„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska

W ramach projektu Blisko- Rozczytana Koalicja Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, który rozpoczął się  w 2022r, dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zostały rozwinięte dwa moduły: „Czytanie przez doświadczanie” i „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” mające na celu popularyzację czytelnictwa i nawiązanie ścisłej współpracy z nauczycielami, dziećmi i rodzicami.

W 2023r  razem z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej wypracowaliśmy wspólny program dla obydwu grup odbiorców z wzięciem pod uwagę stopnia trudności i dostosowaniem do wieku uczestników, pod ogólną nazwą: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wisława Szymborska.”

W jego ramach przeprowadzamy już od lutego warsztaty w trzech cyklach:

1.”Poeci bawią dzieci” – cykl ukazujący, że wiersze są dla dzieci ważnym elementem dorastania. Uczą najważniejszych wartości, ćwiczą wyobraźnię i budzą ciekawość świata. Sprawiają, że czytanie jest przyjemne i oferują wiele wartości swoim młodym czytelnikom.

Motywem przewodnim są wiersze klasyczne np. Aleksandra Fredry – Fredrarki  jak i współczesne np. Wisławy Szymborskiej – Zabawa w lepieje.

2.”Kartka z kalendarza” – cykl warsztatów rozwijających kreatywność, otwartość i ciekawość świata oparty na „Kalendarzu świąt nietypowych” oraz rocznicach literackich i historycznych, w rytm których żyją  przedszkola i szkoły podstawowe np. Idol Mikołaj Kopernik, „Biblioteczne Kocie Opowieści”, „Piegowate opowiadania”, „Kukiełkowy świat teatru”….

3.”Gniezno -Miasto Królów” -cykl warsztatów mówiący o ważnej rocznicy historycznej dla Gniezna: jubileuszu tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.

  • obchody rocznicy tego zdarzenia odbędą się za dwa lata.

Dla ukoronowania projektu odbędą  się:

– spotkanie autorskie z Małgorzatą Swędrowską, twórczynią czytania wrażeniowego. Spotkanie pod tytułem „Jakie niespodzianki kryją się w książkach?”

-spotkanie autorskie z Panem Poetą / „Pan Poeta Show”, którego książki znalazły  się na Złotej Liście akcji CPCD

-spotkanie rodzinne „Mama, Tata i Ja Czytamy”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Mali miłośnicy dinozaurów poznawali ich historię w filii nr 9

Jak stare przysłowie mówi: czym skorupka za młodu nasiąknie tym… no właśnie?

Czy tak będzie i w tym przypadku?

W ostatnich dniach Biblioteka Publiczna miasta Gniezna Filia nr 9 na os. Orła Białego gościła wielbicieli dinozaurów. Przedszkolaki z Przedszkola nr 14 ,,Mali Piastowie” poszerzyły swoją wiedzę o prehistorycznych istotach. Mamy nadzieję, że oczarowani różnorodnością literatury i jej formami zajrzą po raz kolejny do pobliskiej filii po książki nie tylko o dinozaurach.

Rekordowa dotacja po raz kolejny dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Czy można po raz czwarty wejść „do tej samej rzeki”? Okazuje się, że tak! Po trzech edycjach projektu „Laboratorium Słowa” Instytut Książki w Krakowie po raz kolejny przyznał Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna rekordową dotację 37.125,00 zł na 2023 rok!!!
„Laboratorium Słowa 2023” to przede wszystkim innowacyjny program o charakterze edukacyjno-animacyjnym wprowadzający do oferty gnieźnieńskiej książnicy nowatorskie działania i usługi oraz wzmacniający pozycję Biblioteki jako lokalnego ośrodka animującego kulturę w Gnieźnie.
Dzięki wsparciu i w tym roku powrócą tak lubiane przez dzieci i ich rodziców warsztaty „Czytadełko dla maluszka” i „Pierwsze Czytanki w moim Przedszkolu” w Centrum Edukacji Kreatywnej BAZA. Nie zabraknie spotkań autorskich, zajęć z Kreatywnego Opowiadania, warsztatów aktywnego słuchania pn. „Karawana Opowieści” czy programowania w ramach „cyfrowego placu zabaw”. Dzięki wsparciu powstanie też drugi sezon naszego bibliotecznego podcastu „Daję słowo”. A to tylko niektóre z punktów naszej oferty, na które niedługo będziemy Was zapraszać.