Świąteczne zajęcia dla dzieci w Filii nr 9

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka dni, dlatego musimy być bardzo cierpliwi. O tym, jak uniknąć przedświątecznego zamieszania podczas przygotowań, a także o cierpliwości i niedomówieniach dowiedziały się przedszkolaki z Przedszkola nr 14 ,,Mali Piastowie”.

Podczas wizyty w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w Filii nr 9 wzbogaciły się o nowe książkowe tytuły, przy których szybko minie czas i które zdecydowanie umilą okres oczekiwania na Święta i prezenty (być może książkowe?).

Artystyczne przygotowania do Świąt w Wypożyczalni dla Dzieci

W Wypożyczalni dla Dzieci, przy ul. Mieszka I 15, od kilku dni czuć już klimat zbliżających się Świąt. A to nie tylko za sprawą przepięknych dekoracji, które zdobią już wszystkie nasze biblioteczne placówki, ale również akcji i zabaw plastycznych przygotowanych dla dzieci. Tematem Środowych inspiracji były, bo jakże by inaczej, Święta. Mali artyści wykonali przepiękne, klimatyczne zimowe kartki wraz ze świątecznymi życzeniami. Pomysłów jak zwykle nie brakowało.

Odwiedzając Wypożyczalnię dla Dzieci można również pozostawić po sobie świąteczny ślad i ozdobić biblioteczną choinkę własnoręcznie zrobioną bombką.

Pracownia św. Mikołaja

Święta zbliżają się wielkimi krokami… A to piękny, magiczny czas pachnący piernikami i choinką. Zapraszamy dzieci w magiczną Mikołajkową podróż, gdzie rzeczy możliwe będzie można zrobić od ręki, a cuda zajmą trochę czasu.

W Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna powstała   Pracownia św. Mikołaja. Każdy mały i duży czytelnik może poznać bożonarodzeniowe tradycje czytając świąteczne opowieści w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

W trakcie wizyty w bibliotece jest możliwość własnoręcznego wykonania choinkowych ozdób. Warto też przygotować kartę świąteczną dla najbliższej osoby.

Zapraszamy do Pracowni św. Mikołaja codziennie w godzinach otwarcia filii.

Królewskie Gniezno Czyta… Gazetkę Czytelniczą

Grudzień to ostatni miesiąc naszego projektu “Królewskie Gniezno Czyta 2022”. A jednym z ostatnich akordów tego przedsięwzięcia były warsztaty dla młodzieży licealnej “Gazetka Czytelnicza”. Młodzi ludzie wzięli na warsztat… dziennikarstwo obywatelskie. No właśnie, jaka jest różnica między klasycznym dziennikarstwem redakcyjnym a jego stosunkowo nowym odłamem – dziennikarstwem obywatelskim?
Od kilkunastu lat obserwujemy ogromny rozwój dziennikarstwa obywatelskiego, można wręcz mówić o profesjonalizacji zjawiska. Umożliwiły go oczywiście media społecznościowe oraz – nieco później – serwisy crowfundingowe. Na warsztatach młodzi ludzie – pod okiem prowadzących Kamili Kasprzak-Bartkowiak i Pawła Bartkowiaka – zajrzeli za kulisy tego zjawiska. Poznali jego zalety i wady, dowiedzieli się, czym jest choćby SLAPP i astroturfing; jakie cele przyświecają dziennikarkom i dziennikarzom obywatelskim; czy obowiązuje ich etyka zawodowa i w jakie sprawy oraz jakimi narzędziami angażują się w rzeczywistość. To były przeciekawe warsztaty – otwierające oczy i pokazujące, że każdy z nas może aktywnie wpływać na rzeczywistość w swoim zakresie i próbować zawalczyć o sprawy ważne dla siebie i dla innych.

Moduł „Królewskie Gniezno Czyta… Gazetkę Czytelniczą” realizowany jest w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2022” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.