Zakończyły się szkolenia w ramach projektu „Rozczytana koalicja”

Zakończył się trwający od września do końca października cykl szkoleń dla nauczycieli, pracowników Biblioteki Publicznej miasta Gniezna oraz instytucji wchodzących w skład „Rozczytanej Koalicji” programu Narodowego Centrum Kultury „Blisko”.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się „Czytanie pełne wrażeń, jak pomóc dziecku odkryć moc czytania i siłę płynąca z książek” czyli spotkanie z Małgorzatą Swędrowską, wieloletnim nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, twórcą koncepcji czytania wrażeniowego oraz autorką książek dla dzieci.

Uczestnicy spotkania, nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy, rodzice, dowiedzieli się jak czytać wrażeniowo, na czym polega ta metoda pracy z dziećmi na zajęciach poświęconych literaturze.

Również pozostałe szkolenia, przygotowane przez Fundację Good Culture, były niezwykle ciekawe i treściwe. Uczestnicy wzięli udział między innymi w spotkaniach o takiej tematyce jak: Czytanie przez doświadczanie, Budowanie marki w social mediach i standardy obsługi klienta, Pokolenie „Z” w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń i skuteczne formy pozyskiwania nowych grup czytelników, Promocja książki dziecięcej, Nowe technologie w animacji czytelnictwa, Storytelling i tworzenie podcastów w bibliotece czy Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego.

Spotkania odbywały się w filiach BPMG oraz CEK BAZA.

Szkolenia odbyły się w ramach projektu „Rozczytana koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Niebawem rusza biblioteczna zbiórka darów dla zwierząt

W dniach 09.11.2022 do 09.12.2022
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna organizuje zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt.
 
Zbieramy: suchą i mokrą karmę oraz ciepłe koce.
Prosimy przekazywać dary do placówek bibliotecznych:
 
Biblioteka Główna
(ul. Mieszka I 16)
 
Wypożyczalnia dla dzieci
(ul. Mieszka I 15)
 
Filia nr 1
(ul. Krucza 3)
 
Filia nr 2
(ul. Staszica 12a)
 
Filia nr 9
(os Orła Białego 18 Budynek SP 10)

Blisko, coraz bliżej…

Mamy ogromną przyjemność zapowiedzieć Wam dzisiaj naszą nową inicjatywę, którą rozpoczniemy wraz z nowym rokiem. Chcąc Was lepiej poznać, a zwłaszcza przyjrzeć się Waszym domowym biblioteczkom poprosimy Was o… zaproszenie nas do Waszych domów i mieszkań! Wspólna rozmowa przy herbacie czy kawie pozwoli nam nie tylko lepiej Was poznać, ale i wypracować nowe pomysły i przedsięwzięcia. Kto wie, może z czasem rozpoczniemy cykl mini warsztatów czy spotkań autorskich, wszak w domu najlepiej, prawda? Aha, obiecujemy zachowywać się grzecznie i być punktualnie. Szczegóły już wkrótce!

Inicjatywa realizowana w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Świetlica w Digital Kids

Małymi kroczkami zbliża się okres zimowy i świąteczny. Aby się dobrze przygotować do tego czasu, otwieramy świetlicę w Digital Kids, działającą przy Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a.

Zajęcia w poniedziałki: 07.11, 14.11, 21.11, 28.11, 05.12, 12.12, 9.12 w godzinach od 11.30 do 14.00 będą prowadzić znakomici specjaliści  z ZIP, czyli Zabawy i Programowania.

Dla zorganizowanych grup przygotowane są dwa tematy do wyboru:

  1. Robotyka i programowanie: świąteczne wyścigi reniferów
  2. Kreatywna świetlica ,,zróbmy sobie gwiazdę,, tworzenie ozdób świątecznych z wikliny papierowej i koralików HAMA

Dla indywidualnych gości świetlicy dostępne będą długopisy 3D, kreatywne koraliki, robotyka i programowanie z Lego, Scottie Go, Gravitrax oraz gry planszowe.

Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 694024365.  Serdecznie zapraszamy.

„Z książką na dobre i na złe” – warsztaty dla dzieci

Wraz z rozwojem cywilizacji nowe technologie i media zmieniają codzienną przestrzeń naszego życia, a co za tym idzie, również przestrzeń życia  dzieci. W efekcie, coraz częściej zobaczyć można ten sam obrazek: dzieciaki „przyklejone” do tabletów, smartfonów i telefonów. To tzw. „pokolenie pochylonych głów”, bo zamiast patrzeć na drugiego człowieka, patrzą w ekran smartfona. Zamiast spotykać się z innymi „w realu”, wolą spędzać czas w sieci.

Niestety to zjawisko rozpoczyna się bardzo wcześnie. Nie bez przyczyny smartfon nazwano „smoczkiem XXI wieku”. W wyniku tego pojawiają się  coraz częściej problemy ze wzrokiem, koncentracją, samokontrolą, kreatywnością, często mową, Występują deficyty motoryczne, sensoryczne i wady postawy. Często dzieci, które dużo korzystają z mediów, są nadmiernie pobudzone, czasem agresywne, nie potrafią radzić sobie z emocjami.

Ważne jest mądre korzystanie z tych sprzętów, limit czasowy, poświęcenie dziecku czasu, zabawa z nim, czytanie książek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom..

W związku z tym, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA  Centrum Edukacji Kreatywnej zorganizowały autorskie  warsztaty pokazujące, z jednej strony, zagrożenia związane z  uzależnieniem od „ekranów”, a z drugiej strony kładące nacisk na wspólne, kreatywne spędzenie czasu z rówieśnikami i rodzinami.

Do tej pory Ewa Jaworka, starszy kustosz, koordynator akcji CPCD i Daria Polus, edukator, psycholog  przeprowadziły 10 warsztatów dla około 800  młodych ludzi z przedszkoli i szkól podstawowych. Przed nami kolejne warsztaty, które będziemy przeprowadzać do 06 grudnia.

Zapisy pod  nr tel 61 426 40 54.

Warsztaty odbywają  się w ramach programu profilaktycznego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom, finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 rok.