“Dożynki, czyli mroczne opowieści jesiennego przesilenia” porwały słuchaczy w świat magii

Coraz chłodniejsze i ciemniejsze wieczory, zmieniające kolor na drzewach liście… – jeżeli melancholia związana z nieuchronnym nadciąganiem jesieni daje się we znaki, najlepszym wyjściem jest przypomnienie sobie o jej urokach. Jeden z nich odkryć mogli ci wszyscy, którzy przybyli w piątkowe popołudnie na Pretekstowe wydarzenie będące podsumowaniem Tygodnia z Pracownią Opowieści.
“Dożynki, czyli mroczne opowieści jesiennego przesilenia” zapowiadane były jako okazja do posłuchania “o miłości i zdradzie, życiu i śmierci, czarach potężnych niczym wielkie polskie smoki i upiorach lekkich niczym wietrzyk”. Tak napisała o nich Roksana Pietruczanis, z wykształcenia filolożka, a z pasji – opowiadaczka, która wraz z towarzyszącą jej twórczynią nastroju, muzyczką Katarzyną Szyffer, uraczyła zebranych autorskim cyklem opowieści.
Czy spełniły one obietnice? Zdecydowanie tak! Adresatami wydarzenia byli dorośli, którzy mieli odwagę dać sobie przyzwolenie na porwanie opowieściami w świat pełen magii, tajemniczości, przewrotny i nieoczywisty. Refleksje o życiu i śmierci, sile miłości i dawnej magii, ale i nieco kpiny okraszonej ciepłym poczuciem humoru, a wszystko to podane w barwny, pełen ekspresji sposób – zebrani na wydarzeniu sprawiali wrażenie oczarowanych.
Przybyłym z Warszawy artystkom udało się spełnić trudne zadanie obudzenia w widzach chłonnych niesamowitych opowieści dzieciaków. Samym przybyłym również udała się nie lada sztuka – odkrycie w sobie takiej potrzeby i spełnienie pragnienia, by dać się oczarować baśniowemu opowiadaniu. Gratulujemy odwagi w spełnianiu marzeń – jakie to piękne i optymistyczne wejście w porę jesienną!
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Królewskie Gniezno Czyta z Apetytem: „Królik po islandzku” – spotkanie autorskie z G. Kasdepke, H. Klimko-Dobrzanieckim

Łajdackie opowieści z żarciem w tle – czy to nie brzmi intrygująco? No właśnie, co się stanie, jeśli do wspólnego stołu zasiądzie dwóch wytrawnych pisarzy – mistrz literatury dziecięcej Grzegorz Kasdepke i reportażysta Hubert Klimko-Dobrzaniecki? Otóż, powstanie treściwe, pikantne i apetyczne dziełko literackie, czyli „Królik po islandzku”. Ta wspólna książka, wcale nie kulinarna, jest o smakowaniu życia całym sobą. Są w niej i przepisy, ale przede wszystkim – anegdoty i wspomnienia. Podczas lektury poczujemy i smak pierwszych brzoskwiń w puszcze (kradzionych), i wrócimy do barów mlecznych, i dotrzemy do Wiednia, by spróbować tamtejszego humusu serwowanego na dworcu. Wszystko opowiedziane językiem jędrnym, lekkim, a czasami nawet… sprośnym! Bo to spotkanie WYŁĄCZNIE DLA DOROSŁYCH! Co warte podkreślenia, zważywszy że na nazwisko KASDEPKE zwykle to dzieci szturmują biblioteki oraz księgarnie. Nie tym razem. Do Restauracji Młyn zapraszamy osoby dorosłe. Wstęp wolny!
Na spotkanie zaprasza biblioteczny Klub Apetyt na Książkę – odbędzie się ono w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2022 dofinansowanego ze środków Miasta Gniezna i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska.
Tym smakowitym spotkaniem literackim inaugurujemy naszą współpracę z Restauracją Młyn. To smakowite miejsce na kulinarnej mapie Gniezna jest współorganizatorem naszego spotkania – zapraszamy Was na ostatnie piętro Restauracji, do przestrzeni wprost stworzonej do takich wyrafinowanych kulturalno-kulinarnych doznań.
13 września (wtorek), godz. 18.00 Restauracja Młyn, ul. Roosevelta 50.