XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”

Dobiegł końca XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna poprzez różnego rodzaju działania pokazywała czytelnikom, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska.

Przez ten okres podczas wypożyczania książek można było otrzymać rulonik z wierszem o ekologii z książki „Jak być eko?”. Z prezentu skorzystało około 300 osób.
Ogromna liczba dzieci młodszych i starszych wzięła udział w warsztatach opartych na książkach: „O rety! Przyroda” Tomasza Samojlika, „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” Justyny Bednarek, „Bajka o drzewie” Elizy Piotrowskiej. Razem z przedszkolakami tropiliśmy smoka, a jak się potem okazało smoga. Zagadka została rozwiązana po głośnym czytaniu książki „Smog w centrum miasta” Doroty Łoskot-Cichockiej. Starsze dzieci zastanawiały się nad tym jak właściwie posadzić i opiekować się własnym drzewem według wskazówek z książki „Wyhoduj swoje drzewo” Roberta Trojanowskiego.

Imprezy czytelnicze podkreśliły wartości głośnego czytania i czytania w ogóle, bo jak zaznacza Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom: „kto to raz doświadczył czytania na głos przez kogoś bliskiego, ten wie, że jest to zupełnie niepodobne do czytania samemu sobie. Czytanie na głos drugiej osobie służy pogłębianiu relacji – od razu i później, bo o przeczytanej historii można potem rozmawiać”.

Konkurs „Biesiada na ludowo” z bibliotecznym finałem

To kolejny konkurs dla przedszkoli w którym bierzemy udział. W tym przypadku jest to cyklicznie organizowany przez Przedszkole nr 13 „Gniazdo Orląt” między-przedszkolny turniej pn.: „Biesiada na ludowo – poetyckie zabawy w gwarze poznańskiej”. Tegorocznym zadaniem przedszkolaków było zaprezentowanie przyśpiewki ludowej lub wybranego wiersza w gwarze. Do konkursu przystąpiło 8 gnieźnieńskich przedszkoli. A jego rozwiązanie – czyli oficjalna gala Biesiady odbyła się w naszej bibliotece. Podczas spotkania została zaprezentowana część artystyczna w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 13 oraz występy trzech zwycięskich przedszkoli.

Nagrody przyznano:
Miejsce I: Przedszkole nr 1 ,, Wesołe Nutki” grupa Kubusie, które zaprezentowało wiersz ,, Pon Hilary”
Miejsce II: Przedszkole nr 6 ,, Polne kwiaty” grupa BRATKI z wierszem „Jadymy nad morze”
Miejsce III: Przedszkole nr 13 ,, Gniazdo Orląt” grupa ORŁY prezentując utwór ,, Abecadło.”

Wyróżnienia otrzymały:
Przedszkole nr 9 ,,Leśne Ludki” grupa Liski
Przedszkole nr 15 ,,Pszczółka Maja” grupa Świerszcze
Przedszkole nr 3 ,,Kubuś Puchatek” grupa Kubusie
Przedszkole nr 14 ,,Mali Piastowie” grupa Zduny
Przedszkole nr 12 ,,Plastusiowo” grupa Brzoskwiniowe Plastusie

Występy oceniało jury w składzie:
Dyrektor Wydziału Edukacji – P. Marian Pokładecki,
Pracownicy Wydziału Edukacji – P. Kinga Chudzicka, P. Magdalena Witt,
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna– P. Piotr Wiśniewski,
Pracownik Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – P. Monika Wierżyńska,
Dyrektor Przedszkola nr 13 – P. Sylwia Śmiechowska.

Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Gniezna Pan Tomasz Budasz.

Zwycięzcom gratulujemy!

 

 

„Bajkopomagajki” dla klimatu

Za nami XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom dlatego jesteśmy Wam winni kilka relacji z wydarzeń jakie towarzyszyły jego obchodom.

Tegoroczny Tydzień Czytania odbywał się pod hasłem ,,Polscy autorzy dla klimatu”. Ten „klimatyczny” nastrój udzielił się także uczestnikom comiesięcznych spotkań u „Bajkopomagajek” Klubu Książki dla Dzieci i Rodziców. Gościem specjalnym spotkania była nasza koordynatorka akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”Ewa Jaworska.

Tym razem zmierzyliśmy się z problematyką ekologiczną – walką z globalnym ociepleniem, niszczeniem środowiska naturalnego i przekonaliśmy się, że fascynujący nas świat staje w obliczu licznych zagrożeń. Mamy nadzieję, że przedstawione na spotkaniu książki polskich autorów m.in. Elizy Piotrowskiej ,,Bajka o drzewie” i ,,Bajka o słońcu”, oraz Adama Wajraka ,,Wielka księga prawdziwych tropicieli”, skłonią młodych czytelników do refleksji nad otaczającą nas przyrodą, pomogą dostrzec jej prawdziwe piękno, a przede wszystkim zachęcą do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu i planety. Nie zabrakło również innych propozycji książkowych na wakacje!
Spotkanie z książkami wzbogaciły wystrzałowe eksperymenty z partnerem Klubu – BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej.
Życzymy miłych wakacji, a na najbliższe spotkanie Klubu zapraszamy we wrześniu. Koniecznie wypatrujcie zapowiedzi!