317914151_1828998027477233_7573937992210170571_n (1)

Królewskie Gniezno Czyta… Gazetkę Czytelniczą

Grudzień to ostatni miesiąc naszego projektu “Królewskie Gniezno Czyta 2022”. A jednym z ostatnich akordów tego przedsięwzięcia były warsztaty dla młodzieży licealnej “Gazetka Czytelnicza”. Młodzi ludzie wzięli na warsztat… dziennikarstwo obywatelskie. No właśnie, jaka jest różnica między klasycznym dziennikarstwem redakcyjnym a jego stosunkowo nowym odłamem – dziennikarstwem obywatelskim?
Od kilkunastu lat obserwujemy ogromny rozwój dziennikarstwa obywatelskiego, można wręcz mówić o profesjonalizacji zjawiska. Umożliwiły go oczywiście media społecznościowe oraz – nieco później – serwisy crowfundingowe. Na warsztatach młodzi ludzie – pod okiem prowadzących Kamili Kasprzak-Bartkowiak i Pawła Bartkowiaka – zajrzeli za kulisy tego zjawiska. Poznali jego zalety i wady, dowiedzieli się, czym jest choćby SLAPP i astroturfing; jakie cele przyświecają dziennikarkom i dziennikarzom obywatelskim; czy obowiązuje ich etyka zawodowa i w jakie sprawy oraz jakimi narzędziami angażują się w rzeczywistość. To były przeciekawe warsztaty – otwierające oczy i pokazujące, że każdy z nas może aktywnie wpływać na rzeczywistość w swoim zakresie i próbować zawalczyć o sprawy ważne dla siebie i dla innych.
 
Moduł „Królewskie Gniezno Czyta… Gazetkę Czytelniczą” realizowany jest w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2022” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content