Edukacja w Gnieźnie, czyli czego i jak uczą się młodzi ludzie w naszym mieście

Proces kształtowania się człowieka rozpoczyna się w momencie narodzin i trwa przez całe życie. Szkoła, to obok rodziny, drugie najważniejsze środowisko wychowawcze dzieci i młodzieży. Dzięki rozwojowi cywilizacyjnemu możemy obecnie cieszyć się ogólnym dostępem do edukacji dla całego społeczeństwa w rozwiniętych krajach. Jest ona dobrodziejstwem i odgrywa ogromną rolę w życiu społecznym. W procesie edukacyjnym młodzi ludzie uczą się prawidłowego życia w zbiorowości, poznają wymagania, normy i reguły obowiązujące w społeczeństwie. Edukacja pozwala na zdobycie odpowiedniego wykształcenia, a co za tym idzie osiągnięcie określonego statusu społecznego. W procesie edukacji młody człowiek nabiera również kompetencji kulturowych.

Jak wygląda edukacja w naszym mieście widziana oczami rodziców i nauczycieli? Czy młodzi ludzie mieszkający w mieście średniej wielkości mają taki sam dostęp do edukacji na wysokim poziomie jak młodzież z większych ośrodków? Co trzeba zrobić, aby tak właśnie było? Oto tematy rozmowy.

Edukacja w Gnieźnie czyli czego i jak uczą się młodzi ludzie w naszym mieście, 20 września 2022, godz. 17.00, Czytelnia Biblioteki Głównej

Spotkania z cyklu „Porozmawiajmy” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna z projektu „Laboratorium Słowa 2022” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawa wspomnieniowa V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego

Wystawę wspomnieniową V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego, który odbył się w Gnieźnie w dniach 8 – 10. IX. 2000 roku otwarto dokładnie w 22 rocznicę rozpoczęcia tego Kongresu, tj. 8.IX. 2022 roku.

Po powitaniu zgromadzonych przez Dyrektora Biblioteki Publicznej Pana Piotra Wiśniewskiego, głos zabrał Tadeusz Gajda. Jako jeden z członków Komitetu Organizacyjnego był on odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Poczty Posłanniczej tego Kongresu. On też zgromadził większość materiałów tu eksponowanych. Gabloty zawierają m.in. dokumenty z okresu organizacyjnego i przygotowującego Kongres, gadżety i wycinki prasowe relacjonujące przebieg obrad, a także publikacje dokumentujące jego przebieg. Są tu też plakaty V i VI Kongresu Krajoznawczego i skrótowe opisy wszystkich sześciu już zrealizowanych.

Następnie wywiązała się żywa dyskusja zebranych. Analizowano tematykę poszczególnych Kongresów pod kątem ich zwoływania. A były to lata związane z przełomowymi momentami naszej XX-wiecznej historii: rok 1970, 1980, 1990 i wreszcie rok 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Ustalono bowiem, że Kongresy zwoływane będą co 10 lat.

Planowany na rok 2020 VII Kongres w Łodzi z powodu pandemii ponownie przełożono (mimo załatwienia i opracowania 90% przedsięwzięć z nim związanych). Historia naszego kraju i inne zdarzenia rzutujące na nasz dzień powszedni doskonale się wpisują w tematykę Kongresów. Więc wszystkich zainteresowanych i zaciekawionych krajoznawstwem zapraszamy do odwiedzenia tej Wystawy. V Kongres Krajoznawstwa Polskiego nie może być tylko obecnym w postaci pamiątkowej tablicy na płycie Rynku Miasta Gniezna.