Warsztaty uzal (27)

„Z książką na dobre i na złe” – warsztaty dla dzieci

Wraz z rozwojem cywilizacji nowe technologie i media zmieniają codzienną przestrzeń naszego życia, a co za tym idzie, również przestrzeń życia  dzieci. W efekcie, coraz częściej zobaczyć można ten sam obrazek: dzieciaki “przyklejone” do tabletów, smartfonów i telefonów. To tzw. “pokolenie pochylonych głów”, bo zamiast patrzeć na drugiego człowieka, patrzą w ekran smartfona. Zamiast spotykać się z innymi “w realu”, wolą spędzać czas w sieci.

Niestety to zjawisko rozpoczyna się bardzo wcześnie. Nie bez przyczyny smartfon nazwano “smoczkiem XXI wieku”. W wyniku tego pojawiają się  coraz częściej problemy ze wzrokiem, koncentracją, samokontrolą, kreatywnością, często mową, Występują deficyty motoryczne, sensoryczne i wady postawy. Często dzieci, które dużo korzystają z mediów, są nadmiernie pobudzone, czasem agresywne, nie potrafią radzić sobie z emocjami.

Ważne jest mądre korzystanie z tych sprzętów, limit czasowy, poświęcenie dziecku czasu, zabawa z nim, czytanie książek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom..

W związku z tym, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA  Centrum Edukacji Kreatywnej zorganizowały autorskie  warsztaty pokazujące, z jednej strony, zagrożenia związane z  uzależnieniem od „ekranów”, a z drugiej strony kładące nacisk na wspólne, kreatywne spędzenie czasu z rówieśnikami i rodzinami.

Do tej pory Ewa Jaworka, starszy kustosz, koordynator akcji CPCD i Daria Polus, edukator, psycholog  przeprowadziły 10 warsztatów dla około 800  młodych ludzi z przedszkoli i szkól podstawowych. Przed nami kolejne warsztaty, które będziemy przeprowadzać do 06 grudnia.

Zapisy pod  nr tel 61 426 40 54.

Warsztaty odbywają  się w ramach programu profilaktycznego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom, finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 rok.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content