Warsztaty muzyczno-wokalne „Co jest grane” on-line

Pandemia pokrzyżowała nam już kilkukrotnie różne plany i wydarzenia. Nie dajemy się jednak i realizujemy je, mimo wszystko.
Czasem w innej formule, czasem z nowym pomysłem – wszak nie brak nam kreatywności.
Dziś chcemy zapowiedzieć cotygodniowy cykl spotkań, dotychczas prowadzonych w naszej Czytelni przy ul. Mieszka I 16, a teraz realizowanych za pośrednictwem profilu FB i kanału YT, czyli warsztaty muzyczno-wokalne „Co jest grane?”.
W kolejne poniedziałki tj. 30 listopada, 7, 14, 21 i 28 grudnia o godz. 11.00 emitować będziemy filmiki, w których Tom Bishop odsłoni przed nami muzyczno-wokalne kulisy. Zapowiada się zabawnie i lirycznie oraz …merytorycznie.
Zapraszamy!

Warsztaty realizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

Otwieramy ponownie! Powraca także „Książka na telefon”!

Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz 2091) pozwala bibliotekom publicznym na wznowienie pracy. Tym samym Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza czytelników do odwiedzin. Zasady udostępniania zbiorów pozostają takie same, jak te obowiązujące przed 7 listopada br., za wyjątkiem liczby osób jednocześnie korzystających z księgozbioru. Limity będą indywidualnie określone w każdej placówce.

Miejska książnica przypomina o obowiązującym na jej terenie reżimie sanitarnym: dezynfekcji dłoni przy wejściu lub korzystaniu z rękawic ochronnych, maseczce zakrywającej usta i nos, 2 metrowym dystansie między osobami. Zwracane książki podlegają 3-dniowej kwarantannie. Czytelnia pozostaje nieczynna do odwołania.

Przypominamy godziny pracy biblioteki:
Biblioteka Główna:
poniedziałek – piątek 10.00-18.00,
sobota 10.00-14.00.

Wypożyczalnia dla Dzieci:
poniedziałek – piątek 11.00-18.00,
sobota 10.00-14.00.

Filia nr 1, 2, 9:
poniedziałek, środa, piątek 11.00-18.00.
wtorek, czwartek 10.00 -15.00.

Miejska książnica przywraca także usługę „Książka na telefon”. Od poniedziałku 30 listopada pod numerem telefonu 514 722 131 seniorzy, osoby niepełnosprawne i przewlekle chore, których stan uniemożliwia samodzielne przybycie do biblioteki mogą zamówić książki dostarczane do domu przez wolontariuszy. Usługa nie obejmuje osób przebywających na kwarantannie i izolacji.

Drodzy Czytelnicy, czekamy na Was!!!

 

 

Misie w literaturze

Roczny kalendarz pełen jest fantastycznych dat i dni do świętowania – wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Światowy Dzień Pluszowego Misia przypadający 25 listopada.
Miękki i puchaty to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington. W Polsce również narodzili się pluszowi bohaterowie np., Miś z okienka czy Miś Uszatek.
Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane i czytane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. Nasza biblioteka posiada bogaty zasób książek o misiach. Czytajmy je razem z dziećmi w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.