteką!

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ogłasza Konkurs na realizację Inicjatyw Oddolnych w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Masz pomysł na ciekawe działanie (np. warsztat, spotkanie, wystawę czy koncert) promujący czytelnictwo?

W Konkursie mogą wziąć udział grupy o charakterze formalnym (np. stowarzyszenia, fundacje, koła), nieformalnym oraz osoby prywatne. Pomysły na działania edukacyjno-animacyjne powinny być adresowane do mieszkańców Gniezna i zostać zrealizowane w Gnieźnie w terminie pomiędzy 15 marca a 30 czerwca 2023 roku. Pula środków w Konkursie wynosi 25.500,00 zł, zaś maksymalna wartość dofinansowania jednej inicjatywy to 8.500 zł.

Czas na Twój ruch! Czekamy!

Wnioski można składać w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w formie papierowej w terminie naboru, tj. od 1 do 28 lutego 2023 r.

Szczegółowe informacje (w tym Regulamin wraz z załącznikami oraz Wniosek) do pobranie ze strony internetowej gnieźnieńskiej książnicy: www.biblioteka.gniezno.pl.

REGULAMIN
ZAŁĄCZNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
ZAŁĄCZNIK NR 3

Jeszcze nie jesteś przekonany? Zróbmy to Razem!

Specjalnie dla Was przeprowadzimy wkrótce bezpłatne szkolenie z wypełnienia Wniosku, a podczas realizacji inicjatywy możesz liczyć na wsparcie doświadczonej kadry Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Biorąc udział w konkursie masz realną szansę zrealizować własny pomysł na ciekawą inicjatywę skierowaną do lokalnej społeczności. To Twój wkład w rozwój biblioteki, lokalnej społeczności oraz szeroko rozumianego czytelnictwa!

Konkurs jest częścią 2-letniego projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Blisko” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Projekt ten konsekwentnie zmierza do transformacji gnieźnieńskiej książnicy w kierunku  „Trzeciego Miejsca” – przestrzeni przyjaznej mieszkańcom naszego miasta, wspierającego ich pasje, zainteresowania i przyczyniającego się do zwiększenia ich aktywności kulturalnej. Pierwszy rok realizacji projektu wypełniły przede wszystkim warsztaty oraz działania animacyjno-edukacyjne współrealizowane w ramach partnerstw z gnieźnieńskimi przedszkolami, szkołami, instytucjami kultury czy sektorem NGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

”Pracownia zaśnieżonej sowy” – zabawy i konkursy dla dzieci w czasie ferii zimowych

Rozpoczęły się długo wyczekiwane ferie zimowe – czas odpoczynku od szkolnych obowiązków. Pracownia Zaśnieżonej Sowy otworzyła swoje podwoje.

W godzinach otwarcia Filii nr 2 „Pod Sówką” dzieci mogą ulepić bałwana z papieru czy plasteliny, wykonać zimowe zakładki do książek, a nawet przygotować samą oprószoną „śniegiem” sowę. Prace dzieci są eksponowane w bibliotecznej przestrzeni wypożyczalni.

W pracowni można też wspólnie z rodzicami czytać zimowe opowieści w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

W Filii nr 9 dzieci rozmawiały o przyjaźni

O pięknych i ważnych wartościach rozmawiali najmłodsi wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gnieźnie.

Dzieci dowiedziały się, co daje nam przyjaźń, wzajemne zrozumienie, życzliwość i szczerość oraz to, jak ważne jest mieć przy sobie kogoś, komu można zaufać i powiedzieć wszystko. Przyjaciel jest prawdziwym wsparciem, a przyjaźń to skarb.

fot. MOS

Ostatnie przed feriami spotkanie Środowych Inspiracji

Tym razem uczestnicy spotkania wykonali własnoręcznie grę memory. To doskonały sposób na połączenie kreatywnego działania, wyobraźni, dokładności i ćwiczenia pamięci.

Na kolejne spotkanie z cyklu Środowe Inspiracje zapraszamy na godzinę 16.00 15 lutego, czyli już po feriach. A w ferie przygotowaliśmy mnóstwo innych atrakcji w Wypożyczalni dla Dzieci. Zajrzyjcie koniecznie!

