„Biblioteka Otwarta Na Każdego” w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych

W naszym projekcie „Biblioteka Otwarta Na Każdego” dzieci zajmują ważne miejsce, szczególnie te, które nie odwiedzają zbyt często książnicy i nie wiedzą ile frajdy może przynieść jej oferta. Jednak dzięki rozbudowanej propozycji warsztatów, ten stan rzeczy zapewne niebawem się zmieni. Wszak podopieczni Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne poza spotkaniami z literaturą, mogą też poznać świat teatru, więc dziś przybliżymy te działania.
 
W świat literatury zatem wprowadza je m.in. nasza bibliotekarka Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska, która podczas pierwszych zajęć zaprosiła swych młodych uczestników do przeprowadzenia „bibliotecznego śledztwa”, czyli znalezienia odpowiedzi na pytanie: „Czym jest książka?”. I jak się okazało, to nie było łatwe zadanie, bo wszyscy wspólnie zastanawiali się czy książka na pewno musi mieć litery i kartki albo czy powinna być zrobiona z papieru i opowiadać jakąś historię. Wnioski zaś do których doszli pokazały, że książki są i mogą być naprawdę różnorodne. Natomiast podczas innego spotkania dzieci wraz z prowadzącą wybrały się do pobliskiego parku, gdzie z pomocą zgromadzonych w bibliotecznym księgozbiorze zielników, identyfikowały rosnące tam drzewa. Dzięki temu poznały tamtejszy drzewostan oraz dowiedziały się jak produkuje on tlen, czy reaguje na zmieniające pory roku. Co więcej, z trzema drzewami nawet się zaprzyjaźniły (i nadały im imiona), to jest z wierzbą Roszpunką, jesionem Łucją i cisem Valentino.
 

Z kolei teatralną wiedzę i rzeczywistość przybliżyła dzieciom związana z tą dziedziną Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz, która po bliższym poznaniu i wysłuchaniu doświadczeń teatralnych swej grupy, zaproponowała jej nowe zadania. Było więc poznawanie i tworzenie z papieru różnych form, które następnie były „ożywiane”. W teatralnych działaniach świetnie sprawdziły się też dłonie, które można było ucharakteryzować poprzez malowanie i animować. A kto chciał zakosztować indywidualnej przemiany mógł sprawdzić jak to zrobić dzięki malowaniu twarzy. Nie zabrakło też budowania z kartonów „światów”, czyli scen i scenografii wśród których poruszać się będą stworzone później przez młodych gnieźnian lalki.

 

 

Projekt „Biblioteka Otwarta na Każdego” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.

 

Czytające Rodziny w Digital Kids

Jesień za oknem, ale i „Jesień w Digital Kids”. To nasza sezonowa akcja rozpowszechniająca ten projekt, i tę przestrzeń wśród gnieźnieńskich dzieci, rodzin oraz nauczycieli.
 
Tym razem nasz cyfrowy plac zabaw odwiedziła jedna z „Czytających Rodzin” – czyli pani Dominika Wróblewska z córką Zosią, doskonale znaną młodym czytelnikom z Gniezna. Chcemy pokazać, iż Digital Kids jest przestrzenią, gdzie rodziny wspólnie mogą spędzać czas na kreatywnej i bezpiecznej zabawie w cyfrowym świecie. Tu nie ma bezmyślnego scrollowania ekranu czy wirtualnych strzelanek. Są za to ozoboty, Gravitrax, kontrolery Calliope Mini i wiele innych innowacyjnych, mobilnych sprzętów i aplikacji. A co dokładnie? – o tym Zosi i jej mamie opowiedzieli Tymek, Tymon i Cyprian. Bo ambasadorami Digital Kids wśród gnieźnieńskich uczniów są…również uczniowie IV klasy SP nr 1 w Gnieźnie. Ta szkoła jest naszym partnerem w tym projekcie.
 
Spotkanie było też okazją, by porozmawiać o „higienie medialnej”, tak trudniej do utrzymania w dzisiejszym świecie. Pani Dominika opowiedziała o tym, jakie zasady korzystania z Internetu panują w jej rodzinie i jak ważne jest odpowiedzialne podejście rodziców do tych kwestii. Z kolei Anna Galas – nauczycielka, bibliotekarka i logopeda – dzieliła się swoim doświadczeniem i tym, jakie zagrożenia obserwuje u dzieci całkowicie zanurzonych w cyfrowy świat.
 
Digital Kids to cyfrowy plac zabaw przy Filii nr 2 (ul. Staszica 12a), który zafundował nam Goethe-Institut w Warszawie. Podobne place działają jeszcze zaledwie w 5 bibliotekach w Polsce – w województwie wielkopolskim jedynie w gnieźnieńskiej książnicy.