„Z książką na dobre i na złe” – program profilaktyki uzależnień Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom

Zapewnienie prawidłowego rozwoju dzieciom stanowi podstawowe zadanie, przed którym stoją rodzice i nauczyciele oraz bibliotekarze. Profilaktyka uwzględnia wiele działań, kładąc szczególny nacisk na kształtowanie osobowości dziecka. Konieczne jest wyposażenie dziecka w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Najważniejszym problemem są wszelkiego rodzaju uzależnienia, czyli nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. Współczesne uzależnienia obserwowane wśród dzieci i młodzieży to nie tylko uzależnienia od alkoholu, narkotyków i nikotyny, lecz także od Internetu – w tym social mediów, komputera lub telefonu.

Mając to na uwadze, działania biblioteki w okresie od września do grudnia 2022r miały na celu ukazanie dzieciom i młodzieży zagrożeń, sposobów radzenia sobie z problemami oraz uwypuklenia alternatywnych form spędzania czasu. W ramach programu „Z książką na dobre i na złe” dotarliśmy do 2650 osób – dzieci, nauczycieli, rodziców. Zajęcia były prowadzone w bibliotece, przedszkolach i w szkołach. Rozpoczęliśmy „Nocą Bibliotek” w ramach Biblioteki Pokoleń.

W sobotni październikowy wieczór dla całych rodzin odbyło się otwarcie wystawy Book Nook, czyli małych dioram wkładanych na regałach między książkami, jako alternatywne spędzenie wspólnego czasu, spotkanie autorskie z Agnieszką Gadzińską – „ Misja ratunkowa Skloty”, warsztaty kreatywne z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej oraz warsztaty z Zabawą i programowaniem.

Przez całą jesień były prowadzone warsztaty, uczące samodzielnego rozwiązywania problemów i budowania swojego poczucia wartości, przez Ewę Jaworską, starszego kustosza, koordynatora akcji CPCD i Darię Polus, psychologa, animatora i edukatora z BAZY Centrum Edukacji Kreatywnej.

O odpowiedzialnym korzystaniu z nowoczesnych technologii młodzi ludzie  dowiedzieli się podczas warsztatów prowadzonych przez Zabawę i Programowanie.

Kwestie: zrównoważonego korzystania z sieci, odpowiedzialności za swoje działania online, były poruszane podczas spotkania autorskiego z Łukaszem Wojtasikiem, autorem książki „Sieciaki. Misja bezpieczny Internet”. Zapoznanie młodych ludzi z uzależnieniami i fobiami nastąpiło podczas spotkania z Marcinem Przewoźniakiem, autorem książki „Najdziwniejsze fobie”. Podczas warsztatu z młodzieżą, Michał Zawadka, autor książki „Chcę być kimś!, czyli jak osiągnąć cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”, postarał się wzbudzić w młodych ludziach poczucie własnej wartości. Najmłodszym pokazaliśmy jak umiejętnie korzystać z tabletów, smartfonów, m.in. poprzez utwór” Basia i tablet” Zofii Staneckiej.

Na każdym etapie programu zachęcaliśmy do wypożyczania książek terapeutycznych z działu „Uzależnienia” dla młodzieży i dla dzieci z rodzicami z działu „Bajki Pomagajki” oraz do głośnego czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, ponieważ dobra książka potrafi zdziałać cuda.

Program  został  sfinansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 r.

*profilaktyka to odpowiednie działanie, które ma na celu zapobieganie pojawianiu się i/lub rozwojowi niekorzystnego zjawiska, w konkretnej społeczności.

Wykład Tomasza Tomkowiaka: Gnieźnieńskie ciekawostki historyczne na bis

Klub „Włącz ciekawość” zaprasza 14 grudnia 2022, o godz.17.00, do Czytelni Biblioteki Głównej na ul. Mieszka I 16 na wykład Tomasza Tomkowiaka: „Gnieźnieńskie ciekawostki historyczne na bis”.

Tomasz Tomkowiak – gnieźnianin, absolwent Instytutu Historii UAM w Poznaniu, nauczyciel historii, przewodnik turystyczny po Szlaku Piastowskim – spotka się z publicznością w naszej Bibliotece po raz drugi. Pierwszy wykład, bardzo dobrze przyjęty przez licznych uczestników odbył się 8 listopada. Tomasz Tomkowiak w swojej opowieści przybliży fakty, ludzi i wydarzenia związane z naszym miastem w XX wieku.

Projekt „Laboratorium Słowa 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

5 grudnia przypadał Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Nasza Biblioteka już od trzech lat ściśle współpracuje z grupą wspaniałych ludzi związanych z usługą „Książka na telefon”. Razem tworzymy „Książkową Brać” pomagając dostarczać książki osobom, które z różnych względów nie mogą samodzielnie dotrzeć do Biblioteki.
 
W poniedziałek, nieprzypadkowo właśnie 5 grudnia odbyło się kolejne już spotkanie integracyjne wolontariuszy. Przy filiżance kawy i słodkim poczęstunku nie tylko omówiono sprawy organizacyjne, ale przede wszystkim pan dyrektor w imieniu całego zespołu podziękował za dotychczasową współpracę oraz złożył życzenia z okazji przypadającego na ten dzień Święta.
 
W miłej atmosferze szybko minął czas, niemniej zdążyliśmy ustalić najważniejsze sprawy:
 
– wszystkie obecne osoby zgłosiły chęć współpracy na kolejny rok
 
– w grudniu podczas wizyt wraz z pakietem książek dostarczymy życzenia Świąteczno-Noworoczne odbiorcom naszej usługi
 
– wolontariusze czekają na telefon od bibliotekarzy
 
– bibliotekarze zachęcają, aby zgłaszać się po książki do placówki najbliższej miejscu zamieszkania
 
Jeszcze raz składamy życzenia wszystkim wolontariuszom.
 
Zachęcamy do korzystania z usługi „Książka na telefon”.