Bobas w bibliotece

Wydaje się, że czytanie książek niemowlętom nie ma sensu. Nic bardziej mylnego. Dla prawidłowego rozwoju malucha konieczna jest właściwa stymulacja różnego rodzaju zmysłów. Czytanie książeczek nawet niemowlętom przyczynia się do budowania wspólnych więzi. Książki dla najmłodszych są w różnych formach – począwszy od miękkich – foliowanych, poprzez grające i rozmawiające z „czytelnikiem”, aż po bogato ilustrowane, dające możliwość bardzo wczesnego kontaktu dziecka z ilustracją i drukiem.
 
Nieważne, ile lat ma dziecko, każda pora jest dobra, aby je zapisać do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. W naszych zbiorach są pozycje zawierające kontrastowe barwy – dostosowane do postrzegania malucha w wieku 0-6 miesięcy oraz małe tekturowe książki z prostymi wierszami, uzupełnione o nieskomplikowane ilustracje.
Nie obawiajcie się drodzy rodzice puścić dziecka między regały, niech pod Waszym bacznym okiem poprzegląda biblioteczne półki. Z pewnością znajdzie interesującą dla siebie lekturę. A może to właśnie w bibliotece roczniak postawi swoje pierwsze kroki?
Droga mamo, drogi tato, zapisz swojego bobasa do biblioteki i wypożyczaj dla niego i czytaj książki w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom”.
 
Zapraszamy:
Biblioteka Główna – Wypożyczalnia dla dzieci ul. Mieszka I 15,
Filia nr 1 ul. Krucza 3,
Filia nr 2 ul. Staszica 12a,
Filia nr 9 os. Orła Białego 18 (budynek SP 10).

Serce dla dziadków

Można powiedzieć, że miłość do książek i czytania otrzymujemy w genach – po naszych Dziadkach, którzy – gdy byliśmy mali – z zapałem czytali nam wielokrotnie tę samą bajkę. Pamiętajmy, że babcie są zazwyczaj mądre, piękne, kochające i szlachetne, a jednak zupełnie tego nieświadome… Dlatego warto im to powiedzieć. Dziadkowie z kolei niejednokrotnie inspirują, wzmacniają, przydają siły, mocy i odwagi. Z okazji Dnia Babci i Dziadka warto się odwdzięczyć chociażby laurką.
 
Od 17 stycznia zapraszamy wnuczki i wnuków do Filii nr 2 „Pod sówką”, przy ulicy Staszica 12a, po laurki w kształcie serc z cytatami literackimi: „Dom potrzebuje babci w swym wnętrzu” Louisa May Alcott czy „Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote serce” nieznanego autora. A potem wraz z książką pod pachą i laurką wyruszmy do domów, aby celebrować Dzień Babci i Dzień Dziadka. To my teraz poczytajmy seniorom w ramach Biblioteki Pokoleń pod patronatem akcji Cała Polska czyta dzieciom”.

„Pluszak od Kubusia”

Przed nami ferie zimowe, dużo wolnego czasu, który trzeba dzieciom zagospodarować. Każdy z nas wie, żeby dobrze się bawić, wcale nie trzeba drogich zabawek ani wymyślnych gier. Ukochana maskotka to bardzo często pierwszy przyjaciel, powiernik tajemnic i pocieszyciel. A kto kiedykolwiek zapodział lub zgubił swojego ulubionego pluszaka, ten wie, jak ciężko pogodzić się z jego zniknięciem.
 
Z okazji 140 urodzin twórcy Kubusia Puchatka Alana Aleksandra Milne, w Filii nr 2 „Pod sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, przy ul. Staszica 12a, przygotowaliśmy niespodziankę dla najmłodszych czytelników.

Dziecko, które 17 stycznia odwiedzi naszą placówkę i wypożyczy chociaż jedną książkę otrzyma maskotkę z worka pilnowanego przez samego Misia o Małym Rozumku, do wyczerpania zapasów.

W ten sposób uwalniamy pluszaki i zachęcamy do wypożyczania i czytania książek w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom”.

Projekty grantowe BPMG w 2021 roku

Te kwoty robią wrażenie, podobnie jak liczba działań, jakie za nimi stoją. Nasza Biblioteka otrzymała łącznie 338 200 zł dofinansowania z zewnątrz na działania kulturalne w 2021 roku. Z dotacji na 8 projektów udało się przeprowadzić 445 wydarzeń dla około 5700 osób. Zaproszono 30 autorek i autorów, którzy podczas spotkań opowiadali o swojej twórczości. Zrealizowano 350 warsztatów dla różnych grup wiekowych, a także osób wykluczonych z bezpośredniego dostępu do kultury. Odbyło się: 6 wernisaży wystaw, tyleż samo wykładów, 3 spektakle i 3 koncerty oraz slam poetycki. O historii Gniezna można było posłuchać w ramach dwóch spacerów i dzięki 4 wykładom online. Odbył się kolejny plenerowy czytelniczy piknik, a część wydarzeń była rejestrowana i jest dostępna w formie online na kanale YT Biblioteki i profilu FB.

Bardziej szczegółowo o projektach pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Dziś tylko sumujemy wyniki i podliczamy ich finansową stronę.

Zakup nowości wydawniczych w 2021 roku

Każda biblioteka zaczyna się od zbioru, czyli książek, które potem może udostępniać swoim czytelnikom. Jak więc wyglądały biblioteczne zakupy w 2021 roku?

Zasadniczo nie tak źle, zanotowaliśmy delikatny wzrost jednostek inwentarzowych w porównaniu z rokiem 2020. Nowości nigdy dość – z tym postulatem naszych czytelników zgadzamy się w zupełności. Dlatego liczba 4528 jednostek inwentarzowych, które wpłynęły w 2021 roku do miejskiej książnicy ani nie rozczarowuje, ani nie daje pełnej satysfakcji.
 

Zakupiliśmy głównie beletrystykę (powieści, opowiadania, poezję) – ponad 53%. Zbiór literatury dla dzieci stanowił ok 32% całości zakupionych pozycji, w tym 4,5% pozycji popularnonaukowych. Książki z różnych dziedzin wiedzy dla czytelnika dorosłego to 13% wpływów.

Podobnie jak w roku 2020 dużą część naszych zbiorów pozyskaliśmy dzięki darczyńcom. Wtedy było to 70%, a w roku 2021 ok. 55%. Dzięki dofinansowaniu z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiliśmy 698 nowości czytelniczych, co stanowi ok 17% całego zakupu. Mniej przeznaczyliśmy na multimedia, gry i audiobooki – około 1%.