Zapraszamy na otwarte spotkanie z Pracownią Opowieści

Śnieg, który pada za naszymi oknami szybko topnieje, ale ten, który pokrywa połacie baśniowej przestrzeni jest głęboki i nieprzebrany. W głębokich zaspach brną bohaterowie najpiękniejszych zimowych baśni, przeżywając swe niesamowite przygody. Chcecie ich poznać? Zajrzyjcie w najbliższy poniedziałek do Wypożyczalni dla Dzieci, na ul. Mieszka I 15. 12 grudnia o godzinie 16.00 będą tu opowiadane baśnie pachnące choinką i przyprószone śnieżnym pyłem. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii „Rodzina zastępcza” Dawida Stube

Państwo Bąkowscy małżeństwem są od 36 lat, a 21 lat pełnią rolę rodziny zastępczej. W tej chwili w domu jest 15 dzieci. Wszystkie uczęszczają do szkoły. Pomysłem autora fotografii było udokumentowanie i przedstawienie szerszej publiczności ich zmagań z codziennością.

Alina i Marek Bąkowscy są postaciami o sercach wielkości wszechświata, to w jaki sposób udaje im się wychować dzieci często z trudnych rodzin i sprawić, by stały się młodymi, pewnymi swoich możliwości, szczęśliwymi ludźmi.

Dawid Stube – Fotograf. Pedagog. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią ludzi. Z bratem utworzył studio Fotostube w Gnieźnie. W fotografii poszukuje przede wszystkim ludzi i ich historii. Intymnych spojrzeń.

Twierdzi, że zanim ocenimy człowieka, warto najpierw spróbować poznać jego historię. Za swój 4 letni projekt Zespół Kociego Krzyku otrzymał nagrodę Grand Press Photo. Uważa, że tak naprawdę to od nas zależy, czy chcemy kogoś zrozumieć. Wszystko sprowadza się do kwestii słuchania drugiego człowieka.

Laureat konkursów: Grand Press Photo, Fotografii Teatralnej , Wielkopolska Press Photo. Wyróżniony min: International Photography Awards. Autor indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych min. FotoArtFestival, Bielsko-Biała, Rybnicki Festiwal Fotografii, Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.
(dawidstube.pl)

Wernisaż odbędzie się 29 grudnia 2022 r. o godzinie 17.00 w BPMG, ul. Staszica 12a.

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Pierwsze Czytanki

Czy są uniwersalne patenty na zachęcenie dzieci do czytania? Są! A właściwie jest. Jeden, najlepszy sposób to pokazywanie dzieciom interesujących i atrakcyjnych dla nich książek. To prosta droga do tego, żeby przekonać dzieci, że czytanie jest interesujące.

W tym celu Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej od września do grudnia przeprowadziły cykl zajęć czytelniczych „Pierwsze Czytanki” realizowanych w ramach projektu „Laboratorium Słowa 2022.

Warsztaty na kanwie wybranej książki odbywały się w bibliotece, Bazie oraz w gnieźnieńskich przedszkolach. Odbyło się 20 spotkań dla ponad 1000 dzieci w wieku przedszkolnym. Każde z nich opierało się na wybranej książce z literatury dziecięcej.

Pozycje typu: ”Elementarz w podskokach” Małgorzaty Swędrowskiej, „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej, „Stella, Pikuś i skarby” Niny Lussi, „Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł guzik” Justyny Bednarek, „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej, „Kto Ty jesteś” Joanny Olech, „Basia. Opowieści miśka Zdziśka” Zofii Staneckiej, „Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka czy „Święty Mikołaj z Miry” Elizy Piotrowskiej pokazały dzieciom, że książka może być źródłem wiedzy i zabawy literackiej, teatralnej, plastycznej, ruchowej….

Rodzice i nauczyciele zostali zachęceni do czytania dzieciom w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

W ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.