„Pasje młodych czytelników”

Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. Na nic nie zda się jednak najlepiej prowadzona edukacja, jeśli w czytanie nie będzie zaangażowany sam rodzic.

Takim małym czytelnikiem Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, wychowanym na akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, jest dziewięcioletni Krzysiu Krygier, uczeń klasy 3 Zespołu Szkół w Jankowie Dolnym.  Jak mówi jego mama „Książki w życiu Krzysia są od samego początku. Z czytania zrodziło się wiele pasji, takich jak: samodzielne pisanie tekstów i tworzenie własnych książek. Czytanie rozwinęło też zainteresowanie historią zwłaszcza zatonięciem Titanica.”

O tych i innych swoich pasjach Krzyś opowiedział  swoim rówieśnikom. Dzieci żywo reagowały na opowieści kolegi.

Młody człowiek jest przykładem na to w jaki sposób praktycznie korzystać z wiedzy zaczerpniętej z książek i Internetu, jednocześnie rozwijać swoje zainteresowania.

Spotkanie  doskonale wkomponowało  się w działania  programu profilaktyki uzależnień Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z książką na dobre i na złe.”

Noc Bibliotek – „Z książką na dobre i na złe”

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna serdecznie zaprasza do udziału w VIII edycji Nocy Bibliotek, która odbędzie się 1 października 2022r o godz. 17.00 w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a, pod hasłem „Z książką na dobre i na złe”.

Noc Bibliotek to akcja, podczas której biblioteki w całej Polsce otwierają się po zmroku i zapraszają do odwiedzin. Także my postanowiliśmy w twórczy i niekonwencjonalny sposób pokazać swoje zbiory oraz zorganizować czas czytającym rodzinom pod auspicjami akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Na ten wyjątkowy wieczór w ramach Biblioteki Pokoleń zaplanowano wiele atrakcji:
– Otwarcie wystawy Book Nook, czyli małych dioram wkładanych na regałach między książkami, jako alternatywne spędzenie wspólnego czasu
– Spotkanie autorskie z Agnieszką Gadzińską – „ Misja ratunkowa Skloty”
– Warsztaty kreatywne z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej
– Odpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych technologii – warsztaty z Zabawą i Programowaniem

Wydarzenie jest finansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 r.

Najbliższe środowe inspiracje wyjątkowo się nie odbędą

Drodzy Czytelnicy!
Niestety jutrzejsze (28.10) środowe inspiracje wyjątkowo nie odbędą się.
Natomiast chętnie podzielimy się z Wami pięknymi pracami małych uczestników, które wykonali na minionym spotkaniu. Tematem podjętym przez dzieci była tym razem jesienna chmurka. Mali artyści, jak zawsze puścili wodze wyobraźni i tym razem odczarowali smutne deszczowe jesienne chmury. Jesień, nawet ta nie do końca słoneczna i złota, również może być piękna. Popatrzcie sami!

Czy zdrowie zaczyna się w jelitach? – na to i inne pytania odpowiedzi poznali uczestnicy spotkania „Pomocna dłoń”

Zgodnie z tradycją w czwartkowe popołudnie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Pomocna dłoń”. Tym razem stałe bywalczynie oraz nowe zainteresowane tematem osoby zgłębiały tematykę zielarstwa i zdrowego odżywiania.

Co to znaczy, że zdrowie zaczyna się w jelitach? Dlaczego potrzebujemy regularnego oczyszczania organizmu z pasożytów?
Te oraz inne zagadnienia zafascynowały uczestniczki spotkania do tego stopnia, że zgodnie proszono o powtórzenie spotkania panią Ireną Woźniak, zawodowo technikiem farmacji. Organizatorka spotkań z cyklu „Pomocna dłoń”, pani Krystyna Dombrowska, obiecuje, że na kontynuację można liczyć, ale już na kolejne – tym razem poświęcone tematowi feng shui – zaprasza na Winiary, do Filii nr 9.

Wypatrujcie, o kolejnym spotkaniu będziemy informować z wyprzedzeniem!