Zakupy i dary książkowe w 2020 roku

Ile nowych pozycji pojawiło się w naszych zbiorach w minionym roku? Czego było najwięcej? Ile zakupiliśmy sami, a ile otrzymaliśmy w darze? Jesteście ciekawi?

Do inwentarza Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna w ubiegłym roku wpisano 4333 jednostki inwentarzowe na kwotę 55 666 zł. I od razu trzeba się przyznać, że nie był to rok obfitości. Właściwie można go określić mianem raczej skromnego, jeśli wziąć pod uwagę kryterium liczby pozyskanych do zbiorów wydawnictw. Dodatkowo aż 70% tych wpływów pochodziła… z darów! Ten znaczny procent pokazuje przede wszystkim, jak hojni są nasi czytelnicy. Stąd w tym miejscu jeszcze raz dziękujemy i namawiamy, aby dzielić się z nami książkami, które zalegają na regałach. Chętnie w ten sposób uzupełniamy i poszerzamy nasz księgozbiór.

Sami także staraliśmy się różnymi sposobami bezpłatnie pozyskiwać książki. Dzięki udziałowi w konkursach: Good Books „Biblioteka Bezglutenowa”, “Kociołek Biblioteki” Lustra Biblioteki czy Fundacji ING Dzieciom udało się nam otrzymać kilka cennych egzemplarzy.
W tym roku dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliła nam na zakup nowości – 421 książek w kwocie 8 076 zł. To, co wysupłaliśmy ze środków własnych pozwoliło kupić 866 pozycji za 19 849 zł.
Środki finansowe przeznaczyliśmy głównie na zakup beletrystyki – 73,% a także na literaturę dla dzieci i młodzieży – 15 %. Dokupiliśmy kilka nowych pozycji z literatury popularnonaukowej dla dorosłych (biografie, poradniki, reportaże, pozycje historyczne, np. o II wojnie światowej), a także dla dzieci (książeczki o zwierzętach, przyrodzie, kosmosie, sławnych ludziach) – razem ok. 9%. W tym roku zainwestowaliśmy także w nowe formy czytelniczych aktywności – w gry planszowe i karciane.

Tak właśnie w liczbach wyglądało zasilanie księgozbioru Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna w 2020 roku. I dobra wiadomość – w przyszłym roku środków finansowych na książkowe zakupy będzie więcej!

Bibliotecznym okiem Igora: Maska karnawałowa

Każdy nowy rok to zupełnie nowa książka zawierająca 365 pustych stron do wypełnienia nowymi postanowieniami, celami do osiągnięcia, programami do realizacji.
Jest to doskonała okazja, aby rozpocząć nowy cykl: „Bibliotecznym okiem Igora”. Nasz kolega Igor Kopa jako młody człowiek wychował się na akcji Cała Polska czyta dzieciom. W 20. rocznicę funkcjonowania akcji, w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, będzie ją popularyzował proponując wspólne, rodzinne spędzanie czasu przy dobrej książce i działaniach wspierających czytanie.
Podczas ferii zimowych proponuje wykonanie maski karnawałowej w oparciu o książki z cyklu „ Zrób to sam”.

Szablon do pobrania

Link do filmu