Zbigniew Rokita nagrodzony NIKE spotka się z gnieźnieńskimi czytelnikami (28.09)

Ważne wydarzenie literackie w Gnieźnie – Zbigniew Rokita, nagrodzony w ubiegłym roku najważniejszą nagrodą literacką w Polsce – Nike 2021 – odwiedzi Gniezno. W środę 28 września o godz. 18:00 w Restauracji Młyn spotka się z gnieźnieńskimi czytelnikami. Jego książkę „Kajś. Czyli opowieść o Górnym Śląsku” doceniło nie tylko jury konkursu, ale też czytelnicy – Rokita otrzymał również Nagrodę Nike Czytelników.
Tak o „Kajś” pisała królowa polskiego reportażu Małgorzata Szejnert:
„Autor tej ważnej książki wyznaje, że długo przepraszał się ze swoją śląskością. Teraz pomaga nam zrozumieć dramat krainy leżącej na pograniczu kultur i historii – dlaczego Śląsk ciągle jest „kajś”, a nie w centrum polskiej świadomości”.
Z kolei sam Zbigniew Rokita pisze:
„Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.
O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte”.
Wstęp wolny. Rozmowę poprowadzi Paweł Bartkowiak. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowanego w ramach ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022.

Zagrali i Poszli – koncert akustyczny 8 października w Czytelni Biblioteki Głównej

W dobrych czasach dawnego radia były tak zwane „audycje słowno-muzyczne”. My zapraszamy na coś podobnego w klimacie – trochę muzyki i trochę słów… bez muzyki. 8 października (sobota) Czytelnia Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16 zamieni się w kameralną salę koncertową. Na „scenie” wśród książek (ta akustyka!) Zagrali i Poszli zagrają niezwykły (choć nie pierwszy!) koncert akustyczny. W tym samym składzie osobowym, ale (prawie) bez prądu, trochę innych instrumentów niż w konwencjonalnym koncercie. Usłyszymy ukulele, mandolinę, banjo, skrzypce, akordeon, gitary czy perkusjonalia. Pojawi się też kilka nowych utworów. Po „hamerykańsku” wystąpi perkusista ZiP Darek Jóźwiak – wykona „Ring of Fire” Johnny’ego Casha. No i usłyszymy też „Bezimiennego wędrowca”, czyli autorską interpretację „Wayfaring stranger”. Do tej tradycyjnej amerykańskiej melodii lider ZiP Andrzej Janka napisał polski tekst. Będzie to idealne muzyczne przejście do przerywnika. Bo koncert przedzieli krótka, acz przeciekawa!, rozmowa o tekstach w piosence. Jaka jest przyszłość piosenki literackiej? Jak ważny jest tekst w piosence? Jak (trudno) pisze się teksty coverów?
UWAGA – obowiązują ZAPISY via mail: projekty@biblioteka.gniezno.pl
19:00 -19.40 Koncert „Zagrali i Poszli akustycznie” cz. 1.
19:40 – 20:10 Ostatnia zwrotka czy kolejny wers? – rozmowa o tekście w piosence literackiej.
20.10 – 20.45 Koncert „Zagrali i Poszli akustycznie” cz. 2.
Ze względu na kameralny charakter koncertu, obowiązują zapisy: projekty@biblioteka.gniezno.pl lub ew. tel. 61 426 32 61 w. 3.
Koncert odbywa się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2022” dofinansowanego ze środków Miasta Gniezna i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

„Pasje młodych czytelników”

Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono.  Na nic nie zda się jednak najlepiej prowadzona edukacja  jeśli w czytanie nie będzie zaangażowany sam rodzic.

Takim małym czytelnikiem  Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, wychowanym na akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, jest dziewięcioletni  Krzyś  Krygier, uczeń klasy 3 Zespołu Szkół w Jankowie Dolnym.  Jak mówi jego mama „Książki w życiu Krzysia są od samego początku. Z czytania zrodziło się wiele pasji, takich jak: samodzielne pisanie tekstów i tworzenie własnych książek. Czytanie rozwinęło też zainteresowanie historią zwłaszcza zatonięciem Titanica.”

