21 tomików wierszy

Światowy Dzień Poezji to niezwykłe święto, które obchodzimy co roku 21 marca. Zostało ono uchwalone jesienią 1999 roku przez UNESCO. Ideą przedsięwzięcia jest promocja poezji, przypominanie o jej wartości i ukazanie, jak ważna jest dla naszej kreatywności i wrażliwości.

Wiosnę już od wieków poeci opisywali w swoich wierszach, jako mieniącą się tysiącem barw porę roku. Można o niej przeczytać m.in. w wierszach najsłynniejszych pisarzy, takich jak Jan Brzechwa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Maria Konopnicka, czy Adam Mickiewicz.

Przepiękne utwory pisali również nasi gnieźnieńscy poeci. Aby móc poetycko przywitać pierwszy dzień wiosny, zapraszamy 20 marca od godz. 11.00 do Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Dla 21  pierwszych miłośników poezji  mamy 21 zbiorków wierszy. Zachęcamy do czytania poezji.

Akcja biblioteczna wkomponowuje się w cykl „Kartka z kalendarza” w programie Blisko – Rozczyta Koalicja.

Klubowiczki „Apetytu na Książkę” rozmawiały o fryzurach

Jak się czesano kiedyś, a jak dziś? Co jeszcze może zaskoczyć nas w temacie fryzur w przyszłości? Czy wiele się zmieniło? Jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Na te i inne pytania (których do zaproszonej ekspertki było jak zawsze sporo) odpowiedzi znalazły uczestniczki Klubu „Apetyt na Książkę”.

Jak się okazało moda na dane uczesania co jakiś czas wraca. A można było się o tym przekonać, ponieważ klubowiczki mogły zapoznać się z trendami fryzjerskimi aż od XIX wieku do dziś.

Dwie z pań na własnej skórze (a raczej włosach) doświadczyły zabiegów fryzjerskich.

Spotkanie jak zawsze minęło na rozmowach w miłej atmosferze. Na kolejne zapraszamy do Filii nr 9 na Winiarach 13 kwietnia – porozmawiamy o kosmetykach naturalnych.

„Rozczytana Koalicja: Popisz się!”

Final call! Lubicie pisać? Marzycie o karierze wybitnego copywritera w międzynarodowej korporacji? Albo chociaż laureata nagrody Bookera?

Już niedługo pierwsze warsztaty realizowane w ramach projektu inicjatyw oddolnych! Członkowie Gnieźnieńskiej Organizacji Poetycko-Ortograficznej pragną zaprosić na warsztaty kreatywnego pisania „POPISZ SIĘ!”  już w najbliższy wtorek, 21.03.2023 o godzinie 10.00. Zostało jeszcze kilka miejsc, więc szybko się decydujcie! Zgłosić można się mailowo, śląc zgłoszenie na adres mlodziez@biblioteka.gniezno.pl, telefonicznie, dzwoniąc do Biblioteki Głównej oraz osobiście, stawiając się tam. Decyduje kolejność zgłoszeń.
A dlaczego warto?
Naszym gościem i prowadzącym będzie Maciej Głowacki (Głowacki Story Yelling), który opowie o tym jak przeszedł drogę od memiarza do autora wydawanego przez empik.
Wypełnimy sobie kilka godzin prelekcjami, rozmowami, poradami i ćwiczeniami. A brzuszki wypełnimy sobie pizzą.
Wpadnijcie do nas się popisać!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Selfie z książką: „Tove Jansson. Mama Muminków” Boel Westin

Piątek oznacza u nas jedno – „Selfie z książką”. A w przypadku dzisiejszej polecającej – Marty Bielawskiej-Borowiak z Działu Animacji i Promocji – prawdopodobieństwo, że wybrana zostanie książka z Muminkami na okładce jest spore. I rzeczywiście, Muminki są, choć polecana pozycja jest „Muminkowa” w sposób nieoczywisty:
 
„Tove Jansson. Mama Muminków” – Boel Westin.
 
„Od dziecka uwielbiałam zaczytywać się w historie Muminków. Fascynowały mnie przygody przyjaciół osadzone w niepokojących i tajemniczych skandynawskich klimatach. Choć lubię wracać do tych opowieści z dzieciństwa, dziś chciałabym polecić Wam książkę o autorce fińskich trolli – Tove Jansson. Wychowywana w artystycznej rodzinie pisarka, malarka, osoba wielu talentów, a przede wszystkim „Mama Muminków”. Jeśli chcecie poznać ją bliżej, dowiedzieć się paru nieoczywistych, a może i zaskakujących faktów z jej życia, a także przyjrzeć się jak powstały opowieści o najbardziej znanych postaciach stworzonych przez Tove Jansson koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Nie brak w niej też wielu niezwykle klimatycznych zdjęć Tove na wielu etapach życia, a także jej rysunków. Polecam nie tylko fanom literatury skandynawskiej i Muminków”.