„Kwiaty wśród książek” – obrazy inspirowane literaturą

W pełnym rozkwicie lata Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na bardzo dopasowaną tematycznie ekspozycję – „Kwiaty wśród książek”. Temat przewodni: kwiaty i literatura, czyli florystyczne inspiracje znalezione w książkach, których doszukiwała się Agnieszka Słomian – autorka kilkunastu akryli na płótnie. A tych dodajmy nie brakuje: od okładek, po treści, od pozycji popularnonaukowych, po książki dla dzieci. Tym bardziej, że plastyczka oprócz malarskiej pasji, jest i bibliotekarką. Zestawienie: obraz – książka, pojawi się zresztą i na wystawie.
Agnieszka Słomian jest amatorem i tworzy z zamiłowaniem hobbysty. Zwykle impulsem do tworzenia jest gotowy przykład – jakaś pocztówka, fragment obrazu, ilustracja. Obrazy do wystawy „Kwiaty wśród książek” powstały w tym roku i są efektem czteromiesięcznej pracy autorki.
To kolejna wystawa miejskiej biblioteki, która przedstawia artystyczne zamiłowania swoich pracowników.

Wystawa pojawi się w bibliotecznym holu przy ul. Staszica 12a w poniedziałek 26 lipca i będzie można ją podziwiać do końca sierpnia.

Fotografia jako opowieść – spotkanie z Bartłomiejem Jureckim

Na trzy godziny podróży pełnej wrażeń i emocji porwał zebranych w piątkowy wieczór na Latarni na Wenei Bartłomiej Jurecki, jeden z gości zaproszonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Niezwykła była to podróż, bo i sam artysta jest barwnym człowiekiem szukającym w swej pasji ciągłej przygody. A że relacjami z tych przygód dzieli się z nami przez swe niebanalne fotografie, zostajemy obdarowani w dwójnasób – przeżyciem i refleksją artysty. Spotkanie w oczywisty sposób bogate wizualnie, ponieważ pełne fotografii, przykuło również uwagę zgromadzonych opowieściami zaproszonego gościa.
Odwiedziny Bartłomieja Jureckiego sprowokowała prośba gnieźnieńskich fotografów, skorzystali na nich jednak nie tylko oni. Bogaty świat pokazywany wrażliwymi oczami cenionego artysty, jego konsekwentna postawa, jeżeli chodzi o etykę zawodową, a przede wszystkim ujmująca skromność oczarowały zebranych tak, że Latarnię na Wenei spowił zmrok, a nikt nie spieszył się do domu. Zatrzymywało każde kolejne zdjęcie, a wraz z nim odkrycie, jak niezwykła może stać się nawet banalna scena, gdy ukaże się ją w niezwykły sposób. Gościowi pozostaniemy bardzo wdzięczni za zbliżenie nas do wszystkich niezwykłości, które utrwala obiektywem swego aparatu, a gnieźnieńskim fotografom za inspirację do zaproszenia go.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerzy: Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei, niezależna grupa fotografików “Gnieźnianie” oraz GUTW.

Zdjęcia Anna Farman

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.