Projekt „Blisko” – moduł „Rozczytana koalicja”- idealne określenia do działań skupionych wokół grupy wolontariuszy „Książki na telefon”

To właśnie dla nich w ramach projektu przygotowano cykl warsztatów z fizjoterapeutą, na których będą omawiane kolejno tematy związane z profilaktyką obciążeń kręgosłupa oraz metodami zwalczania bólu jego poszczególnych odcinków.

Za nami pierwsze szkolenie, które odbyło się 22.09.2022, na którym omówiono przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Uczestnicy-bardzo blisko ze sobą związana, grupa przyjaciół ( bo takie relacje łączą już po wielu miesiącach wspólnych działań grupę wolontariuszy) dość aktywnie czerpali z wiedzy i doświadczenia fizjoterapeutki- pani Pauliny Andrzejewskiej.

Zgłębiliśmy temat nie tylko od strony teoretycznej ale także poznaliśmy szereg ćwiczeń i zaleceń jakich błędów unikać aby nie obciążać kręgosłupa.

Skąd pomysł na taki temat warsztatów dla wolontariuszy „Książkowej Braci”?

To właśnie oni z ochotą i poświęceniem wspomagają dostarczanie książek do domu osobom, które z różnych przyczyn nie mogą samodzielnie dotrzeć do Biblioteki. Niejednokrotnie są to spore pakunki do przeniesienia. Zależy nam aby się nawzajem wspierać i rozwijać.

Wspólnie tworzymy „rozczytaną koalicję”-dostarczamy książki, lubimy je czytać,wiemy jak ważną rolę odgrywają w życiu naszych odbiorców.

Wszystkich chętnych, którzy chcą poznać pracę wolontariuszy „Książkowej braci” zapraszamy na kolejne warsztaty.

Dziękujemy za pomoc i zapraszamy na następne spotkanie: 20 października 2022r o godz. 15.30 na filii nr 2 przy ul. Staszica 12A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Dobrze mieć wybór, czyli „Edukacja w Gnieźnie – czego i jak uczą się młodzi ludzie w naszym mieście”

W środowe popołudnie odbyło się spotkanie z cyklu Porozmawiajmy Tomasza Ławniczaka. Tym razem pochylono się nad tematem: Edukacja w Gnieźnie czyli czego i jak uczą się młodzi ludzie w naszym mieście.
Zagadnienie, które mogłoby się wydawać oczywiste i sprowadzać do wykazu zawartości programów nauczania, nabrało ciekawego kierunku dzięki pojawieniu się na spotkaniu uczniów kształcących się w edukacji domowej. Z premedytacją podkreślmy tu słowo: kształcących się, nie zaś „kształconych”, ponieważ wybór tej ścieżki wiąże się z wyrobieniem poczucia odpowiedzialności i był on samodzielną decyzją obecnych na spotkaniu uczniów. Rozmowa o wartościach, które przyświecały tym decyzjom i o konsekwencjach, które one za sobą pociągnęły, pozwoliło spojrzeć na temat edukacji w Gnieźnie w sposób bardziej rozległy i wnikliwy.
Dobrze mieć wybór!