Dlaczego kochamy beton – rozmowa o książce „Betonoza” Jana Mencwela

Jak to jest, że przestaliśmy dbać o zieleń w miastach? Dlaczego tak wiele miast i miasteczek pod hasłem rewitalizacji ogołaca centralne punkty publicznej przestrzeni z drzew na rzecz wszechobecnego betonu? Kto na tym zarabia i dlaczego zieloni aktywiści często są na straconej pozycji? Pytania jak najbardziej na czasie i jak najbardziej istotne, a odpowiedzi na nie znalazły się w  książce Jana Mencwela „Betonoza”. Niestety okładkowa fotografia drzewa umieszczonego w donicy -to nie absurd – a realny twór współczesnego miejskiego podejścia do zieleni. I na ten temat postanowili, po wcześniejszym zgłębieniu publikacji, porozmawiać uczestnicy spotkań organizowanych w ramach Klubu Dyskusji o Książce.

Jan Mencwel znany jest z miejskich i społecznych aktywności dzięki stowarzyszeniu „Miasto Jest Nasze” oraz publikacjom i komentarzom pojawiającym się w prasie. „Betonoza” to jego pierwsza książka, która raczej nie odkrywa a grupuje i podsumowuje całkiem nowe i bardzo historyczne informacje dotyczące zieleni w miastach. Dla tych, którzy z tematem są blisko, „Betonoza” odkryciem nie będzie. Jednak jak podkreślają członkowie dyskusyjnego klubu tytuł pozwala zerknąć na zjawiska związane z florą w betonowych metropoliach z pozycji makro. Mencwel nie stara się być ekspertem, jest tutaj publicystą, który towarzyszy miejskim aktywistom, odwiedza zrewitalizowane rynki miast i miasteczek i o nich opowiada. Podejmuje wiele wątków, nie stroni od twardej statystyki i zbawiennej, w tym wypadku, logiki. Książka z chirurgiczną precyzją obnaża hipokryzję, zakłamanie, głupotę i absurd z jakim mamy do czynienia codziennie, kiedy szereg terenów zielonych zamieniamy w betonowe place, placyki, parkingi, ulice, ścieżki. Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do jednego – tytuł poleca się szczególnie tym, którzy tematy zieleni traktują ze sceptycyzmem.

Na zakończenie spotkania były  jak się okazało, tematyczne prezenty – nanołączki, z możliwością hodowli domowej lub miejskiej.

Kolejne czytelnicze spotkanie zaprowadzi uczestników w stronę Japonii, a to dzięki poleconemu tytułowi „Pachinko” Min Jin Lee. Zainteresowani znajdą dyskusyjne grono 24 sierpnia (we wtorek) na wyspie na Weneji o godz. 18.00.

Warsztaty kreatywnego pisania z Agnieszką Gadzińską

Komu w duszy grają poetyckie i prozatorskie struny, ten wie, że to miłość trudna i bez nadziei na odkochanie. Pociągu duszy do tworzenia nie da się tak po prostu zlekceważyć. Jedyne wyjście zatem iść za głosem serca i uczynić wszystko co w naszej mocy aby swoje talenty dobrze spożytkować. Do tego namawiać będzie miejska książnica, zapraszając młodych adeptów sztuki pisarskiej na warsztaty kreatywnego pisania. Spotkania poprowadzi autorka książek dla dzieci i młodzieży, pedagożka i nauczycielka – Agnieszka Gadzińska. W arcyciekawym programie spotkań: tworzenie postaci literackich, coś na temat dialogów, typy narracji i ryzyko wynikające z stosowania poszczególnych rodzajów, a także plan opowieści. W sumie trzy dwugodzinne spotkania pełne dyskusji, twórczego podejścia do słowa, ćwiczeń i niecodziennych zadań. Gotowych na ten kreatywny maraton pisarski prosimy o zapisy pod adresem: dzieci@biblioteka.gniezno.pl.

Pierwsze spotkanie już w środę 4 sierpnia o godz. 16.00 na Latarni na Wenei. Kolejne 11 i 18 sierpnia (środy) o godz. 18.00.

 

Warsztaty realizowane są w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Spotkanie autorskie z Konstantym Usenką, muzykiem, dziennikarzem, znawcą kultury rosyjskiej

W kolejny letni miesiąc Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wjeżdża z rozpędem rozgrzanej lokomotywy parowej. Mając za sobą doskonale przyjęte przez lokalną publikę spotkania z Radkiem Rakiem, Ałbeną Grabowską, Urszulą Zajączkowską, atakże z Marią Strzelecką, Olą Szmida, Juliuszem Kublem i Bartłomiejem Jureckim miejska książnica zaprasza na więcej.

Kolejny gość – Konstanty Usenko to nietuzinkowa postać, której doskonały słuch z czułością rejestruje zagadnienia społeczno-kulturalne, w szczególności zaś kontrkultury rosyjskiej, by potem opowiedzieć o tym. Zainteresowanie wschodnim sąsiadem Polski, że tak powiemy – ma we krwi, albowiem jego korzenie sięgają Koźmodiemiańska w autonomicznej Republice Mari El. Od dzieciństwa obywatel Polski i Rosji, znawcą rosyjskiej kultury alternatywnej.

Dźwięki to pasja, którą rozwija także jako wiolonczelista, klawiszowiec, kompozytor, członek i założyciel zespołów punkowych, nowofalowych i industrialnych (Super Girl Romantic Boys, Najakotiva, The Leszczer’s i 19 Wiosen). Jest też twórcą aranżacji muzycznych do spektakli teatralnych – w tym uwaga! – do Kaspara Hausera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (we współpracy z SIKSĄ!), autor tekstów piosenek i producent.

Jako dziennikarz Usenko ma za sobą współpracę z pismami „Przekrój”, „Lampa” i „Nowa Europa Wschodnia” oraz z portalem Dwutygodnik.com. Jest autorem książek:  „Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu”, „Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji” oraz „Wykresy fal środkowej Wołgi”.

Wśród nagród jakie ma w swoim dorobku znajdziemy „Wdechy 2018” w kategorii człowiek roku.

Spotkanie z Konstantym Usenką w czwartek 5 sierpnia o godz. 19.00 pod chmurką, czyli na Latarni na Wenei.

Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerzy: Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.