Książkowa niespodzianka dotarła do biblioteki

Jesteście niesamowici! Dotarła do nas właśnie książkowa niespodzianka. Serdecznie dziękujemy naszym Czytelnikom za wytypowanie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna do otrzymania darmowych egzemplarzy książek Justyny Winiarczyk. Są to książki dla dzieci do nauki angielskiego, a także poradnik dla rodziców o dwujęzyczności zamierzonej. Już niebawem obie pozycje trafią na nasze biblioteczne regały.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych wzięli udział w gwarowych lekcjach bibliotecznych

Dużo się ostatnio u nas dzieje, ale jeśli chodzi o codzienną pracę, nie zwalniamy tempa.

Jedną z ważniejszych funkcji biblioteki jest funkcja edukacyjna. Dlatego chętnie przyjmujemy u siebie i wychodzimy na lekcje biblioteczne – także do szkół ponadpodstawowych. W ostatnich dwóch tygodniach na warsztatach gościliśmy cztery klasy – tym razem zgłosiły się do nas Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 oraz Zespół szkół technicznych nr 2. Tym razem tematem była gwara – ze szczególnym uwzględnieniem tej wielkopolskiej. Po krótkim wstępie podzieliliśmy się na grupy, a warsztaty odbywały się w formie rywalizacji, co dodało im nieco pikanterii. Dziękujemy za zaproszenie nauczycielom, a młodzieży przypominamy: nie wolno chodzić na blałkę, bo można mieć problemy ze szkiełami.

 

Spotkanie autorskie z Mateuszem Ederem

Wczoraj, 26.03 gościliśmy w Instytucie Kultury Europejskiej, gdzie wspólnie z tamtejszą biblioteką podjęliśmy nietypowego gościa. Choć może gościa, to wiele powiedziane, ponieważ Mateusz Eder, o którym mowa, w instytutowej bibliotece czuł się jak w domu. Po raz pierwszy jednak pojawił się w swojej alma mater nie jako student, a jako debiutujący autor, świetnej skądinąd, minipowieści „Opowieści z Gór Lawendowych. O równowadze której nie było”.

Spotkanie było niesamowicie sympatyczne i swobodne, choć kameralne. Młody autor okazał się niezwykle świadomym twórcą i chętnie opowiadał o procesie pisarskim. Rozmowa zahaczyła także o szeroko pojęte zagadnienia z zakresu fantastyki i popkultury. I choć minęła nam bardzo szybko – poruszone wątki nie sposób zliczyć. Z niecierpliwością będziemy śledzić dalszą karierę naszego gościa. Mateuszowi życzymy dalszych sukcesów na polu literackim, a sobie – więcej takich udanych współprac jak ta z IKE.

fot. Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM