V Piknik Czytelniczy z Kicią Kocią: Teatr Fuzja “Świat Cioci Jadzi”

Kochamy książki, ale uwielbiamy też teatr. A fuzja literatury i teatru to… Teatr Fuzja! Właśnie tę rewelacyjną trupę teatralną będziemy gościć na V Pikniku Czytelniczym (24 czerwca) w Parku Trzech Kultur.

Teatr Fuzja przyjedzie do nas ze świeżutkim spektaklem na podstawie książek pisarki Elizy Piotrowskiej „Świat Cioci Jadzi”. Z Panią Elizą – pisarką i ilustratorką – dobrze się znamy, ba – jesteśmy zaprzyjaźnieni! Wiele razy gościliśmy ją w naszej bibliotece, a kilka lat temu była nawet gwiazdą Pikniku. Szykuje się zatem wystrzałowy i kolorowy spektakl, nie tylko dlatego, że tytułowa Ciocia Jadzia to lekko szalona ciocia!

V Piknik Czytelniczy realizowany jest w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2023” i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Zbliżenia: Spotkanie z Agnieszką Antosik

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Zbliżenia”, w ramach którego rozmawiamy z lokalnymi artystami i animatorami kultury. 15 czerwca o godzinie 17:00 w Czytelni Biblioteki Głównej będziemy gościć Agnieszkę Antosik, autorkę książki „Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew”.

Agnieszka Antosik – dendroterapeutka i praktykująca przewodniczka kąpieli leśnych. Z wykształcenia filolożka, drzewolubom znana jako Szepcząca z Drzewami. Na co dzień pracuje w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w Wypożyczalni dla Dzieci. Opowiadaczka zbierająca i snująca baśnie – dla dzieci i dorosłych. Podpowiada, jak dzięki obcowaniu z drzewami odzyskać więź ze swoimi korzeniami oraz zatroszczyć się o zdrowie i dobre samopoczucie.

Rozmowę poprowadzi Izabela Budzyńska.

Partnerem wydarzenia jest Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Selfie z książką: seria “Pettson i Findus”

Dziś w bibliotecznym okienku “Selfie z książką” wygląda nasza koleżanka z Wypożyczalni dla Dzieci – Barbara Hrab oraz pewien kot. Literacki, ale kot to kot!

Barbara Hrab:

“No i przyszła wiosna, a z nią pora na prace w ogrodzie pełne radości i śmiechu. Na te wiosenne i słoneczne dni pragnę zaproponować – już chyba klasykę literatury skandynawskiej: serię „Pettson i Findus” autorstwa Svena Nordqvista.

Pozycja ta opowiada o starszym panu Pettsonie, który mieszkając na skandynawskiej prowincji, w małym domku z drewutnią, czuje się smutny i samotny… Aż pewnego dnia zjawił się w jego domu mały wesoły kociak imieniem Findus.

Od tej pory już nic nie jest takie samo! W obejściu pojawia się więcej radości, psot i przygód, ale i obowiązków oraz zmartwień. Kot Findus lubi rozrabiać, figlować i nie zawsze zastanawia się nad konsekwencjami swoich działań, chodzi w zielonych ogrodniczkach gadając ludzkim głosem.

Historie Pesttona i jego kota są niezwykle zabawne i błyskotliwe, czasem nawet niegrzeczne. Wszystkie dzieci bardzo lubią koty więc pozycja bogato ilustrowana przez samego autora tekstu bardzo szybko skradnie serca młodych czytelników, a i dorośli docenią tę pozycję za niebanalny humor kryjący się w warstwie tekstowej i ilustracyjnej.

Wśród tytułów w serii, a jest ich 12, znajdują się liczne przygody. W jednej z nich możemy się przyglądać się, jak Pettson mając dosyć kocich psot o 4:00 nad ranem postanawia poszukać dla Findusa nowego domu. Co wyjdzie z ich planów? Czy to będzie dobry pomysł dla przyjaciół? O tym i o innych historiach dwóch przyjaciół warto przeczytać w książkach, które to znajdują się w zasobie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Serdecznie zapraszam!”