Selfie z książką: „Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej” Jaroslav Hašek

Skoro dziś piątek, to musi być „selfie z książką”! Czyli nasz nowy cykl, w którym bibliotekarki i bibliotekarze z naszej książnicy polecają książki, które sami czytają (i lubią!) w wolnym czasie. Dziś poleca Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. To polecenie klasyczne, acz w nowej odsłonie, czyli przetłumaczone ponownie czeskie arcydzieło.
„Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej” Jaroslav Hašek.
„Wbrew pozorom lektura „Szwejka” (bez względu na tłumaczenie) nie należy do łatwych. Śmiejąc się z kolejnych przygód żołnierza z Budziejowic cały czas towarzyszyła mi niepewność co do jego prawdziwej natury. Idiota czy Filozof? I choć krytyka literacka rozstrzygnęła tę kwestię już dawno temu, to jednak siła przyzwyczajeń czytelniczych, nakazująca dopatrywać się w protagoniście literackim sprytu i inteligencji, nierzadko skłaniała mnie, aby traktować „szwejkowe bujdy” z dużą dozą podejrzliwości. Z pewnością duża zasługa w tym doskonałego tłumaczenia Antoniego Kroha (Kraków, Znak, 2009). Polecam na długie zimowe wieczory!” – Piotr Wiśniewski.
Zachęcamy do lektury lub do ponownej lektury, jeśli ze Szwejkiem już się kiedyś zapoznaliście.

Eksperyment z intelektem – rozmowa o książce „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa

Kiedy pomysł na formę prozatorską lądował w szufladzie Daniel Keyes nie mógł nawet przypuszczać, że wydana w 1956 roku nowela, a później powieść, uczyni go nieśmiertelnym. Mowa oczywiście o nieśmiertelności metaforycznej, która w tym wypadku oznacza stałą obecność utworu Keysa w popkulturze. „Kwiaty dla Algernona” okazały się być najpopularniejszą powieścią amerykańskiego pisarza, a także tą, do której przez lata artyści sięgali wielokrotnie by adaptować, inspirować i przetwarzać. Zatem jej pojawienie się na dyskusyjnym forum miłośników literatury było nieuniknione, choć nieco odłożone w czasie (wszak to czternasty rok działalności klubu). O książce debatowano długo z prawdziwym zacięciem i emocją. Nie był to jednogłos, bo opinii na temat bohaterów, ich przedstawienia i poruszonych zagadnień było wiele. Prawie każdy też miał trochę inne spojrzenie na przeczytaną właśnie powieść. Pojawiły się ciekawe odniesienia do świata filmu: “Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, “Motyl Still Alice”. A także propozycje odcyfrowania tytułu posługując się kluczami takimi jak: “samotność”, czy “świadomość”. Poruszono mnóstwo wątków. Dyskutanci dryfowali od pojęć nauki i jej etycznych konotacji, poprzez pojęcia eugeniki, aż po społeczne uwarunkowania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Czytelniczej uwadze członków Klubu Dyskusji o Książce nie umknęło stereotypowe potraktowanie postaci kobiet, zarzucano także mało pogłębioną psychologię postaci. Nie zamierzamy jednak szkicować tutaj wszystkich wypowiedzi – możemy, za to polecić tytuł. Prosimy poddawać go już indywidualnej interpretacji.
Tymczasem zapraszamy na kolejną literacką wyprawę. Podryfujemy w stronę książki popularnonaukowej „Koniec nauki” Johna Horgana. Dyskusja poświęcona książce 28 lutego (ostatni wtorek miesiąca) o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Staszica 12a.

Zbliżenia: Krzysztof Szymoniak. Wernisaż fotografii, rozmowa z autorem i promocja książki „365 – Archeologia Pamięci.”

Zapraszamy na wernisaż wybranych fotografii z książki „365 – Archeologia Pamięci.”, który podsumowuje ten całoroczny projekt literacko-fotograficzny. Po wernisażu promocja książki i spotkanie z autorem.

Spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem odbędzie się 15 lutego, w bibliotece na ul. Staszica 12a, o godzinie 17.00 i otwiera nowy cykl Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna: Zbliżenia.

