Podsumowania 2021 roku: „Laboratorium Słowa 2021”

„Laboratorium Słowa 2021” to największy realizowany przez nas projekt. Zresztą liczby nie kłamią: 107 wydarzeń, 833 uczestników. Z „Laboratorium Słowa” wchodziliśmy z przytupem w wakacje. Dzięki gościnie Latarni na Wenei i Starego Ratusza zaprosiliśmy na 11 spotkań autorskich. Wśród zaproszonych: Mariusz Szczygieł, Radek Rak, Jakub Żulczyk, Urszula Zajączkowska, Ałbena Grabowska, Konstanty Usenko, Emilia Dziubak, Robert M. Wegner, Ola Szmida, Bartłomiej Jurecki, Adam Frankiewicz. To było prawdziwe literackie lato. Drugą ważną częścią projektu są warsztaty. Tych było w sumie 91. Słowo, więc i literatura, odbijało się w nich w osiemnastu różnych aspektach, a to przez warsztaty: czytelnicze, literackie, pisarskie, dziennikarskie, wokalno-muzyczne, teatralne, fotograficzne, filmowe, teatru kamishibai, gier fabularnych i towarzyskich i przygotowujących do matury. Nie zabrakło także wykładów okołoliterackich, spotkań poświęconych gwarze i problemom społecznym podjętym podczas dyskusyjnych spotkań.
 
Całość dla szerokiego spektrum odbiorców od malców, dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, przez młodzież, aż po osoby dorosłe i seniorów.

Podsumowania 2021 roku: „Biblioteka Otwarta Na Każdego”

Żegnając rok 2021 nie zapominamy o podsumowaniach. Im też chcemy poświęcić bieżący tydzień.
 
Szykuje się szereg wpisów pełnych statystyk, bilansów i wyliczeń, tym bardziej że miniony rok obfitował w znaczną liczbę wydarzeń. O tym, co się działo w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w 2021 roku w możliwie czytelnym i maksymalnym skrócie będziemy przypominać do końca tygodnia.
 
Na tak zwany „pierwszy ogień” idą projekty, które udało się nam zrealizować dzięki dofinasowaniom zewnętrznym.
 
Jako pierwsza pojawi się inicjatywa realizowana pod szyldem „Biblioteki Otwartej Na Każdego”. To projekt dla czytelników o specjalnych potrzebach – takich, których należy odwiedzić osobiście. Pięciu partnerów: Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich, Domu Seniora „Jesienny Azyl”, Środowiskowym Domu Samopomocy „Dom Tęcza”, Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych, Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Jedenastu wysłanników – specjalistów (bibliotekarek, fotografika, pedagożki, terapeutów, dziennikarki), którzy odwiedzali pensjonariuszy, wychowanków, osadzonych w miejscach ich pobytu prowadząc warsztaty biblioteczne, fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, rękodzielnicze, lalkarskie, plastyczne. W sumie 104 warsztaty dla 281 uczestników. Warsztaty fotograficzne dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza” zakończyły się wystawą.
 

Oprócz tego przygotowano 4 spotkania autorskie. Na spotkanie autorskie w Zakładzie Karnym w Gębarzewie przyjechał Ryszard Ćwirlej. Pozostałe z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Jackiem Hugo-Baderem i Agnieszką Gajewską były przeznaczone dla szerokiej grupy odbiorców.