Dlaczego rozmiary smartfonów częściej dopasowuje się do rozmiarów męskiej dłoni?

Na początek mały eksperyment poznawczy. Wystarczy 10 sekund. Zamknij oczy i wyobraź sobie postać, która odpowiada określeniu „osoba/person”. A teraz odpowiedz na proste pytanie – czy w Twoim wyobrażeniu ta postać byłaby mężczyzną, czy kobietą? To pozornie neutralne płciowo określenie w 70% zostanie wskazane jako mężczyzna. A teraz zastanów się – z myślą o jakim odbiorcy powstaje odzież unisex, przecież fizycznie i kobieta i mężczyzna są zupełnie różni. Czy w tej odzieży będzie miejsce na kobiece piersi?

Jeśli te pytania nie sprawiają, że w twojej głowie zapala się czerwona lampką – koniecznie sięgnij po książkę „Niewidzialne kobiety. Jak dane statystyczne tworzą świat skrojony pod mężczyzn” brytyjskiej dziennikarki Caroline Criado Perez. Dokładnie tak, jak zrobili to członkowie Klubu Dyskusji o Książce. Ba, nie tylko po nią sięgnęli, członkowie dyskusyjnej grupy postanowili o tytule porozmawiać.

Co wynikło z tej czytelniczej debaty? Po pierwsze przekonanie, że „Niewidzialne kobiety” to lektura absolutnie obowiązkowa dla wszystkich sceptyków i ignorantów pojęć związanych z równością płci. Tak naprawdę to książka, którą warto polecić każdemu. Może, podobnie jak w gronie uczestników rozmowy wywoła ona szok, oburzenie, czasem zdumienie lub po prostu przywitacie informacje zawarte, w tym zgrabnym tomie, skinieniem głowy. Może na początku nie uwierzycie autorce na słowo, jednak przed ilością skrupulatnie udokumentowanych badań, statystyk, cytatów i przypisów, nie da się przejść obojętnie. Podczas spotkania Klubu Dyskusji o Książce często i gęsto padały pytania o płeć, feminizm i zakodowane schematy myślenia, jednak najważniejsze (z czym wychodzi do czytelnika autorka książki) jest zastanawianie się.

Przemyśl i sprawdź jak działają instytucje, procedury, sprzęty domowego użytku, środki ochrony zdrowia – słowem wszelkie elementy Twojego codziennego życia. Czy uwzględniają one potrzeby i specyfikę kobiet? W gruncie rzeczy nie. Dlatego tak ważne jest, aby zmienić to stereotypowe myślenie, że świat nie dyskryminuje kobiet – bo tak nie jest.

Tytuł poleca się na wakacyjne czytelnicze wyprawy, a spotkania czytelniczej drużyny wkraczają w czas letniego wypoczynku. Przed KDoK’wcami literacki biwak.

Gnieźnieńska książnica wśród Bibliotek Przyjaznych Dzieciom

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka znalazła się w gronie „Bibliotek Przyjaznych Dzieciom„. Bardzo cieszy nas to wyróżnienie, szczególnie dlatego, że to właśnie odwiedzające nas rodziny – rodzice z dziećmi, czy dziadkowie z wnukami uważamy za prawdziwy skarb, wśród czytelników.
Biblioteki Przyjazne Dzieciom to takie, które promują idee aktywnej lektury z dzieckiem, posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci, nierzadko dysponują kącikiem do czytania i zabawy, organizują zajęcia i spotkania, w których książka i autorzy są głównymi bohaterami, słowem – stwarzają przestrzeń przyjazną do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi. Mapa takich książnic powstała właśnie dzięki zaangażowaniu wielu czytających rodzin.
To społeczność internetowa, zainspirowana przez Przystanek Rodzinka wskazała miejsca, w których można poczuć siłę literatury i pokochać książki całą rodziną.
Akcja #bibliotekaprzyjaznadzieciom jest inicjatywą, która prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, pragnie zwrócić uwagę na ogromny potencjał bibliotek. Tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są (poza szkołą), jedyną formą rozwoju młodego człowieka, ale i tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej. Takie biblioteki warto „wyłowić” z tłumu.
Przystanek Rodzinka to blog parentingowy tworzony przez Marię Rybak – oligofrenopedagoga, logopedę i polonistkę, która wraz z mężem i synami pokazują internautom, jak harmonijnie wspierać rozwój dzieci poprzez zabawę, podróże i ciekawą lekturę.
Przy okazji wakacyjnych wyjazdów polecamy także inne biblioteki, które znalazły się na mapie miejsc rekomendowanych przez dziecięcych czytelników.