Walentynki z Filią nr 2 „Pod sówką”

Zapraszamy w Dniu Zakochanych do Filii nr 2 „Pod sówką” przy ul. Staszica 12a. Świętujmy Walentynki z książką. Od godz. 11.00 rozpoczynamy akcję uwalniania książek zatytułowaną „Książki oddawane z miłością”. Na czytelników dorosłych będą czekać specjalnie oznaczone książki, owinięte w szary papier, ozdobione serduszkami, których zawartość będzie tajemnicą. Do udziału w akcji zapraszamy też do Filii nr 9 na os. Orła Białego 18.
 
Zachęcamy też do udziału w zabawie „Wybierz poezję miłosną na życzenia walentynkowe”. W kolorowych kopertach będzie można znaleźć najpiękniejszy wiersz o miłości. Jaki? To też tajemnica.
 
Zakochane pary, dzieci z rodzicami, przyjaciół zachęcamy do wykonania zdjęcia w bibliotece w sercu z róż na tle książek.
 

W Dniu Zakochanych poczytajmy także dzieciom piękne książki i wiersze o miłości, porozmawiajmy o różnych rodzajach miłości – romantycznej, rodzicielskiej, zaborczej, braterskiej, przyjacielskiej, platonicznej, do zwierząt, do gór itp. – oraz o zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, w myśl hasła – tytułu książki „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Sama McBratneya.

Ilustracja książkowa „na warsztacie”

O wystawie „Mistrzowie Ilustracji” chcemy opowiadać jak najwięcej. Chcemy pokazywać dzieciom, jak zachwycający potrafi być świat książkowej ilustracji i jak niezwykli są jego twórcy. Liczymy na liczne odwiedziny wielu małych odbiorców sztuki.

Na spotkania można się umawiać pod numerem telefonu 61 426 40 54.
Jesteśmy właśnie po odwiedzinach uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza w Gnieźnie. Otrzymali od nas trochę informacji, zabawy i plastycznych wyzwań – w odpowiednich proporcjach. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie pokazywali książkowych cudów i dziwów, czyli publikacji wyjątkowych nie tylko pod względem ilustracji. Były zachęty do czytelniczej przygody i następnych wizyt w bibliotece.

Wystawę można zwiedzać do 28 lutego w dwóch lokalizacjach: w holu miejskiej książnicy przy ul. Staszica 12a oraz w galerii Starego Ratusza przy ul. Chrobrego 41. Partnerem inicjatywy zgodził się zostać Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.
Dla odwiedzających także zaproszenie do interaktywnej zabawy – quiz, który można wypełnić samodzielnie lub wraz z rodzicami (jeśli nie umie się jeszcze czytać). Poprawnie wypełnione i wrzucone do specjalnego pudełka (znajdziemy je w bibliotece) karty wezmą udział w losowaniu nagród książkowych. Pod koniec miesiąca Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna poinformuje zwycięzców o wygranej (wyniki pojawią na stronie internetowej biblioteki).

„Miłość to nie fikcja” – akcja walentynkowa

Miłość i literatura – para nierozerwalna. Bo o czym czyta się przyjemniej niż o przystojnych mężczyznach bez pamięci zadurzonych w nieodpowiednich kobietach, lub o zwykłych dziewczynach próbujących zdobyć względy księcia z bajki? To historie miłosne wzbudzają w nas największe uczucia i zapadają najbardziej w pamięć. Wielu i wiele z nas dyskretnie ocierało łzy czytając „Pamiętnik” Sparksa, obgryzało paznokcie z niepewności, jak potoczą się losy Tatiany i Aleksandra z bestsellerowej serii Pauliny Simmons lub krzyczało w duchu „Pocałujcie się!” obserwując chemię między głównymi bohaterami w kryminałach Roberta Galbraitha.
 
Lecz miłość, tak jak literatura, nie ogranicza się do świata fikcyjnego. Dlatego w tym roku w ramach akcji walentynkowej „Miłość to nie fikcja” polecamy Wam książki non-fiction o miłości. Wybór jest ogromny – literatura popularnonaukowa, reportaże, poradniki, biografie… nic, tylko zanurzyć się w lekturze!
 
1. „Pokochawszy: o miłości w języku” Lucyna Kirwil, Jerzy Bralczyk
 
Na pierwszy ogień polecamy książkę naszego zeszłorocznego gościa – Jerzego Bralczyka, oraz jego żony – Lucyny Kirwil. Autorzy – z punktu widzenia psychologa i językoznawcy – opowiadają o tym, jak mówimy o miłości. Skąd wzięły się „kotki”, „misie”, „rybki” i inne zwierzątka? Jak staż związku wpływa na rozmowy między dwojgiem bliskich sobie ludzi? Jak mówić o tym, co ważne, trudne lub przyjemne w naszym życiu uczuciowym? Wsłuchajcie się w dwugłos tej niezwykłej pary inteligentnych i dowcipnych ludzi, którzy przez 35 lat małżeństwa z niejednego pieca chleb jedli.
 
Książka znajduje się w księgozbiorze Biblioteki Głównej.
 
2. „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agata Romaniuk
 
Reportaż Agaty Romaniuk wprowadza nas w tajemniczy i egzotyczny świat orientalnej miłości. Autorka oddaje głos wielu kobietom, obywatelkom Omanu, by one opowiedziały o swoich związkach i małżeństwach. Na kartach książki spotkamy różne historie: szczęśliwe, smutne i słodko-gorzkie, o małżeństwach zawieranych pod przymusem, z rozsądku i z miłości. Każda z bohaterek ma własną, zupełnie inną historię. Lektura pozwoli nam poznać kulturę tego bogatego, muzułmańskiego kraju z bardzo szerokiej perspektywy. Autorka daleka jest od powielania stereotypów – pozwala nam wsłuchać się w różne, ale jednogłośnie szczere opowieści o blaskach i cieniach życia miłosnego w Omanie.
 
Książkę wypożyczyć można na Filii nr 9.
 
3. „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Katarzyna Droga
 
Wciągająca powieść Katarzyny Drogi opowiada o miłości trudnej i pełnej wyrzeczeń. Takiej, która skazana była na życie w cieniu, choć przez wiele lat plotkowano o niej na europejskich salonach. Ona – nowoczesna, silna i wykształcona kobieta. On – szaleńczo w niej zakochany, piastujący wysoką funkcję i… żonaty. Brzmi jak opis skandalizującej powieści romantycznej. Aż trudno uwierzyć, że historia wydarzyła się naprawdę, a jednym z jej głównych bohaterów jest wynoszoną na piedestały postacią historyczną. Mimo lekkiej formy powieści obyczajowej, książka charakteryzuje się solidnym tłem historycznym, które nie tylko przedstawi nam drogę, którą Aleksandra Szczerbińska musiała przejść, by stać się Pierwszą Damą, ale także pomoże zrozumieć ówczesną obyczajowość i sposób myślenia polskiego społeczeństwa początku XX wieku.
 
Po powieść zapraszamy do Biblioteki Głównej.