O tych i innych swoich pasjach Krzyś opowie swoim rówieśnikom 23 września o godz. 10.15 w Filii nr 2 „ Pod Sówką” przy ul. Staszica  12a.

Będzie to trzecie spotkanie z młodym czytelnikiem kreatywnie spędzającym swój czas po Zosi Wróblewskiej i Wiktorze Osińskim.

Polszczyzna się zmienia – prof. Katarzyna Kłosińska spotkała się z gnieźnieńskimi czytelnikami

Jest pewien typ spotkań autorskich, na których zawsze możemy się spodziewać pełnej widowni. I to widowni aktywnie uczestniczącej w rozmowie i zadającej frapujące pytania. Są to spotkania z językoznawcami. Albo językoznawczyniami, żeby użyć feminatywu, którym w ubiegłą sobotę też poświęcono sporo miejsca. Prof. Katarzyna Kłosińska, doskonale znana choćby z radiowej audycji „Co w mowie piszczy”, odwiedziła wczoraj Gniezno. W rozmowie z Kamilą Kasprzak-Bartkowiak gościni (pani profesor akceptuje to określenie) zrobiła niemal dwugodzinny przegląd najciekawszych zjawisk językowych. Najciekawszych, czyli takich które wzbudzają największe zainteresowanie, kontrowersje i obawy użytkowników języka: feminatywów, osobatywów, języka niebinarnego, zapożyczeń, granicy między uzusem a normą. Wszystkie te zmiany obserwowane w polszczyźnie dowodzą, iż język – zachowując ciągłość – nieustannie się zmienia. Gdyby tak nie było, jak zażartowała prof. Kłosińska, nadal mówilibyśmy językiem Mieszka I. Doskonałym obszarem badań dla językoznawców jest internet, zwłaszcza tzw. krańce internetu. Pani profesor podkreślała, że tam najlepiej widać różnice pokoleniowe w podejściu do języka. Starsze pokolenia, wychowane w kulturze pisma, z jego linearnością i regułami językowymi zupełnie inaczej podchodzi do normy językowej niż tubylcy internetu. Ci, wychowani w świecie hipertekstu, gdzie są i nadawcami, i odbiorcami i gdzie komunikacja jest pozioma, słowa i normy językowe traktują swobodniej, mniej nabożnie. W świecie cyfrowym normodawcami są wszyscy jego użytkownicy. Z dwugodzinnej dyskusji wyłonił się obraz języka jako tętniącej, żywej materii, która rejestruje i odbija zmiany społeczne i kulturowe. Język należy przede wszystkim do tych, którzy nim mówią. Dlatego tak rzadko Rada Języka Polskiego, której przewodniczy prof. Katarzyna Kłosińska, zajmuje rozstrzygające stanowisko w jakiejś budzącej kontrowersje kwestii językowej. Tak jest choćby z określeniem „dedykowany”, w rozumieniu – „skierowany do”. Językoznawców i wielu użytkowników języka to słowo w tym użyciu razi, ale w języku korporacyjnym to zapożyczenie semantyczne jest funkcjonalne i dlatego można zrozumieć, że jest stosowane. Prof. Katarzyna Kłosińska zwracała też uwagę na arbitralność pewnych norm – pleonazm (tzw. masło maślane) „cofać się do tyłu” uważamy za błędny, ale już „mały domek” jest powszechnie używany. Jak podkreślała prof. Kłosińska, w dzisiejszym świecie, język przypomina ocean pełen normatywnych archipelagów. My sami jesteśmy w tym świecie neoplemionami, które posługują się różnymi językami. Warto jednak zauważyć, co widoczne było także podczas dyskusji w Czytelni Biblioteki Głównej, że wielu z nas nadal odczuwa potrzebę istnienia jednej, klarownej normy językowej. I dlatego, z powodu różnych oczekiwań i potrzeb, zjawiska językowe budzą takie zainteresowanie i zapełniają sale podczas takich spotkań.
Spotkanie odbyło się w ramach bibliotecznego projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022.