Basia i…zabawa

Basia i…zabawa i nauka w jednym! Tak można rozwinąć nazwę serii o ciekawskiej, pasiastej Basi, właścicielce Miśka Zdziśka i wielkiej fance żelków. Książki Zofii Staneckiej to doskonała zabawa dla dzieci i wielka pomoc dla rodziców. W kolejnych częściach (a jest ich już ponad 30!) Basia ma liczne przygody, które wiele ją uczą… o świecie, o emocjach, o relacjach z innymi ludźmi. Basia i…podróż, telefon, słodycze czy biblioteka. Każda kolorowa część to inny temat i podpowiedź dla rodziców, jak rozmawiać z dziećmi na ważne lub pozornie tylko błahe tematy.
„Basie” to nie tylko tekst Staneckiej, ale też fantastyczne ilustracje Marianny Oklejak. Trudno sobie wyobrazić Basię inną niż ta, która wyszła spod „pędzla” ilustratorki. Dodatkowym smaczkiem ilustratorskim są kody kresowe na tylnej okładce – każdy jest elementem rysunku związanego z tematem książki.
Całkiem niedawno ukazała się część dotycząca Międzynarodowego Dnia Ziemi – „Basia i śmieci”. Po przedszkolnych zajęciach do Basi dociera, że ludzie nie traktują przyrody – zwłaszcza wielorybów! – z należytą troską. Przeciwnie – zupełnie jej nie szanują: śmiecą, używają mnóstwa plastiku, marnują żywność, zanieczyszczają powietrze. I tak Basia z całą rodziną – po “przegadaniu” tematu – stawia pierwsze kroki ku bardziej ekologicznemu życiu. Sadzą drzewka, szyją własne wielorazowe torby i segregują stare gazety. Bo ratować planetę musi każdy z nas – na swoją skalę.
Polecamy tę ekologiczną lekcję w wykonaniu Basi i jej rodziny – bo przemawia do wyobraźni skuteczniej niż jakiekolwiek edukacyjne pogadanki.

Zielnik na Dzień Ziemii

Nasze dzisiejsze warsztaty powstały z myślą o Międzynarodowym Dniu Matki Ziemi, który przypada właśnie 22 kwietnia. Dla wielu organizacji, instytucji czy zwykłych obywateli to okazja do zaalarmowania o niepokojącej kondycji naszej planety i aktywizowania ludzi do działań proekologicznych.
My zachęcamy Was do zrobienia tradycyjnego zielnika. To dobry sposób, by poznać najbliższą przyrodę – tę z ogródka, parku czy trawnika pod blokiem. Zielnik można zrobić z kwiatów ogrodowych, liści drzew, traw, roślin doniczkowych znajdujących się na naszych parapetach, a nawet chwastów znalezionych w drodze do sklepu. To świetna lekcja obserwowania przyrody. Zachęcamy – podzielcie się efektami waszej zielnikowej wyprawy!

Zachęcamy do pozostałych działań plastycznych prezentowanych w cyklu „Od książki do (małej) sztuki”:

Ptasi goście

Zrób sobie ….potwora!