Obecnie trudno sobie wyobrazić życie bez internetu. W dobie pandemii stał się on nie tylko niezbędnym narzędziem do pracy, ale również do nauki. W sieci: gramy, załatwiamy urzędowe sprawy, dokonujemy płatności, robimy zakupy. Dzięki internetowym komunikatorom znajomości przenieśliśmy do strefy online. Przeglądarki internetowe wręcz zachęcają nas do brania udziału w konkursach kusząc atrakcyjnymi nagrodami poprzez wypełnianie kwestionariuszy osobowych. Publikujemy zdjęcia na portalach społecznościowych, oznaczamy trasy naszych wycieczek, nawiązujemy kontakty z nieznajomymi, robimy zakupy z niesprawdzonych źródeł…
Jak być bezpiecznym w sieci i nie zatracić się w wirtualnym świecie? Jak korzystać z internetu, aby nie zaszkodzić sobie i innym?
8 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu.
Z tej okazji “Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców podpowie Wam, jak ostrożnie i rozważnie dysponować swoimi danymi osobowymi, bowiem dzieląc się w mediach społecznościowych wieloma szczegółami z życia prywatnego, łatwo jest przekroczyć granicę bezpieczeństwa. W celu wyjaśnienia najmłodszym, w zupełności nieświadomych licznych zagrożeń płynących z korzystania z internetu, skorzystajmy z mocy książek.
Dzieci tak jak w życiu realnym , tak i w wirtualnej przestrzeni potrzebują przewodnika. Jako poradnik po cyberprzestrzeni świetnie sprawdzi się pozycja “Dzieci w sieci dobrych manier” Zofii Staniszewskiej. Czy wypada złożyć życzenia koleżance smsem? Gdzie można głośno rozmawiać przez telefon? Co oznacza lajkownie bądź hejtowanie postów znajomych? Dlaczego nie każde zdjęcie należy publikować w mediach społecznościowych?
Zgłębicie tajniki etykiety w sieci, ale również odkryjecie temat, jakim jest cyberprzemoc. Nie uchronimy naszych pociech przed rozwojem technologicznym, który tworzy świetlaną przyszłość ludzkości.
Spojrzenie na nowy zdigitalizowany świat możecie odkryć z książką “Nowe cyfrowe dzieciństwo” Jordana Shapiro. Odkryjmy potęgę świata wirtualnego wspólnie z naszymi dziećmi i przygotujmy się na rozmowę. “Jak nie zgubić dziecka w sieci?” Zyty Czechowskiej i Mikołaja Marcela dostarczy Wam wielu argumentów w zakresie bezpieczeństwa w sieci.
To tylko niektóre z pozycji dla dzieci i rodziców, które możecie odnaleźć w bibliotece. Wykorzystajcie książkę jako element budujący relacje rodzica z dzieckiem. Niech stanie się ona narzędziem wprowadzenia w wirtualną przestrzeń z dozą uważności i rozwagi.
Już wkrótce BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej zachęci Was do opuszczenia świata wirtualnego i podsunie Wam pomysł na miłe spędzenie czasu razem.
Bądźmy świadomymi użytkownikami internetu, nie zapominając o pięknie świata realnego!