Blisko wstęp 2023 (18)

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska

W ramach projektu Blisko- Rozczytana Koalicja Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, który rozpoczął się  w 2022r, dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zostały rozwinięte dwa moduły: „Czytanie przez doświadczanie” i „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” mające na celu popularyzację czytelnictwa i nawiązanie ścisłej współpracy z nauczycielami, dziećmi i rodzicami.

W 2023r  razem z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej wypracowaliśmy wspólny program dla obydwu grup odbiorców z wzięciem pod uwagę stopnia trudności i dostosowaniem do wieku uczestników, pod ogólną nazwą: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wisława Szymborska.”

W jego ramach przeprowadzamy już od lutego warsztaty w trzech cyklach:

1.”Poeci bawią dzieci” – cykl ukazujący, że wiersze są dla dzieci ważnym elementem dorastania. Uczą najważniejszych wartości, ćwiczą wyobraźnię i budzą ciekawość świata. Sprawiają, że czytanie jest przyjemne i oferują wiele wartości swoim młodym czytelnikom.

Motywem przewodnim są wiersze klasyczne np. Aleksandra Fredry – Fredrarki  jak i współczesne np. Wisławy Szymborskiej – Zabawa w lepieje.

2.”Kartka z kalendarza” – cykl warsztatów rozwijających kreatywność, otwartość i ciekawość świata oparty na „Kalendarzu świąt nietypowych” oraz rocznicach literackich i historycznych, w rytm których żyją  przedszkola i szkoły podstawowe np. Idol Mikołaj Kopernik, „Biblioteczne Kocie Opowieści”, „Piegowate opowiadania”, „Kukiełkowy świat teatru”….

3.”Gniezno -Miasto Królów” -cykl warsztatów mówiący o ważnej rocznicy historycznej dla Gniezna: jubileuszu tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.

  • obchody rocznicy tego zdarzenia odbędą się za dwa lata.

Dla ukoronowania projektu odbędą  się:

– spotkanie autorskie z Małgorzatą Swędrowską, twórczynią czytania wrażeniowego. Spotkanie pod tytułem „Jakie niespodzianki kryją się w książkach?”

-spotkanie autorskie z Panem Poetą / „Pan Poeta Show”, którego książki znalazły  się na Złotej Liście akcji CPCD

-spotkanie rodzinne „Mama, Tata i Ja Czytamy”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content