„365. ARCHEOLOGIA PAMIĘCI. GNIEZNO 2022” – to całoroczny projekt literacko-fotograficzny, który od początku do końca poświęcony jest miastu, gdzie autor projektu mieszka, pracuje i tworzy od 53 lat. Jest to, rozpisana na kolejne dni roku 2022, rozwijająca się linearnie opowieść o miejscu na Ziemi, o punkcie na mapie, opowieść, w której życie i wszelkie związane z tym perypetie osobiste i zawodowe autora stają się swego rodzaju pretekstem do pokazania, a może tylko przypomnienia Gniezna (i jego przemian) jako małej ojczyzny. Rzecz rozgrywa się głównie na poziomie gawędy autobiograficznej, ale także na poziomie refleksji o czasie i przestrzeni, w których dzieje się nasz świat oraz trwa każde jednostkowe ludzkie istnienie. Najkrócej rzecz ujmując, autor zabiera Czytelnika w podróż po zakamarkach własnej pamięci, z której wyłania się Gniezno, jakiego już nie ma, a o którym warto być może pamiętać, bo w przeszłości lat 70., 80., 90. i tej najnowszej – już XXI-wiecznej, która jest przeszłością każdego z nas, ukrywa się nasz gnieźnieński los. Los, który nie tylko definiuje nasze tu i teraz, ale także jest kluczem do wspólnej, zbiorowej pamięci o mieście – jak ujął to w swojej opowieści autor – „mieście o przeszłości wielkiej i przyszłości niewątpliwej”. Przeszłość osobista autora związanego z Gnieznem ma dopiero 53 lata, ale jest to przecież także przeszłość naszych dziadków i rodziców, przeszłość, do której kiedyś odwołają się (lub już się odwołują) nasze dzieci, pragnąc zrozumieć Gniezno swojej młodości oraz zaakceptować lub potwierdzić własnym doświadczeniem fakt istnienia wielu jego twarzy, jak to zwykle bywa w życiu miasta i ludzi. Zaprezentowane tutaj krótkie teksty powstawały w czasie rzeczywistym przez cały rok 2022, a ich wymiar literacki wzmacnia autor własnymi fotografiami Gniezna z lat 2008-2017. Zdjęcia te pełnią rolę ilustracji (estetycznej, topograficznej, ale i historycznej) i z rzadka tylko są jednoznacznym uzupełnieniem treści poprzedzających je fragmentów prozy. Czytelnik znajdzie na nich miejsca, których już nie ma, albo które zmieniają się i odchodzą w inny wymiar, wymiar dynamicznie dziejącej się, płynnej, często nieprzewidywalnej teraźniejszości.

Krzysztof Szymoniak urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie, od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Ostatni sekretarz redakcji poznańskiego miesięcznika NURT oraz założyciel i pierwszy redaktor naczelny ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego NOWY NURT. Absolwent poznańskiej polonistyki. Laureat, z roku 1988, poznańskiego Medalu Młodej Sztuki za reportaże literackie oraz srebrnego medalu „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej”, nadanego w roku 2019 przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Przez ostatnie 20 lat aktywności zawodowej był wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swoim dorobku posiada kilka zbiorów wierszy, kilka tomów prozy oraz cztery tomy eseistyki okołofotograficznej, w tym dwutomową monografię „Bez przysłony” poświęconą w całości, ukazującemu się przez 13 lat „Kwartalnikowi Fotografia”. Autor tekstów o literaturze i fotografii, uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik lokalnych i ogólnopolskich zdarzeń literackich. Przez kilka minionych lat zgłębiał też historię i teraźniejszość Cieszyna, Zaolzia i Śląska Cieszyńskiego.

Partnerem wydarzenia jest Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Niezwykle owocny czas spędzony przez uczestniczki Klubu Sprawne Ręce

Wymiana doświadczeń to podstawa funkcjonowania klubu Sprawne ręce. Doświadczyłyśmy tego bardzo wyraźnie na styczniowym spotkaniu. Osoby pochylone nad robótką, jedna tłumaczy drugiej. Tak to wyglądało 19 stycznia. Jeśli również chcesz zaczerpnąć z wiedzy grupy, albo podzielić się swoim doświadczeniem, zapraszamy 23 lutego na godz. 16:00 do Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.

Zapraszamy na spotkania Klubu Tea Time

Nasz Klub rośnie powolutku, bardzo spokojnym, organicznym wzrostem. A mimo to udało się zaskoczyć tych, którzy w styczniu przyszli na spotkanie po dłuższej przerwie. Celem naszych spotkań jest rozmowa w języku angielskim. Jeśli kiedyś swobodnie posługiwaliście się tym językiem, a teraz nie macie okazji go używać – koniecznie przyjdźcie na nasze spotkania. Jeśli jednak nie macie pewności, nie czujecie się na siłach, to przyjdźcie i posłuchajcie, osłuchajcie się. Jesteśmy pewni, że przyjdzie dzień kiedy zechcecie dołączyć do rozmowy.

Najbliższe spotkanie klubu odbędzie się w środę, 15 lutego, o godzinie 16:45 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.