„Kajś” intymna historia Śląska

Jeszcze przed wakacjami literaccy smakosze spod znaku Klubu Dyskusji o Książce wzięli na dyskusyjne widelce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity. Od razu także zdradzimy, że w tym wypadku wszystkie głosy były na tak. Nagrodę Literacką NIKE dla reportażu Rokity uznano za w pełni uzasadnioną i potrzebną.

„Kajś” to historia, która przebiega obok tej z głównego nurtu promowanej i popularyzowanej w podręcznikach do dziejów kraju. Dla tych, którzy Śląsk znają tylko z turystycznych szlaków i atrakcji, wiele z zamieszczonych w książce opowieści było novum. Rozwarstwił i pokomplikował się nieco obraz samego Śląska i śląskości, ale także nieco rozjaśniły na przykład w związku z dążeniami ludności tego rejonu do odrębnej narodowości.

Rokita pokazał historię Górnego Śląska bardzo subiektywnie i po swojemu, i te dwa elementy – jak stwierdzono podczas rozmowy – zadziałały na plus. Dzięki temu to nie tylko sprawozdanie z poszukiwań swojej tożsamości; to niezwykła wyprawa w głąb historii a także, a może przede wszystkim, opowieść o ludzkich losach. Razem z Rokitą rozwiązujemy supły tajemnic, które po rozplątaniu zmieniają znaczenie całych opowiadań. To pasjonująca podróż, pełna sentymentu, czarujących, a także dramatycznych momentów. I bardzo ważna, bo pokazująca Śląsk od strony Ślązaków, tych, którzy tam mieszkali i mieszkają.

Kolejna czytelnicza debata KDoK już niebawem. Zaplanowano ją na 26 lipca (wtorek) na godz. 18.00. Tym razem w gościnie Latarni na Wenei. Letnie zadanie nie tak proste, bo czytelniczej relacji poddamy książkę Caroline Criado Perez “Niewidzialne kobiety. Jak dane statystyczne tworzą świat skrojony pod mężczyzn”. Tematy wcale nie łatwe ale na pewno potrzebne.

 

 

„Możesz być kim chcesz” – otworzyliśmy wystawę fotografii cosplayowej

Wydawałoby się, że cosplay to dosyć środowiskowe hobby, a jednak na wernisażu wystawy (11 lipca) „Możesz być kim chcesz” pojawiło się mnóstwo osób! Niezwykłe fotografie cosplayowe Agnieszki „Aretsy” Klamańskiej-Ignaczak zainicjowały 12. Fantasmagoria – Konwent Fantastyki.
Artystka cosplayem interesuje się od 10 lat, fotografią nieco dłużej. W pewnym momencie wpadła na pomysł, by połączyć te dwie pasje. Dziś jest rozpoznawaną fotografką, przed obiektywem której stali najbardziej znani polscy cosplayerzy. Sama również nie porzuciła pasji do tworzenia kostiumów – szczególnie upodobała sobie Harley Quinn z komiksów o Batmanie, w jej szafie wisi kilkanaście wariacji na temat tej postaci. Kuratorka wystawy Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska opowiedziała o początkach pasji i o tym, że zamiłowanie do fotografii jest rodzinne – fotografem był dziadek artystki. Wsparcie rodziny przydaje się również w przełożeniu wizji artystycznej na kadry – w tym pomaga mąż Bolesław, który jest ekspertem od ustawiania lamp, odpalania rac i obsługi dymarki. Na wystawie sportretowany jest jako Joker.
Cosplay to hobby, które narodziło się w Japonii, skąd szybko rozprzestrzeniło się na cały świat – najpierw zawędrowało do Stanów Zjednoczonych, a później do Europy. Jego najważniejsze części składowe to cos – czyli kostium i play – czyli odgrywanie roli. Celem każdego cosplayera jest jak najwierniejsze odwzorowanie wyglądu i zachowania ulubionej postaci fikcyjnej.
Wystawę można oglądać do końca lata, w godzinach otwarcia Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a.