BPMG pamięta o seniorach

Dzisiaj, 14.11, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora. Dzień szczególnie ważny, mający na celu docenienie roli seniorów w społeczeństwie, a także zwrócenie uwagi na ich aktywizację w życiu kulturalnym.
 
Również nasza Biblioteka pamięta o osobach starszych, którzy to dziś właśnie otrzymali życzenia oraz paczki od gnieźnieńskiej książnicy.
Podarki z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna trafiły do rąk seniorów z DPS. Oficjalnie życzenia złożyliśmy także członkom GUTW.

Diabły Polskie zagoszczą w Wypożyczalni dla Dzieci

Boruta, Rokita, Hejdasz, Iskzycki, Fajferek, Fugas i jeszcze inni – kojarzycie te imiona braci diabelskiej, co zamieszkiwała dawną Rzeczpospolitą? W najciemniejszym z najciemniejszych miesięcy nasza Biblioteczna Bajarka zaprasza na spotkanie z niejednym ze znanych z dawnych podań diabłem – głównie po to, by odkryć, że nie jest on tak straszny jak go malują!
O małżeńskich perypetiach Boruty, o tym, dlaczego Rokita ciągle poszukuje dla siebie stałego lokum i innych diablich kłopotach usłyszeć będzie można już w przyszły poniedziałek, 21 listopada.

Pracownia Opowieści rozpocznie bajanie punktualnie o godzinie 16.30 – zapraszamy!

Książka jako dzieło sztuki – o sztuce zdobienia średniowiecznych rękopisów – wykład prof. Leszka Weteski

Klub „Włącz ciekawość” zaprasza na wykład prof. Leszka Weteski, pt. „Książka jako dzieło sztuki – o sztuce zdobienia średniowiecznych rękopisów”.

Leszek Wetesko – historyk sztuki, historyk, muzealnik, w latach 1985-2009 pracownik naukowy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdzie od 1991 r. pełnił funkcję wicedyrektora. Autor koncepcji, scenariuszów oraz twórca wielu wystaw poświęconych kulturze i sztuce polskiego średniowiecza – m.in.: Cystersi w średniowiecznej Polsce. Kultura i sztuka, Średniowieczna książka rękopiśmienna jako dzieło sztuki, Skarby piśmiennictwa katedry gnieźnieńskiej, Kultura Polski Piastów, Wielkopolska średniowieczna czy ostatnia –  Ars scribendi. O sztuce pisania w średniowiecznej Polsce.

W 2008 r., w Instytucie Historii UAM, obronił pracę doktorską pt. W służbie państwa i Kościoła. Historyczne konteksty monarszych fundacji artystycznych w Wielkopolsce do początku XIII wieku. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie historii (Piastowie i ich państwo w łacińskiej Europie. Studia z dziejów kultury politycznej X i XI wieku).

Od 2009 r. jest pracownikiem naukowym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM. Obecnie, jako profesor, pełni funkcję kierownika Zakładu Badań Diachronicznych. Jest współautorem koncepcji Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych, które przez kilka lat były miejscem spotkań, wygłaszania referatów i dyskusji miłośników historii i kultury naszego miasta.

Obszarem jego zainteresowań badawczych jest historia i kultura wczesnego średniowiecza (w tym szczególnie – wczesnopiastowskiej Polski), ideologia władzy monarszej w dobie panowania Karolingów i Ottonów oraz książka rękopiśmienna jako dzieło sztuki, ostatnio szczególnie historia i symbolika złotych kodeksów (III–XI w.)

Wykład odbędzie się 22 listopada 2022, o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki Głównej.

Projekt „Laboratorium Słowa 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Ewa Jaworska laureatką konkursu kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”

Z dumą i wielką radością przedstawiamy wyniki Konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2021/2022.
 
II Nagrodę otrzymała Ewa Jaworska, starszy kustosz Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, kierownik Filii nr 2 BPMG, nasz koordynator akcji „Cała Polska czyta dzieciom”!
 
„Cała Polska czyta dzieciom” to najbardziej rozpoznawalna kampania czytelnicza, która od ponad dwóch dekad promuje czytelnictwo wśród dzieci i rodzin oraz wartościową literaturę dziecięcą poprzez liczne inicjatywy, działania, konkursy literackie czy Złotą Listę książek.
 
Wyniki konkursu dostępne są tutaj.