Czy pisarzom burczy w brzuchu? – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

Czy pisarz ma łatwe życie? Chyba nie.  Nie dosyć, że musi siedzieć i stukać w klawiaturę, czekać na ukazanie się książki,  to jeszcze potem wędrować po kraju w celu promocji swojego dzieła. Trudy podróży łagodzone są przez spotkania z czytelnikami- szczególnie, jeśli jest to autor książek dla dzieci. Najmłodsi, trochę z obowiązku / bo spotkanie odbywa się w czasie zajęć szkolnych, ale też z ciekawości przybywają licznie na spotkanie. A niektórzy zasypują gościa z pytaniami: „Czy ma Pan dzieci?”, „Czy lubi Pan słodycze?”, „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci podczas rozmowy z Agnieszką Gadzińską.

Spotkanie odbędzie się 14 września o godz. 10.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Łubieńskiego 7 w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna  „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” będącego częścią  programu  „Rozczytana Koalicja”  dofinansowanego z przez Narodowe Centrum Kultury.

Grzegorz Kasdepke (1972)– jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu “Świerszczyk”. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. “Mam prawo”, “Kuba i Buba”, “Tylko bez całowania”, “A ja nie chcę być księżniczką”, “Mity dla dzieci”). Za książkę “Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za “Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki “Co to znaczy…” oraz “Bon czy ton”). Książka “Horror, czyli skąd się biorą dzieci” znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha – za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go nagrodą za całokształt twórczości. W roku 2017 przyznano mu tytuł “Ambasadora Polszczyzny”. W 2019 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2021 Fundacja ABC “Cała Polska Czyta Dzieciom” uznała “Detektywa Pozytywkę” za najlepszą książkę ostatniego dwudziestolecia – wśród 20 wyróżnionych tytułów znalazła się także “Kacperiada…”. W kwietniu 2022 roku opublikował najnowszy kryminał dla dzieci pod tytułem “Koronkowa robota” – z beskidzkim Koniakowem w tle!

12.07.2021 Warszawa – Grzegorz Kasdepke dla TP fot. Maciej Zienkiewicz

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Powracają PIERWSZE CZYTANKI w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Od września  otwieramy ponownie cykl zajęć czytelniczych realizowanych w ramach projektu Laboratorium Słowa 2022 z patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Zabawy czytelnicze  na kanwie wybranej książki skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami oraz przedszkolnych grup z opiekunami zostaną przeprowadzone przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej.

Na zajęcia zapraszamy do BAZY przy ul. Jana Pawła II 5/4. Obowiązują zapisy: daria.polus@onet.pl

Program spotkań:

20 września / wtorek/ godz. 10.00 ”Elementarz w podskokach” z Małgorzatą Swędrowską / dla grup przedszkolnych

21 września /środa/ godz. 16.00 ”Elementarz w podskokach” z Małgorzatą Swędrowską / dla dzieci i rodziców

27 września/ wtorek/ godz. 10.00 „Kicia Kocia w bibliotece” z Anitą Głowińską / dla grup przedszkolnych

28 września /środa/ godz. 16.00 „ „Kicia Kocia w bibliotece” z Anitą Głowińską /dla dzieci i rodziców

III. 04 października/ wtorek/godz. 10.00 „Stella, Pikuś i skarby  Niny Lussi” /  dla grup przedszkolnych

III. 05 października/ środa/ godz. 16.00 „„Stella, Pikuś i skarby  Niny Lussi”/dla dzieci i rodziców

11 października /wtorek/ godz. 10.00 „Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł guzik Justynie Bednarek” / dla grup przedszkolnych

IV. 12 października / środa/ godz. 16.00 „Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł guzik Justynie Bednarek”/ dla dzieci i rodziców

18 października/ wtorek/ godz. 10.00 „O stworkach ukrytych w kolorkach” Elizy Piotrowskiej / dla grup przedszkolnych

V.19 października /środa/ godz. 16.00 „O stworkach ukrytych w kolorkach ” Elizy Piotrowskiej /dla dzieci i rodziców

25 października/ wtorek/ godz. 10.00 „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej / dla grup przedszkolnych

26 października/ środa/ godz. 16.00 „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej / dla dzieci i rodziców

VII. 15 listopada /wtorek/ godz. 10.00  „Kto Ty jesteś” Joanny Olech/ dla grup przedszkolnych

VII. 16 listopada/środa/ godz. 16.00 „Kto Ty jesteś” Joanny Olech / dla dzieci i rodziców

VIII. 22 listopada /wtorek/ godz. 10.00 „Basia. Opowieści miśka Zdziśka  według Zofii Staneckiej / dla grup przedszkolnych

VIII.23 listopada/środa/ godz. 16.00 „Basia. Opowieści miśka Zdziśka ” według Zofii Staneckiej/ dla dzieci i rodziców

29 listopada /wtorek/ godz. 10.00 „Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka / dla grup przedszkolnych

IX. 30 listopada /środa/ godz. 16.00 „ Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka / dla dzieci i rodziców

06 grudnia / wtorek/ godz. 10.00 „Święty Mikołaj z Miry” Elizy Piotrowskiej / dla grup przedszkolnych

07 grudnia /środa/ godz. 16.00 „Święty Mikołaj z Miry” Elizy Piotrowskiej /dla dzieci i rodziców

W ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.