Podsumowanie roku 2022: Laboratorium Słowa 2022

„Laboratorium Słowa 2022” to już trzecia edycja programu o charakterze edukacyjno-animacyjnym. Wprowadziła do oferty Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna ciekawe działania i usługi oraz wzmacnia jej pozycję jako lokalnego ośrodka animującego kulturę. Program skierowany był do konkretnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży oraz seniorów i odpowiada na zgłaszane przez nich i zidentyfikowane potrzeby. Stanowi istotny etap realizacji strategii rozwoju gnieźnieńskiej książnicy na lata 2019-2022.

Motywem przewodnim projektu jest „Słowo” jako narzędzie służące do opisu i zrozumienia otaczającego nas świata oraz instrument niezbędny do komunikacji i porozumienia z drugim człowiekiem.

Projekt wprowadził spójny, kompleksowy i interdyscyplinarny program promujący czytelnictwo wśród grup o najsłabszej reprezentacji w gronie czytelników naszej instytucji, a także zwiększa obecność biblioteki w życiu kulturalnym pierwszej stolicy Polski.

Projekt „Laboratorium Słowa 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Podsumowanie roku 2022: Polszczyzna – zawsze na czasie!

Prestiżowy program Narodowego Centrum Kultury tym razem docenił (trzeci najlepszy projekt w Polsce!) pomysł Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna na nieco odmienne spojrzenie na język polski. Mury gnieźnieńskiej biblioteki stały się na czas projektu agorą ważnych debat dotyczących języka ojczystego, jego przeszłości i współczesnych przeobrażeń, jakimi stale ulega, jako materia żywa i aktywna. Dzięki projektowi latem spotkaliśmy się w Gnieźnie z takimi „luminarzami” polszczyzny jak: Dorota Masłowska, Zbigniew Rokita (autor nagrodzonego nagrodą „Nike” reportażu „Kajś”), poetka Anna Fiałkowska, poeta Tomasz Bąk, Maciej Płaza – wybitny pisarz-stylista językowy i tłumacz fantastyki, a ze znaną językoznawczynią Katarzyną Kłosińską porozmawialiśmy o przemianach współczesnego języka. W ramach projektu powstała również nowość: podcast „Daję słowo” oraz warsztaty literacko-logopedyczne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych przeprowadzone na podstawie autorskich scenariuszy Magdaleny Smolarek-Makowskiej.

Program „Ojczysty – dodaj do ulubionych” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022.