312107441_457714712891330_694398926634190836_n

Odpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych technologi – warsztaty przygotowane przez „Zabawę i programowanie”

Nauka  odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii to pole do popisu dla rodziców i edukatorów, czyli pokazanie małym i trochę większym ludziom, że świat cyfrowy to nie tylko sieciowe interakcje z innymi, lajkowanie zdjęć na FB i IG czy oglądanie poranków na YT. I choć nie ma nic złego w wykorzystywaniu sieci w celach rozrywkowych, wszak rozrywka każdemu potrzebna jest, to dobrze by było gdyby dzieci widziały internet w znacznie szerszej perspektywie – jako trampolina do poszerzania horyzontów, edukacji czy działań twórczych. Dlatego zamiast chować ich przed tym co oferuje świat cyfrowy trzeba starać się ich nauczyć jak z tego mądrze korzystać oraz łączyć z alternatywnymi formami spędzania wolnego czasu.

Podjęli się tego w Digital Kids, czyli cyfrowym placu zabaw przy Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna  specjaliści z ZiP „Zabawy i Programowania”.

Jak sami mówią: „Czy czytanie i technologia łączą się ze sobą? Wyobraźcie sobie, że nie ma prądu a Wy chcecie poczytać w jesienne i zimowe wieczory. Bez prądu będzie problem. Podczas rozmów z dziećmi dowiedzieliśmy się, że czytanie rozwija wyobraźnię, zwiększa nasze słownictwo oraz co najważniejsze z książek czerpiemy wiedzę. Łącząc przyjemne z pożytecznym stworzyliśmy z dziećmi wiatraki, które musiały być wymyślone przez grupę. Dlaczego wiatraki? W dzisiejszych czasach szukamy rozwiązań ekologicznych dlatego energia odnawialna z wiatru bardzo przyda się do czytania w jesienne i zimowe wieczory. Czy informatyk, programista czyta? Jasne, że tak!!”

W ramach projektu „Z książką na dobre i na złe” zostało przeprowadzonych 15 warsztatów dla  około 450 uczniów z klas I-VI szkół podstawowych.

Spotkania odbyły się w ramach programu profilaktycznego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom,finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 rok.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content