Odpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych technologi – warsztaty przygotowane przez „Zabawę i programowanie”

Nauka  odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii to pole do popisu dla rodziców i edukatorów, czyli pokazanie małym i trochę większym ludziom, że świat cyfrowy to nie tylko sieciowe interakcje z innymi, lajkowanie zdjęć na FB i IG czy oglądanie poranków na YT. I choć nie ma nic złego w wykorzystywaniu sieci w celach rozrywkowych, wszak rozrywka każdemu potrzebna jest, to dobrze by było gdyby dzieci widziały internet w znacznie szerszej perspektywie – jako trampolina do poszerzania horyzontów, edukacji czy działań twórczych. Dlatego zamiast chować ich przed tym co oferuje świat cyfrowy trzeba starać się ich nauczyć jak z tego mądrze korzystać oraz łączyć z alternatywnymi formami spędzania wolnego czasu.

Podjęli się tego w Digital Kids, czyli cyfrowym placu zabaw przy Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna  specjaliści z ZiP „Zabawy i Programowania”.

Jak sami mówią: „Czy czytanie i technologia łączą się ze sobą? Wyobraźcie sobie, że nie ma prądu a Wy chcecie poczytać w jesienne i zimowe wieczory. Bez prądu będzie problem. Podczas rozmów z dziećmi dowiedzieliśmy się, że czytanie rozwija wyobraźnię, zwiększa nasze słownictwo oraz co najważniejsze z książek czerpiemy wiedzę. Łącząc przyjemne z pożytecznym stworzyliśmy z dziećmi wiatraki, które musiały być wymyślone przez grupę. Dlaczego wiatraki? W dzisiejszych czasach szukamy rozwiązań ekologicznych dlatego energia odnawialna z wiatru bardzo przyda się do czytania w jesienne i zimowe wieczory. Czy informatyk, programista czyta? Jasne, że tak!!”

W ramach projektu „Z książką na dobre i na złe” zostało przeprowadzonych 15 warsztatów dla  około 450 uczniów z klas I-VI szkół podstawowych.

Spotkania odbyły się w ramach programu profilaktycznego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom,finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 rok.

Klub „Włącz ciekawość” zaprasza na wykład Tomasza Tomkowiaka: „Ciekawostki historyczne o Gnieźnie”

Tomasz Tomkowiak, gnieźnianin, absolwent Instytutu Historii UAM w Poznaniu, nauczyciel historii w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. St. Mikołajczyka w Gnieźnie, przewodnik turystyczny po „Szlaku Piastowskim”. Autor książek oraz artykułów dokumentujących życie społeczne mieszkańców m.in.: Tajemnice Gniezna. Errata do dziejów miasta w latach 1919-1960 (2010,2012); Dzieje Kombinatu Budowlanego Poznań Wschód-Budowa Gniezno w latach 1958-1993 (2009); Gnieźnieński boks od podszewki w latach 1927-2006 współautor A. Elantkowski (2007); hasła do Encyklopedii miasta Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej (2011).

Wykład mój pt. „Ciekawostki historyczne o Gnieźnie” będzie wsparty prezentacją multimedialną i przybliży kilkanaście mniej znanych faktów, postaci i wydarzeń związanych z życiem mieszkańców Gniezna w XX wieku.

Wykład odbędzie się w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.