Podsumowanie roku 2023: Rozczytana Koalicja

Drugi i ostatni rok realizacji rozpisanego na lata 2022-2023 Projektu „Rozczytana Koalicja” dobiegł końca. To przedsięwzięcie wzmacniające kulturotwórczą funkcję Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz zmierzające do uczynienia z niej tzw. „trzeciego miejsca”, czyli przestrzeni spotkań, wymiany myśli i zachęcające do rozwoju mieszkańców Gniezna. Realizacja tak ambitnego zadania wymagała współpracy wielu instytucji i organizacji działających w naszym mieście na polu animacji kultury, edukacji, pomocy społecznej i ochrony dziedzictwa kulturowego. W projekcie brały udział przedszkola, szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i animatorzy kultury. Współpraca z partnerami przyjęła formę wspólnych spotkań, warsztatów oraz przedsięwzięć animacyjno-edukacyjnych. W ramach projektu odbył się także konkurs na najciekawsze „Inicjatywy Oddolne” promujące czytelnictwo, koncert czy wystawa. W projekcie wzięło udział prawie 3500 osób.

Projekt „Rozczytana Koalicja” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Kluby i cykliczne wydarzenia czytelnicze

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna to także cykliczne działania i spotkania czytelnicze. Choć niektóre się kończą, zmieniają nazwę, zaczynają się nowe, cały czas działają: kluby przy bibliotece, oraz spotkania z autorami w ramach cyklów „Włącz ciekawość” (w tym „Włącz ciekawość z Diretą” oraz „w podróży”) oraz „Zbliżenia”.

Te ostatnie pozwalają poznać ludzi i ich twórczość z nastawieniem na lokalność. W ramach tego cyklu rozmawiamy z lokalnymi artystami, pisarzami i animatorami kultury.

Kluby natomiast zrzeszają stałych i nowych czytelników w każdym wieku i wielu zainteresowań. Choć nieco zmieniały się na przestrzeni lat, w bibliotece każdy znajdzie miejsce dla siebie. Obecnie działają:

  • Klub “Apetyt na książkę” – pierwotnie powstał z myślą o wszystkich miłośnikach słowa i sztuki kulinarnej. Obecnie poszerza swą tematykę. To miejsce wymiany doświadczeń i spotkań, które łączą zamiłowanie i pozwalają na rozwijanie pasji – czytelniczej i nie tylko. Spotkania klubu odbywają się raz w miesiącu, w czwartki o godz. 16:00 w Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 (budynek SP 10).
  • “Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców – głównym celem inicjatywy jest popularyzowanie literatury dziecięcej, utrwalanie nawyku czytania, a także wspólne czytanie książek przez dzieci i ich rodziców. Klub prowadzony wraz z CEK BAZA jest szansą na przyjazną „przestrzeń”, w której dziecko i rodzic mogą spędzić czas w ciekawy, kreatywny sposób, czerpiąc inspirację z literatury. Spotkania adresowane są do dzieci wczesnoszkolnych i ich opiekunów. Spotkania klubu odbywają się raz w miesiącu w Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 (budynek SP 10).
  • Klub Dyskusji o Książce – najdłużej działający biblioteczny klub. Zrzesza osoby, które czują potrzebę dzielenia się wrażeniami z przeczytanych lektur. Wokół wzajemnych poleceń tworzy się dyskusja. Spotkania klubu odbywają się raz w miesiącu w budynku biblioteki przy ul. Staszica 12a.
  • Klub “Tea Time” – klub, jak sugeruje nazwa, zaprasza na wspólne rozmówki w języku angielskim. Podczas spotkań można odświeżyć lub poprawić swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim. Angielskim zwyczajem popołudniowych herbatek spotkania klubu odbywają się o godz. 17:00 w Czytelni Biblioteki Głównej, przy ul. Mieszka I 16.
  • Dobry Poniedziałek (Krąg Kobiet) – poniedziałek często bywa najtrudniejszym dniem tygodnia. Dlatego w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 18:00, w czytelni Wypożyczalni dla Dzieci, na ul. Mieszka I 15, odbywają się spotkania Kręgu Kobiet. Krąg jest laboratorium, minielektrownią generującą moc i mobilną szkołą – słuchania, intuicji, empatii, nieoceniania, wdzięczności, połączenia. Punktem wyjścia kolejnych spotkań jest zawsze książka albo jej fragment.
  • Młodzieżowy klub dyskusji o książce – nowy klub, który rusza w drugiej połowie stycznia 2024. Adresowany jest do osób w wieku licealnym, ewentualnie ostatniej klasy szkoły podstawowej, które lubią czytać, rozmawiać o książkach, spierać się o książki, recenzować je, czy śledzić book media. Spotkania odbywać się będą o godz. 17:00 w bibliotece przy ul. Staszica 12a.