Przytulamy sowy

„Sowa – mądra głowa” mówi stare polskie przysłowie. Ptak ten jest  symbolem wiedzy, mądrości i nauki. Sowy pod różnymi postaciami opanowały Filię nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Pod sówką”. Bardzo pragną towarzystwa, by rozmawiać o przeczytanych książkach. Nasz zasób wzbogacił się m.in. o sowę wykonaną przez podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich, sowie zakładki Konsorcjum Użytkowników Systemów SOWA, Krystynę Dombrowską, Bożenę Błaszak, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Czerniejewie.

Przypominamy, że do końca kwietnia czekamy na sowy wszelkiej maści, na sowy duże i na małe sówki, wykonane dowolną techniką! Słowem – czekamy na KAŻDĄ SOWĘ! Wszystkie znajdą ciepły kąt i wielu przyjaciół kochających książki!

Wszystkie sowy będziemy liczyć w Tygodniu Bibliotek.

„Czytanie przez doświadczanie”

„Bez czytania straszna nuda, szaro, buro i zwyczajnie, bez czytania się nie uda wejść do kraju Alefajnie.” Cytat z książki „Czytanie jest super” Munro Leafa pokazuje jak fajne jest czytanie książek wszystkimi zmysłami: słuchem /książki dźwiękowe/, dotykiem /książki trójwymiarowe/, węchem /książki zapachowe/ itd.

Wymienione pozycje były podstawą warsztatów „Czytanie przez doświadczanie” przeprowadzonych w ramach projektu Blisko – Rozczytana Koalicja przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Niechanowo.

Dzieci z Przedszkola „Kajtek” w Niechanowie oraz Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Niechanowie mogły wraz z nauczycielami zapoznać się z nowatorskimi formami pracy z tekstem literackim z wykorzystaniem  sieciowania polimerów, ducha w butelce czy kolorowego deszczu. Czytanie sensoryczne i performatywne pozwoliło na uzyskanie efektu wow, który dzieci bardzo lubią.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Rafał Jurke opowiedział o przestępczości w Gnieźnie

Przestępczość w naszym mieście była tematem kolejnego spotkania w Klubie „Włącz ciekawość”.

Naszym gościem był Rafał Jurke – kulturoznawca, przewodnik turystyczny, autor gnieźnieńskiego pitawalu – książki „Kryminalne Gniezno”. W swoim wykładzie prelegent szeroko przedstawił wybrane czyny przestępcze dokonane przez mieszkańców naszego miasta w Gnieźnie lub okolicach. Zajął się także tymi przestępcami, którzy byli w naszym mieście na „gościnnych występach”. Opowiadanie o przestępcach i przestępstwach wzbogacone było zarysowaniem sytuacji społecznej w naszym mieście od połowy XIX wieku do 1939 roku. Przy okazji omawiania czynów przestępczych Rafał Jurke szeroko analizował również działania organów ścigania.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.