„Miłość to nie fikcja” – akcja walentynkowa

Miłość i literatura – para nierozerwalna. Bo o czym czyta się przyjemniej niż o przystojnych mężczyznach bez pamięci zadurzonych w nieodpowiednich kobietach, lub o zwykłych dziewczynach próbujących zdobyć względy księcia z bajki? To historie miłosne wzbudzają w nas największe uczucia i zapadają najbardziej w pamięć. Wielu i wiele z nas dyskretnie ocierało łzy czytając „Pamiętnik” Sparksa, obgryzało paznokcie z niepewności, jak potoczą się losy Tatiany i Aleksandra z bestsellerowej serii Pauliny Simmons lub krzyczało w duchu „Pocałujcie się!” obserwując chemię między głównymi bohaterami w kryminałach Roberta Galbraitha.

Lecz miłość, tak jak literatura, nie ogranicza się do świata fikcyjnego. Dlatego w tym roku w ramach akcji walentynkowej „Miłość to nie fikcja” polecamy Wam książki non-fiction o miłości. Wybór jest ogromny – literatura popularnonaukowa, reportaże, poradniki, biografie… nic, tylko zanurzyć się w lekturze!

1. “Pokochawszy: o miłości w języku” Lucyna Kirwil, Jerzy Bralczyk

Na pierwszy ogień polecamy książkę naszego zeszłorocznego gościa – Jerzego Bralczyka, oraz jego żony – Lucyny Kirwil. Autorzy – z punktu widzenia psychologa i językoznawcy – opowiadają o tym, jak mówimy o miłości. Skąd wzięły się „kotki”, „misie”, „rybki” i inne zwierzątka? Jak staż związku wpływa na rozmowy między dwojgiem bliskich sobie ludzi? Jak mówić o tym, co ważne, trudne lub przyjemne w naszym życiu uczuciowym? Wsłuchajcie się w dwugłos tej niezwykłej pary inteligentnych i dowcipnych ludzi, którzy przez 35 lat małżeństwa z niejednego pieca chleb jedli.

Książka znajduje się w księgozbiorze Biblioteki Głównej.

2. “Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agata Romaniuk

Reportaż Agaty Romaniuk wprowadza nas w tajemniczy i egzotyczny świat orientalnej miłości. Autorka oddaje głos wielu kobietom, obywatelkom Omanu, by one opowiedziały o swoich związkach i małżeństwach. Na kartach książki spotkamy różne historie: szczęśliwe, smutne i słodko-gorzkie, o małżeństwach zawieranych pod przymusem, z rozsądku i z miłości. Każda z bohaterek ma własną, zupełnie inną historię. Lektura pozwoli nam poznać kulturę tego bogatego, muzułmańskiego kraju z bardzo szerokiej perspektywy. Autorka daleka jest od powielania stereotypów – pozwala nam wsłuchać się w różne, ale jednogłośnie szczere opowieści o blaskach i cieniach życia miłosnego w Omanie.

Książkę wypożyczyć można na Filii nr 9.

3. “Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Katarzyna Droga

Wciągająca powieść Katarzyny Drogi opowiada o miłości trudnej i pełnej wyrzeczeń. Takiej, która skazana była na życie w cieniu, choć przez wiele lat plotkowano o niej na europejskich salonach. Ona – nowoczesna, silna i wykształcona kobieta. On – szaleńczo w niej zakochany, piastujący wysoką funkcję i… żonaty. Brzmi jak opis skandalizującej powieści romantycznej. Aż trudno uwierzyć, że historia wydarzyła się naprawdę, a jednym z jej głównych bohaterów jest wynoszoną na piedestały postacią historyczną. Mimo lekkiej formy powieści obyczajowej, książka charakteryzuje się solidnym tłem historycznym, które nie tylko przedstawi nam drogę, którą Aleksandra Szczerbińska musiała przejść, by stać się Pierwszą Damą, ale także pomoże zrozumieć ówczesną obyczajowość i sposób myślenia polskiego społeczeństwa początku XX wieku.

Po powieść zapraszamy do Biblioteki Głównej.