„Rowerowa Stolica Polski” pod biblioteczną egidą

Chwalimy się! Jednak nie liczbą przeczytanych stron, a przejechanych kilometrów! 3907 km – tyle we wrześniu wykręcił w ramach „Rowerowej Stolicy Polski” i „Królewskiego Gniezna” i przede wszystkim dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – Pan Leszek Dobrzykowski. Ten znakomity wynik dał mu pierwsze miejsce oraz 18. miejsce w kraju i 2. miejsce w kraju w kategorii seniorów!
A co wspólnego pan Leszek ma z naszą Biblioteką, że startuje pod biblioteczną egidą? Otóż…córkę! Pani Justyna jest kierownikiem Działu Administracyjno-Finansowego BPMG i sama też jest bardzo aktywna – jeździ, biega i jest bezapelacyjnie najbardziej sportowym duchem w bibliotecznej drużynie. Choć w tym przypadku musiała ustąpić swojemu Tacie. A zresztą Panu Leszkowi ustąpili wszyscy, którzy kręcili dla Gniezna – jest liderem wśród seniorów i… w kategorii open mężczyzn! (to jeszcze nieoficjalne wyniki, potwierdzone zostaną w przyszłym tygodniu).
Najlepszy wynik dzienny pana Leszka to – uwaga – 189 km! To taka odległość, jakby rowerem przebyć trasę z Gniezna do …Wrocławia! Czapki z głów, a nawet kaski z głów! Pan Leszkowi podziękowaliśmy oczywiście …książką – żeby miał inspiracje do kolejnych długich rowerowych wycieczek w Polskę. I jesteśmy dumni, że kręci dla Biblioteki! Dumni i… zmotywowani – daje nam fantastyczny przykład. Zresztą, przyznajcie sami – coraz więcej seniorów zawstydza formą i aktywnością młodszych, czyż nie? Coś jest na rzeczy, zatem dbajcie nie tylko o ruch gałek ocznych po tekście, ale też ruch całego ciała! Tak jest najzdrowiej!

 

 

Wystawa poświęcona Franciszkowi Szeszule – zasłużonemu komendantowi Hufca ZHP Gniezno

W niedzielę 4 października o godz. 12.00 przy rondzie im. Franciszka Szeszuły (u zbiegu al. Reymonta i ul. Pod Trzema Mostami) nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Harcmistrzowi Franciszkowi Szeszule właśnie.
A my dokładamy swoją cegiełkę do upamiętnienia w Gnieźnie postaci harcmistrza i zapraszamy na wystawę przygotowana przez Hufiec ZHP Gniezno im. Bolesława Chrobrego. Ekspozycję z pamiątkami po Franciszku Szeszule i zdjęciami z jego pracy pedagogicznej i zastępowej można oglądać holu przy ul. Staszica 12a do 20 października.

 

 

Urodziny Kubusia Puchatka

Jak co roku w październiku, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, obchodzi urodziny ulubieńca dzieci – Kubusia Puchatka. Zapraszamy do wypożyczania puchatkowych historii i głośnego czytania razem z rodzicami w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
14 października 2020 roku Kubuś Puchatek kończy 94 lata! Tego dnia w 1926 roku wydano książkę opisującą losy sympatycznego, choć niezbyt mądrego misia i jego przyjaciół: Prosiaczka, Królika, Sowy Przemądrzałej, Kłapouchego, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia.
Wszystko zaczęło się jednak w 1921 roku, kiedy to Alan Alexander Milne podarował swojemu rocznemu synowi misia-maskotkę. To właśnie dzięki tej zabawce powstała postać słynnego „misia o małym rozumku”. Opisywanie jego przygód zapoczątkowane zostało w książce „Kubuś Puchatek”.
Miś już co prawda niemłody, ale jego przygody nie zestarzeją się chyba nigdy. Losy Puchatka uwielbiają nie tylko maluchy na całym świecie, ale także dorośli. Zapraszamy więc gnieźnieńskie przedszkola do obchodów urodzin pluszowego misia. Ze swej strony zapewniamy scenariusz zajęć oraz publikację zdjęć z uroczystości na profilu biblioteki na Facebooku i na stronie https://biblioteka.gniezno.pl/

Zdjęcia można wysłać na adres filia2@biblioteka.gniezno.pl do 15 października włącznie.