KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ – wyzwanie czytelnicze na kwiecień

Eko kwiecień:

W kwietniu przypada zarówno Dzień Ziemi, jak i Światowy Dzień Książki – z tej okazji poszukaj książki na temat ekologii lub zmian klimatu i wyczytaj z niej, jak możesz dbać o planetę, której częścią jesteś.

– Natura to fascynujący świat pełen różnorodności i zaskakujących rozwiązań – poznaj bliżej jej sekrety, czytając książkę z przyrodniczymi wątkami (nieważne, czy będzie to książka naukowa, baśnie, wiersze czy opowiadania).

– Łap pierwsze promienie słońca w parku, słuchając audiobooka.

Zapraszamy Was serdecznie do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Ekologicznie i czytelniczo wejdźmy w miesiąc kwiecień.
 
Wyzwanie KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ przygotowane jest przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Wykład Rafała Jurke: „Przestępczość w Gnieźnie od połowy XIX wieku do września 1939 roku”

Klub „Włącz ciekawość” zaprasza na wykład, który odbędzie się 12 kwietnia 2023 r. o godz. 17:30 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.

Rafał Jurke – kulturoznawca, licencjonowany przewodnik turystyczny, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Autor pierwszego gnieźnieńskiego pitawalu – książki „Kryminalne Gniezno”. Współinicjator opracowania autorskich tras turystycznych po Gnieźnie, m. in. „Szlakiem gnieźnieńskich lecznic”, „Kryminalne Gniezno”. Autor wystawy poświęconej okupacyjnym realiom w trakcie II wojny światowej w Gnieźnie. Pomysłodawca i twórca internetowej wyszukiwarki grobów zagrożonych likwidacją i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.

W swoim wykładzie prelegent przedstawi wybrane czyny przestępcze dokonane przez gnieźnian w mieście lub poza nim. Zajmie się także niektórymi przestępcami, którzy byli w naszym mieście na „gościnnych występach” oraz czynami przez nich popełnionymi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.