Z książki na ekran

Książka lepsza! A ja wolę film! No właśnie, ekranizacje książek często wywołują emocje i dyskusje. Czasami są udane, czasami mniej. Warto jednak pamiętać, że wiele dobrych obrazów filmowych powstało na podstawie książek. O tym przypomina Filia nr 2 przy okazji zbliżającego się Festiwalu Filmowego Offeliada! Tak się składa, że właśnie w tej bibliotece pracuje nasza koleżanka Paulina Samonek, która stworzyła offeliadową oprawę graficzną. Wiadomo nie od dziś, że bibliotekarki mają wiele talentów i wykorzystują je w swojej pracy! Zapraszamy zatem do biblioteki po zekranizowane książki, a za niecałe 3 tygodnie również na filmowe projekcie pod szyldem Offeliady!

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 14 odwiedziła Wypożyczalnię dla Dzieci

Dziś mimo jesiennej aury Wypożyczalnię dla Dzieci odwiedziła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 14 – SOSW2. Spacerując po bibliotece bardzo ochoczo wyszukiwali pozycji książkowych ze swoimi ulubionymi bohaterami – Psi Partol, Miś Puchatek, Batman itp, w czytelni natomiast własnoręcznie wykonali  zakładkę do książek obiecując przy tym, że po zapisie będą naszymi sumiennymi czytelnikami.

Spotkanie z Jagodą Adamczyk w Czytelni Biblioteki Głównej

Spotkanie z Panią Jagodą Adamczyk – wspinaczką i instruktorką wspinania – które odbyło się w ramach cyklu „Włącz ciekawość”, było bardzo ciekawą opowieścią o drogach wielowyciągowych ubezpieczonych w specjalny sposób. Drogi takie mają kilkaset metrów długości, cechuje je również różny poziom zaawansowania technicznego. Prelegentka szeroko omawiała miejsca dogodne do wspinania we Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, w Austrii, Chorwacji oraz w Polsce. Pani Jagoda fachowo omówiła również sprzęt potrzebny przy tego rodzaju aktywności. Było również wiele bardzo cennych informacji w rodzaju: jak dotrzeć w dane miejsce, gdzie znaleźć nocleg, z jakiego przewodnika najlepiej korzystać. Całość wzbogacona była bardzo ciekawą prezentacją multimedialną.

Myszka Marcysia z wizytą u przedszkolaków i Wielkopolskiego Nauczyciela Roku 2023

To była wyjątkowa wizyta! Biblioteczna Myszka Marcysia odwiedziła dziś Przedszkole nr 15 „Pszczółka Maja” Gnieźnie, w którym pracuje „Wielkopolski Nauczyciel Roku 2023” Izabela Lawrenz!

Odwiedziny przypadły dosłownie chwilę po rozdaniu „nauczycielskich Oskarów”, bo pani Izabela została nagrodzona wczoraj, podczas konkursowej gali Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nagrody serdecznie gratulujemy i zupełnie się nie dziwimy, że trafiła do gnieźnieńskiej nauczycielki! Co więcej, Pani Izabela Lawrenz i całe Przedszkole nr 15 od lat ściśle współpracuje z naszą biblioteką w upowszechnianiu czytelnictwa wśród najmłodszych.

Jedną z odsłon tej współpracy są właśnie warsztaty „Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią”. Ich celem jest popularyzowanie czytelnictwa – poprzez zabawę i animacje – wśród najmłodszych, tych, którzy dopiero wchodzą w kulturę pisma. Nauczyciele przedszkolni są bardzo zaangażowanymi ambasadorami czytania – to dzięki ich wysiłkom, w Gnieźnie króluje książka. Nasze bibliotekarki oraz Myszka Marcysia całą jesień odbywają tournée po przedszkolach. I wszędzie są mile witane przez małych czytelników.

Warsztaty z Myszką Marcysią odbywają się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

W Filii nr 9 psychoterapeutka wyjaśniła “Co z tym stresem”

Jak radzić sobie ze stresem i łagodzić jego skutki dowiedzieli się uczestniczy wczorajszego spotkania z cyklu “Pomocna Dłoń”. Spotkanie prowadziła psychoterapeutka Sylwia Łagoda, która przybliżyła metody wyciszające organizm, ćwiczenia oddechowe, budowę i pracę mózgu przy czynnikach stresogennych. Tradycyjnie nie obyło się bez pytań uczestników, na które wyczerpująco odpowiedziała nasza specjalistka. By poszerzyć i ugruntować wiedzę i cenne wskazówki zachęcamy oczywiście do sięgnięcia po tematyczne lektury z naszej biblioteki.