Bedeker biblioteczny – Barcelona

W tym tygodniu do naszej literackiej walizki pakujemy książki Eduarda Mendozy – a to oznacza, że udajemy się w podróż do Barcelony. Ten hiszpański pisarz chyba najbardziej kojarzy się z katalońską stolicą. Przede wszystkim za sprawą łotrzykowskiej sagi o fryzjerze damskim – detektywie amatorze. Mendoza urodził się, mieszka i tworzy w Barcelonie. To miasto przewija się w niemal całej jego twórczości, czasami jako fabularna scenografia, często zaś jak równorzędny bohater. Trafiło nawet do tytułu jednej z książek, bo „Miasto cudów” Mendozy to oczywiście Barcelona. W tej książce zwiedzamy miasto przełomu XIX i XX wieku wraz z bohaterem Onufrym. Chodzimy wspaniałymi głównymi ulicami, przemierzamy reprezentacyjne barcelońskie place, ale też zaglądamy pod podszewkę miasta – do spelunek i w szemrane zaułki.
 
Mendoza w swojej twórczości nie ucieka też przed najważniejszym tematem – skomplikowaną polityczną historią tego regionu. Katalońskiej autonomii i napięciom na osi Madryt – Barcelona poświęcił nawet osobną książkę – „Co z tą Katalonią?”.

Akcja „Pomagamy ptakom” podsumowana

Akcja „Pomagamy ptakom” naszego Klubu „Bajkopomagajki” dla Dzieci i Rodziców oraz BAZY Centrum Edukacji Kreatywnej – dobiegła końca.
Z przyjemnością dzielimy się efektami Waszej pracy w postaci fotorelacji. Wasze karmniki są niesamowite! Jesteście niezwykle kreatywni.
Dziękujemy Wam za wspólną zabawę i zachęcamy do udziału w kolejnych wyzwaniach.
Koniecznie śledźcie nasz biblioteczny profil!

 

Open call do wystawy i konkurs fotograficzny dla młodzieży „Error_2k20…”

Czekamy na informacje, nakazy, zakazy…
Ktoś szuka antidotum.
Do naszego podręcznego słownika należy dopisać nowe słowa;
słowa, których znaczenie znaliśmy, ale były tak odległe (…)

Ten stan się przedłuża; „…może i dobrze…” /
„Niech to się już skończy!”
Czy na coś czekamy? Na normalność, ale czy to tylko stan przejściowy?
A może to jest normalność, a my o tym jeszcze nie wiemy…

„Może się spotkamy…” „tylko do 5 osób…” „Ktoś odbiera nam wolność!” „Mam to gdzieś.”
„Od jutra zostajemy w domach”,
… „to już trzeci miesiąc”
„…coś się rwie, nie słychać cię…”; „Połączę się później”
„Dzisiaj nie wychodzę…”,
„wywaliło mnie”

Konkurs skierowany jest do młodzieży, której głos w obecnym czasie zdaje się być niesłyszalny, do osób, które stają się niemymi wykonawcami nakazów „od – do” w ramach wyższych, często niezrozumiałych dla nich celów; zmuszonych zmienić swoje dotychczasowe zwyczaje, rezygnując przy tym z tego, co dla młodości istotne, ważne i podporządkować się temu co „właściwe”.

Konkurs ma na celu oddanie głosu i zaprezentowanie myśli, wrażliwości i refleksji młodych ludzi w tym bezprecedensowym dla nas wszystkich czasie, który być może na nowo zdefiniuje nasze wzajemne relacje oraz nada nowe znaczenie /wielu/ słowom i zwyczajom.

Error 2k20… jest zarazem konkursem fotograficznym jak i naborem na wystawę, której wernisaż jest planowany 1.06.2021 (bardzo chcielibyśmy, by warunki epidemiologiczne pozwoliły nam ją zorganizować w normalnych warunkach – jeśli to się nie uda to zaproponujemy jakąś formę online). Całości wydarzenia będzie towarzyszyła publikacja, w której będzie zaprezentowany szeroki wybór zgłoszonych prac. Na zgłoszenia czekamy do 10.05.2021. Nadesłane prace oceni profesjonalne jury. Dla autorów najciekawszych realizacji są przewidziane nagrody rzeczowe. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Zachęcamy do udziały!

Poniżej link strony, na której znajdują się karty zgłoszeń dla osób pełnoletnich i niepełnoletnich oraz regulamin konkursu. Karty zgłoszeń prosimy uzupełnić i odesłać wraz ze zdjęciami na adres: foto@wbp.poznan.pl

https://www.wbp.poznan.pl/fotografia/konkursy