O literaturze w mediach społecznościowych

Przeszło dwa tygodnie temu miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach warsztatów „Nowe formy literatury”. Prowadząca, Anna Fiałkowska, opowiadała trochę o kanałach, jakie proponują media społecznościowe do pisania, mówienia i dzielenia się własną twórczością, a także recenzjami z szeroko pojętej działki kultury – z literaturą i filmem w rolach głównych. Było trochę o zagrożeniach i bezpieczeństwie w sieciowych interakcjach, unikalności własnej wypowiedzi i powodach, dla których warto dzielić się nią z innymi.
 
Kolejne spotkanie już w tę sobotę 20 listopada o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.
 
Podczas dwugodzinnych warsztatów można będzie podpatrzeć, jak w praktyce wygląda produkcja materiałów na Instagram, YouTube, czy TikToka.
 
Zachęcamy do udziału i zapraszamy na sobotnie spotkanie z Anną Fiałkowska – poetką, felietonistką i jutuberką.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021”. Otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zdjęcia Ania Farman

„To kobiety zbudowały Gniezno”: Stanisława Sławska-Taczakowa

Co środę przypominamy postaci kobiet, które stały się tematem wystawy „To kobiety zbudowały Gniezno”. Dziś druga odsłona tego cyklu. Jej bohaterką jest Stanisława Sławska-Taczakowa. Pionierka organizująca opiekę profilaktyczno-leczniczą na terenie Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego w trudnych latach powojennych. Małżeństwo Taczaków (mąż pani Stanisławy również był lekarzem) zapisało się w pamięci gnieźnian jako para znakomitych specjalistów i po prostu dobrych ludzi.
 
Oto biogram pani Stanisławy zamieszczony na wystawie, którą prezentowaliśmy od końca października.
 
Stanisława Sławska-Taczakowa (30.IV.1907 r. Gniezno – 28.XII.1981 r. Gniezno) – kolejna mieszkanka naszego miasta to urodzona już na początku wieku lekarka pediatra i organizatorka profilaktyczno-leczniczej opieki nad małymi dziećmi.

Do swojej pracy w niesieniu pomocy przede wszystkim najmłodszym pacjentom, kształciła się w Poznaniu, gdzie w 1933 r. uzyskała dyplom lekarski na Uniwersytecie Poznańskim.
W kolejnych latach odbywała praktyki i rozpoczęła specjalizację chorób dziecięcych, początkowo w szpitalu św. Józefa, a potem w Klinice Chorób Dziecięcych w Poznaniu pod okiem wybitnego lekarza pediatry Karola Jonschera.

Przed wybuchem II wojny światowej i w czasie okupacji, pracowała m.in. jako lekarka Ubezpieczalni Społecznej w Zaniemyślu i w Poznaniu. Wreszcie, już po wojnie w 1947 r. została zatrudniona jako lekarka szkolna w Gimnazjum i Liceum Żeńskim im. bł. Jolenty w Gnieźnie.
W grodzie Lecha zorganizowała Miejską Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem. Co ważne, placówka ta była finansowana z budżetu państwa i udzielała bezpłatnej profilaktyki dzieciom do lat 3, czyli m.in. nadzorowała ich prawidłowe żywienie, propagowała karmienie naturalne i sposoby zapobiegania chorobom niedoborowym. Oprócz tego wspomniana Stacja wraz z kuchnią mleczną „Kropla Mleka”, która wydawała mieszanki mleczne przyrządzane według przepisów lekarzy, była wzorowana na słynnym łódzkim Towarzystwie Opieki nad Matką i Dzieckiem „Kropla Mleka”, które powstało zanim Stanisława przyszła na świat! I o ile pierwsza organizacja zrodziła się w gwałtownie rozwijającym się przemysłowo mieście i jej działanie wynikło z potrzeby wsparcia, głównie robotniczych dzieci, o tyle gnieźnieńska inicjatywa miała zaradzić powojennemu zubożeniu i brakom, które również odbijały się na maluchach.

Wracając do naszej bohaterki, warto wspomnieć, że była ona jedną z pionierek powyższych działań w Gnieźnie. Natomiast w 1950 r. została kierowniczką nowo utworzonej Poradni Dziecięcej, a następnie ordynatorką oddziału noworodków Szpitala Miejskiego w Gnieźnie odkąd wydzielono go z oddziału położniczo-ginekologicznego. Niestety jednak na początku lat 60. zrezygnowała ze swej funkcji z powodów zdrowotnych, ale niemal do końca pracowała w poradni dziecięcej PKP.
 
Wystawa „To kobiety zbudowały Gniezno” powstała w ramach VII Festiwalu „Fyrtel”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Miasto Gniezno, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.